You are in the archives

Go back to the current page
←  Powrót

Aktualności

05.12.2019

Unsound New York prezentuje Soft Power i Speaker Music w Knockdown Center 8 grudnia

Unsound New York prezentuje Soft Power i Speaker Music w Knockdown Center 8 grudnia

„Soft Power" to efekt współpracy brytyjskiego producenta muzyki elektronicznej, Felicity oraz jednego z najbardziej znanych polskich zespołów folklorystycznych - Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Projekt powstał na zamówienie Unsoundu w 2016 roku i jest częścią nowojorskiej odsłony festiwalu, która odbyła się 22 i 23 listopada. Z przyczyn niezależnych od nas prezentacja „Soft Power" odbywa się w późniejszym terminie - 8 grudnia, również w Knockdown Center. 

Felicita i Zespół Śląsk łączą w multimedialnym widowisku choreografię czerpiącą z tradycyjnych polskich tańców i kostiumów z nimi związanych oraz nowoczesną elektronikę. Koncepcja Soft Power powstała z inspiracji wspomnieniami Felicity, który, wychowując się w Londynie, uczęszczał do polskiej szkoły, gdzie uczył się folkowych tańców i tradycji. Jego inspiracje i wspomnienia przenikają się z analizą tożsamości narodowej i pamięci, jednocześnie łącząc się z nowoczesnymi brzmieniami, którym lekkości dodają sample polskich utworów wokalnych. Soft Power powiązane jest również z debiutanckim albumem Felicity wydanym przez PC Music w sierpniu 2018. Dotychczas projekt pokazywany był, poza Unsoundem krakowskim, również w Barbican Centre w Londynie. 

Do programu wydarzenia dołączy też Speaker Music - projekt DeForresta Browna Jra., który zaprezentuje nową improwizowaną kompozycję. To utwór, który czerpie z wyjątkowej energii „Of Desire, Longing”, debiutu solowego artysty. Materiał ukaże się 6 grudnia nakładem Planet Mu. Materiał nawiązuje do dorobku free jazzowego trębacza, Eddie’go Galesa, zwłaszcza jego albumu z 1969 roku, „Black Rhythm Happening". Speaker Music zapuszcza się dalej w dźwiękowych poszukiwaniach narracji Afroamerykańskiej ekspresji w nowoczesnych brzmieniach rytmicznych oraz romantyzmu i abstrakcji w różnych wibracjach oraz częstotliwościach. 

DeForrest Brown, Jr. wystąpił na krakowskiej edycji festiwalu z prezentacją pod tytułem „Assembling a Black-Counter-Culture". W 2020 roku ukaże się książka oparta na tym wykładzie. Opublikuje ją Primary Information.

Bilety kosztują $10 i są dostępne na Eventbrite.

Projekt zorganizowany we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w ramach programu Polska Music i Polska 100 - międzynarodowego programu obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polski jako część wieloletniego programu NIEPODLEGŁA 2017-2022.