You are in the archives

Go back to the current page
←  Powrót

Aktualności

11.02.2021

Książka i album „Intermission nadciągają! Od dziś na Bandcampie można zamawiać też edycję winylową oraz wysłuchać premierowo dwóch pierwszych utworów.

Album i książka Intermission wychodzą 5 marca, banner

Na przestrzeni wielu lat działania Unsound stał się czymś więcej niż zbiorem koncertów i wydarzeń prezentujących dorobek zaproszonych artystów i artystek. Z inicjatywy festiwalu powstawały także premierowe, specjalnie przygotowane prace. Tak jest i tym razem. Choć 2020 rok nie był łatwy, to marzenie się spełniło – Unsound wydaje swoją pierwszą książkę oraz płytę.


Od dziś na naszym Bandcampie i Soundcloudzie można posłuchać dwóch utworów, które znalazły się na albumie.


„Weavings” to Improwizacja obmyślona przez Nicolása Jaara i rozpisana na kilkunastu artystów, których materiały przeplatają się i łączą ze sobą jak włókna. Każda z zaproszonych osób gra ze swoją poprzedniczką i następczynią. Utwór powstał w ramach w ramach wirtualnej edycji Unsoundu w 2020 roku. Artyści z całego świata połączeni zostali ze sobą w aplikacji Zoom oraz przy użyciu specjalnej wtyczki, która umożliwiła im współpracę w czasie rzeczywistym oraz przy użyciu dźwięku wysokiej jakości. W nagraniu utworu, który znalazł się na płycie wzięli udział Aho Ssan, Angel Bat Dawid, Dirar Kalash, Ellen Fullman, Księżyc, Laraaji, Nicolás Jaar, Paweł Szamburski, Resina, Rolando Hernandez and Wukir Suryadi,


Drugi utwór to „The Room” autorstwa szanghajskiej producentki 33EMYBW. Wykorzystany w tym kawałku sample pochodzi z nagrań terenowych zrobionych przez artystkę w mieście Jing De Zhen, w prowincji Jiangxi, znanej z produkcji ceramiki. : „W czasie letnich nocy jest tam zupełnie ciemno, słychać tylko świerszcze i żabie rechoty, głośne, a zarazem subtelne. Fascynują mnie te naturalne sekwencje dźwięków. Chociaż i tak jest to przecież zaprogramowana część zsynchronizowanego ze sobą świata…Tytuł „The Room” nawiązuje do filmu „Stalker” Andrieja Tarkowskiego, w którym główny bohater wyrusza do tajemniczej komnaty, gdzie ponoć spełniają się marzenia. ”. - opowiada 33EMYBW. „Intermission” jest jak kapsuła czasu. Umieściliśmy w niej słowa, nagrania terenowe oraz muzykę będącą zapisem doświadczenia pandemicznego roku. Zależało nam na stworzeniu materiału interdyscyplinarnego, dlatego zebraliśmy w jednym miejscu różne narracje, gatunki oraz style, dźwięki i teksty. Niemal wszystkie wypowiedzi powstały specjalnie na okoliczność tej publikacji.

 

Książka

Na książkę składają się eseje, teksty teoretyczne, wiersze, wspomnienia oraz utwory prozatorskie. Łącznie 25 głosów, poruszających takie tematy jak: pandemia, lockdown, nostalgia, turystyka, ekologia, zdrowie psychiczne, teorie spiskowe, rasizm, tożsamość, prawa osób LGBTQ+, dźwięk i muzyka oraz niestabilne warunki pracy w branży muzycznej. Wśród autorów i autorek znaleźli/ znalazły się: przyrodopisarz, dziennikarze i dziennikarki, autorki i autorzy powieści, teoretycy i teoretyczki, kuratorzy i kuratorki oraz aktywiści i aktywistki. Premierowe wydanie dostępne jest na razie jedynie w formie papierowej oraz w języku angielskim. Liczymy, że w niedalekiej przyszłości uda się nam przygotować również wydanie w języku polskim.

 

Płyta

Z kolei płyta „Intermission” to nie przypadkowa składanka, ale spójna i przemyślana całość, wydana na podwójnym winylu oraz w formie cyfrowej. Raz zaprasza do medytacji i uspokaja, a kiedy indziej pobudza i wzmaga grozę. Usłyszymy na niej materiały najciekawszych współczesnych artystów i artystek, elektronicznych oraz eksperymentalnych. Zaproszone osoby reprezentują różne środowiska, kraje oraz centralne i peryferyjne perspektywy. Twórcy i twórczynie z Polski, postaci związane z ugandyjskim festiwalem Nyege Nyege z Kampali oraz szanghajskim wydawnictwem SVBKVLT. Niektórzy z nich w zaskakujących połączeniach: SOPHIE i Jlin, VTSS i Varg2™ oraz Agata Harz i Katarzyna Smoluk-Moczydłowska z Timem Heckerem . Będzie można też posłuchać fragmentu „Weavings”, czyli koncertu, który odbył się online z udziałem artystów i artystek z całego świata (USA, Polska, Palestyna, Indonezja, Meksyk, Francja) kuratorowanego przez Nicolása Jaara. Spoiwem całego albumu są dokonane w ubiegłym roku nagrania terenowe, wśród nich m.in. rejestracje z nowojorskich protestów (DeForrest Brown, Jr. i James Hoff’s), dźwiękowe pejzaże z Północnej Anglii (Chris Watson, znany ze współpracy z Sir Davidem Attenborough), zapis życia w berlińskim mieszkaniu w trakcie lockdownu (zdobywczyni Oscara Hildur Guðnadóttir i Sam Slater) oraz nagrania z płonących lasów Amazonii (Ben Frost).


Album Intermission dedykujemy pamięci tragicznie zmarłej SOPHIE - szkockiej, transgenderowej producentce, wokalistce i dj-ce. SOPHIE zginęła w wypadku 30 stycznia 2021 roku. Była i pozostanie jedną z naszych ulubionych artystek. Na Unsoundzie pojawiła się kilka razy, zarówno w Krakowie, jak i w Nowym Jorku, a każdy jej występ był wspaniałym doświadczeniem. Droga SOPHIE, jesteśmy wdzięczne i wdzięczni, że mogliśmy Cię poznać. Będziemy o Tobie pamiętać! 


Książka i album „Intermission” to wspólnie stworzona mapa, przy pomocy której można poruszać się po dziwnym świecie, w którym obecnie wszyscy żyjemy. Oficjalna premiera obu wydawnictw odbędzie się 5 marca, ale już teraz można zamówić ją w pre-orderze za pośrednictwem naszego sklepu oraz działającego od dziś Bandcampa


The Intermission Book:

Agata Pyzik / Andrew Brooks / Andy Battaglia / Armen Avanessian & ≋h≋o≋m≋a≋r≋ / Ayesha Hameed / Dave Tompkins / Ewa Majewska / Gamall Awad / Harmony Holliday / J.T. Roane / Jace Clayton / Jay Springett / Jennifer Lucy Allan / Kristen Gallerneaux / Luke Turner / Mat Schulz / Moor Mother / Olga Drenda / Philip Sherburne / S.J. Norman / Sean Dockray, James Parker & Joel Stern / Stephanie Philips / Steve Goodman / Sylwia Chutnik / Ting Ding & DeForrest Brown, Jr.


The Intermission Album:

33EMYBW / Bastarda / DeForrest Brown, Jr. & James Hoff / Ben Frost / Tim Hecker, Agata Harz & Katarzyna Smoluk / Zosia Hołubowska & Julia Giertz / Weavings with Aho Ssan, Angel Bat Dawid, Dirar Kalash, Ellen Fullman, Księżyc, Laraaji, Nicolás Jaar, Paweł Szamburski, Resina, Rolando Hernandez & Wukir Suryadi / Jlin X SOPHIE / Lutto Lento

Moor Mother & Geng / Sam Slater, Hildur Guðnadóttir & Kári Grisey / Slikback / Varg2™ & VTSS / Chris Watson / Jana Winderen