unsound LABS
Projekt "Systemy" w ramach programu Unsond 09, powstał dzięki wsparciu Małopolskiego Insytutu Kultury oraz Województwa Małopolskiego w ramach regionalnego programu "Warto pamiętać" - tegorocznych obchodów wielkich polskich rocznic.
"Systemy" w szczególności mają na celu rozważania, inicjowanie dyskusji i artystyczne eksploracje znaczeń, związane z upadkiem komunizmu i wpływowi tego wydarzenia na przemiany w sztuce i kulturze. Nie zawsze jednak idee te prezentowane będą w jednoznaczny sposób - istotą części projektów zawartych w programie jest również bardziej abstrakcyjne, w pełni artystyczne interpretowanie zagadnień związanych z działaniami w ramach systemów - nie tylko politycznych, ale również socjologicznych, kuluralnych i biologicznych. W trakcie programu Unsound przedstawione zostaną prace i inicjowane będą dyskusje, w których pojawią się pytania o sposoby funkcjonowania jednostki, artysty i odbiorcy kultury oraz zbiorowego działania na tym polu, w zależności od ustroju i przemian społeczno-politycznych.
Projekt "Systemy" składał się będzie z różnych elementów, jak: zlecone projekty video wykonywane przez VJ z Polski i Niemiec; instalacje dźwiękowe i video; projekcje filmów dokumentalnych oraz dyskusje panelowe.
Projekcje filmów dokumentalnych
Seria rozpocznie się wraz z otwarcie festiwalu i projekcją filmu"Beats of Freedom". Reżyserami filmu są Leszek Gnoinski i Wojciech Słota, którzy stworzyli obraz dokumentujący wpływ muzyki rockowej na tworzenie się antykomunistycznej opozycji oraz wpływ tego ruchu na ostateczny upadek komunizmu. Towarzyszć projekji będzie również dyskusja panelowa z udzialem twórców flmu. Film powstał jako koprodukcja TVN i Instytutu Adama Mickiewicza.
Pokazany zostanie jeszcze jeden dokument tych samych twórców w ramach programu "Systemy" - film poświęcony scenie punkowej oraz element serii dokumentów "Historia Polskiego Rocka".
Pokazane zostaną również dokumenty zagraniczne poświęcone zagadnieniom praw autorskich i zmian w nich zachodzących, które wpływają na powstawane prace - "RiP: A Music Manifesto". W innym dokumencie,"Before The Music Dies" , pokazane zostanie, jak wielki biznes i systemy ekonomiczne wpływają na popkulturę i powstawanie nowych, sztucznych gwiazd.
Zlecone projekty VJ
We współpracy z kuratorami berlińskiego festiwalu Club Transmediale powstaje tegoroczny program video, w którym eksplorować zagadnienia "Systemów" będą polscy i niemieccy artyście VJ, jak Pussy Krew, PaniK oraz Kinetofon. A ze strony niemieckiej swoje prace pokażą MFO, Autokolor oraz Telematique i u-matic.
Program VJ bedzie prezentowany w trakcie nocy klubowych w Muzeum Manggha oraz prezentowane osobno w trakci wystawy "Systemy" w Fabryce Past Erdal, co opisane jest poniżej.
Instalacje "Systemy"
Trzy bardzo różne projekty odnoszą się do przeszłości komunistycznej oraz zawierające w sobie również wizje rozwoju, demokracji i przyszłośi bez reżimów. Wszstkie prace analizują również motywy i idee współpracy ponad granicami i narodowościami, co pokazane jest w fomie instalacji audiowizualnych stworzonych przez doświadczonych twórców na tym polu.
Przedstawione zostaną następujące prace:
“There are no others, there is only us” -Marc Silver (UK) and Ben Frost (IS / AUS)
Film i dźwiek w jednym obrazie pokazują tysiące ptaków połączonych we wspólnym locie - niezwykle mocna metafora odnosząca się do przyszłości w działaniach kolaboracyjnych i pracy organicznej.
Film wzbogacny jest w 9-minutowy soundtrack skomponowany przez Ben Frosta oraz dodatkowo, w trakcie wystawy, puszczany będzie również z alternatywnymi ściezkami dźwiękowymi skomponowanymi przez trzech innych artystów: Jacaszka (PL), Tomasz Bednarczyka (PL) i Denisa Kolokola (UA).
“Anion” - Jacob Kirkegaard
Praca świetnego duńskiego artysty, Jacoba Kirkegaarda łączy projekcję obrazów przedstawiających widok Czarnobyla po katastrofie nuklearnej oraz dźwięki zebrane w tym miejscu. Wydarzenie to było dosłownym i metaforycznym poczatkiem końca komunistycznego imperium. Nagrania z miejsca wybuchu nuklearnego oraz zebrane materiały video z opuszczonych przestrzeni Czarnobyla zmuszają do rozważań nad zagadnieniami czasu, wyobcowania i zmian, odnosząc się do niedosłyszalnego poczucia zagrożenia, obecnego w tamtej przestrzeni od momentu wybuchu.
"Plant Shift" - Kassian Troyer
Artysta dźwiekowy Kassian Troyer w ramach projektu zleconego przez Unsound, nagrywał dźwięki Mińska. Z nagrań powstałych we wrzesniu 2008 powstała niezwykła wystawa, która dokumentuje dźwięki w nieoznakowej przestrzeni podmiejskiej, gdzie pochowane zostały polskie i białoruskie ofiary Stalina.
Wystawa ta jest nie tylko bezpośrednim nawiązaniem do przemilczanej historii komnizmu, ale również do obecnej sytuacji Białorusi.
Dyskusje panelowe
Projekt "Systemy" zawiera również program dyskusji, w ramach którego poruszany będzie szereg tamtów, jak niezależna produkcja kultury i formowanie się organziacji kulturalnych po 1989 roku; międzynarodowa współpraca kuratorów w ramch organizacji ICAS - Internetional Cities of Advanced Sound, którego członkiem założycielem jest Unsound; pytania o wpływ współczesnych technologii i rozwoju sposobów przepływu informacji na środowisko twórcze i inne.
