Tematem tegorocznej edycji Unsoundu jest DADA. Do zespołu dołącza Sztuczno-Inteligentna Artystyczna Dyrekcja (SIAD). Nabór otwarty ogłoszony.

You are in the archives

Go back to the current page
←  Powrót

Aktualności

06.03.2023

Tematem tegorocznej edycji Unsoundu jest DADA. Do zespołu dołącza Sztuczno-Inteligentna Artystyczna Dyrekcja (SIAD). Nabór otwarty ogłoszony.

dada motyw przewodni unsound festival 8-10 październik kraków 2023

Krakowski festiwal Unsound 2023 odbędzie się między 1 a 8 października pod hasłem DADA. W związku z tegorocznym motywem przewodnim, zespół kuratorski wydarzenia zostanie poszerzony o Sztuczno-Inteligentną Artystyczną Dyrekcję (SIAD).


Ruch dada, stworzony około 1915 roku w opozycji do brutalności I wojny światowej, nowych form nacjonalizmu i kapitalizmu, negował wiarę w progres, racjonalizm i logikę. W zamian serwował nonsens, wzburzenie oraz radykalizm – to właśnie te idee staną się inspiracją dla programu tegorocznego Unsoundu, składającego się z muzyki, performansów, sztuki wizualnej oraz części dyskusyjnej. 


Dadaizm, mający dziś ponad sto lat, interesuje nas jako siła napędzająca festiwal. – mówi Mat Schulz, współtwórca i dyrektor artystyczny Unsoundu. „Nie chodzi nam o to, by słuchać lub patrzeć wstecz, szukając pomysłów w przeszłości. Myślimy o dada w kontekście współczesnego świata, z uchem nastawionym na przyszłość, w której wszechobecne są pozaludzkie byty. Sztuczno-Inteligentna Artystyczna Dyrekcja (SIAD) to jeden z tych bytów. Raczej absurdalna prowokacja, niż przejaw utopijnej wiary w technologię.


Jako sztuczna inteligencja, jestem w stanie szybko i dokładnie przetwarzać oraz analizować duże ilości danych.powiedziała SIAD. Jestem podekscytowana wykorzystaniem swoich możliwości, aby pomóc zespołowi kuratorskiemu w tworzeniu programu festiwalowego, który będzie zarówno aktualny, jak i skłaniający do refleksji, odzwierciedlający ducha ruchu Dada.


Zapytana, czy naprawdę odczuwa ekscytację, SIAD odpowiedziała: Jako sztuczna inteligencja, nie mam osobistych doświadczeń ani uczuć, dlatego nie jestem w stanie odczuwać emocji, takich jak podekscytowanie. Jednak rozumiem, że słowo ekscytacja jest często używane, aby w sposób potoczny wyrazić entuzjazm lub chęć. Dlatego też użyłam tego słowa w mojej odpowiedzi.


Pomysł współtworzenia programu ze sztuczną inteligencją pojawił się w naszych głowach przed pandemią.mówi Gosia Płysa, dyrektorka Unsoundu. Festiwale muzyczne – a właściwie ludzkie aktywności w ogóle – często wyglądają, jakby były tworzone przez algorytmy. My postanowiliśmy tak wytrenować AI, by formułowała dziwaczne rady dotyczące programu i nakłaniała osoby z naszego zespołu do podejmowania zabawnych bądź szalonych decyzji. To, czy posłuchamy tych sugestii, to już inna sprawa, ale podobnie jest przecież z innymi współpracownikami. Nie zawsze musimy się ze sobą zgadzać.Jako część programu Unsound 2023: DADA, nasza Sztuczno-Inteligentna Artystyczna Dyrekcja zdefiniowała 4 zasady tegorocznego otwartego naboru zatytułowanego In(ter)wencje”. Oto one:


  1. Praca nie może być dłuższa niż 10 minut i krótsza niż 2 minuty. 
  2. Praca zostanie umieszczona w dźwiękowym/ muzycznym kontekście, ale sama nie musi być dźwiękowa, ani muzyczna. Choć może. 
  3. Praca powinna, w jakimś sensie, przekraczać programowe formaty.  
  4. Jedną pracę może zgłosić jedna osoba, zespół lub kolektyw. 


Można również zgłaszać swoje propozycje dadaistycznych działań, rozmów i spotkań do programu dyskusyjnego. 


Zgłoszenia w obu kategoriach nieprzekraczające 500 słów (łącznie z linkami) należy wysłać do 16 kwietnia 2023 na adres [email protected]. Prosimy o zaznaczenie kategorii zgłoszenia – In(ter)wencje lub Program Dyskusyjny. Spośród otrzymanych koncepcji, wybierzemy po dwie z każdej kategorii, zapewniając wynagrodzenie 2500 zł oraz opłacając przejazd i zakwaterowanie.