Unsound 2022 - podsumowanie naszych działań

You are in the archives

Go back to the current page
←  Powrót

Aktualności

31.12.2022

Unsound 2022 - podsumowanie naszych działań

Unsound2022

Rok zaczął się świetnie – w styczniu otrzymaliśmy Paszport Polityki, jedną z najważniejszych polskich nagród w dziedzinie kultury i sztuki. Nagroda specjalna została przyznana w kategorii kultura zdalna, za „kreatywne podejście do trudnych warunków i połączenie dobrze zaplanowanej edycji online z odbywającą się już fizycznie kolejną odsłoną imprezy oraz za przeniesienie do przestrzeni wirtualnej i utrzymanie międzynarodowej społeczności związanej z festiwalem”. Choć nagroda została zadedykowana osobom dyrektorskim festiwalu – Matowi Schulzowi i Gosi Płysie, jest ona wyróżnieniem dla całego zespołu i wielką motywacją.


Jeśli chodzi o festiwale, krakowska odsłona Unsoundu świętowała swoją 20-tą edycję pod znakiem bąbelków i baniek. W ciągu 8 dni zaprezentowaliśmy premierowe wykonania, zamówienia specjalne, wydarzenia klubowe i obszerny programu dyskusyjny. Kraków wibrował Unsoundem w październiku, a potężna energia unsoundowej ektplazmy nadal się tu unosi. Wyprodukowaliśmy również festiwale w Adelajdzie w Australii – w lipcu, w ramach Illuminate Adelaide oraz w grudniu, w nowojorskim Lincoln Center. Co równie ważne – za nami trzecia edycja warszawskiej siostry Unsoundu – Ephemery, a także koncert Antoniny Nowackiej i Sofie Birch w Bourse de Commerce w Paryżu. We wszystkich wydarzeniach wzięło udział ponad 250 osób artystycznych z wielu krajów, pracowaliśmy w najróżniejszych przestrzeniach, ale zawsze ze wspaniałymi ludźmi – zespołem i partnerami.


Pandemia zainspirowała nas do rejestrowania efemerycznych zjawisk Unsoundu – 2022 rok obfitował więc w wyjątkowe wydawnictwa w ramach naszej wytwórni, jak wspaniale przyjęty album Sofie Birch i Antoniny Nowackiej Languoria”. Wydaliśmy go we współpracy z warszawską oficyną Mondoj. Również cyfrowe wydawnictwo „Weavings”, będące zapisem improwizacji kuratorowanej przez Nicolasa Jaara, wydaliśmy jako split – z wytwórni�� Other People. W marcu 2022 wyszła też przepiękna EP-ka „Community of Grieving” autorstwa Zosi Hołubowskiej i Julii Giertz – projektu, który również narodził się w pandemii.


W Unsoundowej serii podcastów pojawiły się sety nagrane podczas festiwalu (Tim Reaper b2b Kode9, Tom Boogizm, DJ Travella i RP Boo b2b Sherelle), a także mixy naszych gości i gościń (Katarina Gryvul, Alien Body oraz duetu Sofie Birch & Antonina Nowacka). Polecamy odkrywać całą kolekcję podcastów dostępną na Soundcloudzie!


We współpracy z berlińskimi festiwalami CTM i Atonalem zaangażowaliśmy się też w organizację charytatywnych koncertów „Chernobyl” Hildur Guðnadóttir. Koncerty w berlińskim Kraftwerku oraz w ramach australijskiego Dark Mofo zebrały ponad 90000 euro, które zostały przez naszych partnerów przeznaczone na wsparcie ukraińskich organizacji charytatywnych. Blisko współpracowaliśmy także z ukraińskim festiwalem Construction oraz staraliśmy się wspierać i prezentować twórczość ukraińskich artystów i artystek w ramach Unsoundu. Planujemy kontynuację działań w kolejnych miesiącach poszerzając naszą działalność festiwalową o dalsze lokalne działania pomocowe i edukacyjne skierowane do społeczności ukraińskiej. 


Na początku tego roku mieliśmy okazję wesprzeć produkcję sesji nagraniowej Bena Frosta dla serialu 1899. Do tworzenia ścieżki dźwiękowej została zaangażowana również Sinfonietta Cracovia, a także wiele polskich osób artystycznych (pełna lista poniżej). 


Już niedługo więcej informacji o wydarzeniach w 2023 roku – w Krakowie, Londynie, Adelajdzie i Nowym Jorku, a także o nowych wydawnictwach unsoundowego labelu. W naszej serii podcastów pojawią się nowe sety, a wkrótce także premiery serii wykładów i rozmów zarejestrowanych w czasie programu dyskusyjnego krakowskiej edycji festiwalu. 


To był intensywny rok! Wszystkim, którzy i które wspierali nas partnersko oraz słuchając, tańcząc i uczestnicząc w wydarzeniach festiwalowych – dziękujemy i wysyłamy do Was wibracje wielkiej pomyślności na kolejne 12 miesięcy, licząc, że wkrótce się zobaczymy :)


Artyści zaangażowani w produkcję ścieżki dźwiękowej do serialu 1899: Sinfonietta Cracovia, Artur Majewski, Anna Pasic, Paulina Owczarek, Tomasz Duda, Piotr Wróbel, Michał Górczyński, Wiktor Krzak, Michał Olearczyk, Marek Gumiela, Kacper Świątek, Bartłomiej Duś, Michał Poniżnik - clarinet, Tomasz Sowa, Paweł Dziewoński and Małgorzata Mikulska.