news

„Music for Solaris” jest ambitnym projektem powstałym dla uświetnienia pięćdziesiątej rocznicy wydania „Solaris” Stanisława Lema. Słynna powieść opowiada o dziejach człowieka, który wyrusza na odległą planetę, aby badać pokrywający ją rozległy ocean - inteligentny byt, który materializuje bolesne, zepchnięte do podświadomości wspomnienia. „Music for Solaris”, czerpiąc jednocześnie z książkowego pierwowzoru i z ekranizacji „Solaris” autorstwa Andrieja Tarkowskiego, jest muzyczną oprawą podróży w wewnętrzny kosmos.
Kompozycja Frosta i Bjarnasona została rozpisana na dwadzieścia dziewięć muzyków smyczkowych, dwie perkusje, fortepian preparowany, gitary i instrumenty elektroniczne. Towarzyszy jej oparty na zmodyfikowanych fragmentach „Solaris” Tarkowskiego materiał filmowy autorstwa Briana Eno i Nicka Robertsona.
Dzieło, które powstało specjalnie z okazji Unsound Krakow 2010, wystawiano dotychczas w Alice Tully Hall w Lincoln Center w Nowym Jorku, w Narodowej Sali Koncertowej im. Beli Bartóka w Budapeszcie oraz na Reykjavik Arts Festival.
„Music for Solaris” ukazała się w formacie CD i LP nakładem Bedroom Community (Islandia). Teraz europejska publiczność będzie miała możliwość wysłuchania utworu na żywo. Oto daty i lokalizacje wrześniowych koncertów:
19 września - Berlin – Volksbühne, w ramach CTM Festival
20 września - Bruksela – Bozar Center For Fine Arts, w ramach Bozar Electronic Art Festival i Dni Małopolski w Brukseli; występ prezentowany we współpracy z Województwem Małopolskim i Małopolskim Instytutem Kultury
21 września - Haga - Lucent Dans Theater, w ramach TodaysArt Festival 2012
Wrześniowa trasa to wyjątkowa możliwość, aby usłyszeć „Music for Solaris” z towarzyszeniem Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, Sinfonietta Cracovia, która współpracowała z kompozytorami od początku powstawania dzieła i pojawia się również na jego studyjnej wersji.
Występ na BOZAR w Brukseli jest organizowany we współpracy z Województwem Małopolskim i Małopolskim Instytutem Kultury, podczas gdy koncerty w Berlinie i Hadze – wspólnie z ECAS – European Cities of Advanced Sound oraz dzięki wsparciu Programu Kulturalnego Unii Europejskiej.
OPINIE PRASY:
Powieść Lema i film Tarkowskiego są bez wątpienia wybitnymi dziełami, choć różnią się perspektywą i punktami odniesienia. Utwór Frosta i Bjarnasona umieszcza pomiędzy nimi łącznik o wielkiej sile wyrazu. Niezależnie od artystycznego kontekstu, muzyka ta intryguje, czasem przeraża. Sólaris nie jest albumem w stylu science fiction. Jego ambicje i poziom wykonania sprawiają, że będzie on ważnym punktem w dorobku jego twórców.
Drowned in Sound
Możliwości, jakie daje praca z orkiestrą, niewątpliwie służą temu dziełu. 28-osobowa Sinfonietta Cracovia nadaje akustyczny ciężar cyfrowym dźwiękom, szumom i pogłosom, dodając jednocześnie swój własny elektroniczny arsenał. W rezultacie powstaje subtelna, zmysłowa i wzniosła dźwiękowa rzeźba.
Boomkat
Film Tarkowskiego, w którym pamięć miesza się z metafizyką, a intymność z obcością, to wdzięczny materiał, stanowiący intelektualną i duchową inspirację. Frost i Bjarnason w przeważającej części stają na wysokości zadania: materiał jest bogaty, gęsty od nastroju, kojarzący się z twórczością Johanna Johanssona i Tima Heckera (z którym współpracował już Ben Frost). Nawet niezależnie od filmu, którym dzieło zostało zainspirowane, można z łatwością poczuć falę niemal namacalnych doznań, które czynią ten album osobnym, wartościowym wydawnictwem.
Dusted Reviews
Solaris jest dziełem niepokojącym, lecz wspaniałym. Jest ważnym krokiem w karierze jego dwóch kompozytorów – minimalistów oraz osiągnięciem na wysokim poziomie. Autorzy odzwierciedlają złożony świat uczuć z powieści Lema, dostarczając mrocznej, wciągającej i pięknej muzyki.
Sputnik Music
DZIEŁO PREZENTOWANE WSPÓLNIE Z:
Województwem Małopolskim i Małopolskim Instytutem Kultury, ECAS – European Cities of Advanced Sound, Programem Kulturalnym Unii Europejskiej, Nordisk Kulturfond, SNS Reaal Fonds, Miastem Haga, Instytutem Polskim w Berlinie, The Australia Council for the Arts
ORGANIZATORZY:
Unsound, CTM, Województwo Małopolskie, Małopolski Instytut Kultury, Bozar Electronic Art Festival, Todays Art
DALSZE INFORMACJE:
www.sinfonietta.pl
www.ethermachines.com
www.mik.krakow.pl
www.ctm-festival.de
www.bozar.be
www.todaysart.org