You are in the archives

Go back to the current page
←  Powrót

Aktualności

28.09.2020

Nowe dyskusje, występy, a nawet warsztat z tańca współczesnego w programie Unsoundu 2020: Intermission. Festiwal zaczyna się już 1 października i odbędzie się w 100% online

FOKI_PL

10 dni, od najbliższego czwartku (1 października) aż do następnej niedzieli (11 października) – tak długo potrwa tegoroczna edycja festiwalu Unsound. Motywem przewodnim jest intermission, czyli przerwa, antrakt. Słowo to może oznaczać także zaburzenie ustalonego wcześniej porządku zdarzeń, wszak festiwal tym razem będzie miał miejsce w przestrzeni wirtualnej. Po dużym ogłoszeniu w zeszłym tygodniu, przyszła pora na domknięcie harmonogramu: w programie znalazły się dodatkowe dyskusje, występy oraz trzeci warsztat taneczny. Komplet informacji znajduje się w harmonogramie na stronie festiwalu. Wyświetlana godzina rozpoczęcia każdego wydarzenia jest dopasowana do strefy czasowej osoby odwiedzającej Unsoundową stronę.


Oprócz występów i dyskusji, festiwal Unsound przygotował w tym roku specjalne wydawnictwo – kompilację muzyczną oraz zbiór tekstów, zatytułowanych „Intermission”. Na obydwie pozycje składają się wypowiedzi zaproszonych myślicieli i muzyków, a poruszane tematy związane są z programem tegorocznej edycji. Ukażą się one w listopadzie, ale już teraz można zamówić je w przedsprzedaży, pod tym linkiem.


Kolejne dyskusje będą poświęcone takim tematom jak: przyszłość dziennikarstwa muzycznego i festiwali, ekologia, „kultura unieważniania” [cancel culture], troska o siebie [self-care] i zdrowie psychiczne w trakcie pandemii, taktyki oporu w Białorusi oraz relacja pomiędzy rzeczywistościami online i offline. Poza tym w indywidualnych sesjach przepytywani będą artyści i artystki: Kode9 i Lawrence Lek, Chris Watson wraz z Kristen Gallerneaux, a także DeForrest Brown, Jr. i James Hoff. Warto zwrócić uwagę na to, że goście specjalni oraz muzycy wejdą w interakcję z festiwalowiczami i festiwalowiczkami na kanale Unsoundu na platformie Discord. Zapisać można się tutaj.


W ramach tegorocznej edycji Unsound przedstawi także wydarzenia we współpracy z kuratorami z całego świata, w tym sekcję współtworzoną ze znanym ugandyjskim festiwalem Nyege Nyege. Znajdzie się w niej występ Traditional Kalalu Troupe oraz zapis koncertu HHY & The Kampala Unit z Hotelu Forum z Unsoundu w 2019. Ponadto, zgodnie z poprzednim festiwalowym ogłoszeniem, w ramach tej współpracy wykonane zostaną kompozycje Jlin, która grała w Ugandzie w 2018 roku. Zinterpretują je perkusiści Miłosz Pękala i Hubert Zemler.


Unsound we współpracy z japońskim festiwalem MAZEUM wyemituje także specjalnie przygotowaną transmisję, w pełni wykorzystując możliwości, jakie daje występ w Internecie. Zaprezentowany zostanie zaskakujący i zwięzły muzyczny program. Pojawią się między innymi Fuyuki Yamakawa, Killer-Bong, KOM_I, Mahi to the People i Utena Kobayashi.


Ponadto Unsound ogłasza dodatkowy warsztat ruchowy, prowadzony przez choreografa Rafała Pierzyńskiego, do którego DJ set zagra Facheroia. Transmisja odbędzie się na platformie Zoom. Festiwal przeprowadzi w ten sposób łącznie trzy zajęcia taneczne. Oprócz powyższych, będą to Jersey Club 101 z UNIIQU3 oraz trening Gqom z udziałem Rudeboyz, Griffita Vigo i Esi.J.


Trzeba pamiętać o tym, że w wielu przypadkach wymagana jest uprzednia rejestracja. Dotyczy to wszystkich, którzy chcą uczestniczyć w warsztatach tanecznych oraz zajęciach z medytacji, jak i w sesjach Machine Listening oraz w oprowadzaniu po Kazimierzu. Wszystkie linki znajdują się w festiwalowym harmonogramie (czyli tutaj).


Cała tegoroczna edycja jest za darmo. Festiwal potrzebuje jednak wsparcia. Można je okazać, zamawiając wspomnianą książkę i album, korzystając z Unsoundowego konta na platformie Patreon (tutaj) lub przekazując środki bezpośrednio (w tym miejscu).