You are in the archives

Go back to the current page
←  Powrót

Aktualności

02.09.2019

Unsound, Sacrum Profanum i Bunkier Sztuki prezentują instalację „Incoming" Richarda Mosse'a

Unsound, Sacrum Profanum i Bunkier Sztuki prezentują instalację „Incoming

Jak być empatycznym? Jak wyobrażać sobie życie drugiego człowieka? Dlaczego jest to tak ważne w obliczu kryzysu uchodźczego? - to najważniejsze pytania stawiane na wystawie „Incoming” Richarda Mosse’a. Zapraszają Bunkier Sztuki, Sacrum Profanum i Unsound.

W „Incoming” RICHARD MOSSE przygląda się temu, w jaki sposób widzimy ofiary kryzysu uchodźczego, jak postrzegamy człowieka w sytuacji wygnania, wysiedlenia i migracji. Artysta przewrotnie używa technologii wojennej, która w swojej podstawowej funkcji ma dehumanizować człowieka. W jego rękach staje się ona narzędziem do budowania empatycznej wyobraźni. Najpierw musimy sobie wyobrazić, że jesteśmy na miejscu drugiej osoby – sugeruje Mosse. Istotnym elementem pracy jest kompozycja dźwiękowa stworzona przez Australijczyka BENA FROSTA, składająca się z nagrań terenowych i elektroniki.

Richard Mosse – artysta, fotograf, w swojej pracy tropi ślady i miejsca ludzkich dramatów. Fotografował zniszczenia w byłej Jugosławii, miasta po trzęsieniu ziemi w Iraku, Pakistanie i na Haiti, opuszczone pałace Saddama Husseina, rdzewiejące wraki samolotów, obozowiska uchodźców i życie rebeliantów w kongijskiej dżungli. Jego prace pokazywane były między innymi na Biennale w Wenecji czy w Barbican Centre.

Tematy tegorocznych edycji Sacrum Profanum i Unsoundu, czyli Sąsiedztwo i Solidarność, mają wspólne źródło, jakim jest konieczność współistnienia i tworzenia w obliczu kryzysów z jakimi mierzy się świat. Zaproszeni twórcy odpowiadają na nie w różny sposób, a każdy z festiwali inaczej je interpretuje. Niezwykle ważna praca Richarda Mosse’a łączy oba wydarzenia i ich motywy przewodnie, a dzięki zaproszeniu Bunkra Sztuki dostępna jest dla publiczności i mieszkańców Krakowa od 26 września do 31 października. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Bunkra Sztuki. Wydarzenie na Facebooku dostępne jest tutaj. Wstęp na wystawę nie jest objęty karnetem festiwalowym.

W programie Unsoundu znajduje się również pokaz filmu dokumentalnego „Midnight Traveler" afgańskiego reżysera Hassana Fazili (Kino pod Baranami, 6 października). Film opowiada trudach, jakie pokonać muszą osoby ubiegające się o azyl. Nakręcony został za pomocą telefonów komórkowych. To część większego programu filmów dokumentalnych w ramach festiwalu.

Krakowski Unsound odbędzie się między 6 a 13 października. Motyw przewodni festiwalu to Solidarity. Bilety są wciąż w sprzedaży.