You are in the archives

Go back to the current page
←  Powrót

Aktualności

06.10.2019

Dziś początek Unsoundu 2019! Plan na dziś. Zmiany w programie.

Dziś początek Unsoundu 2019! Plan na dziś. Zmiany w programie.

Nim się spostrzegliśmy minął kolejny rok i ponownie otwieramy podwoje Biura Festiwalowego w Pałacu Krzysztofory na ulicy Szczepańskiej 2. Unsound Festival czas zacząć! Pamiętajcie, żeby przyjść do Krzysztoforów po odbiór swojej opaski festiwalowej! Pracujemy każdego dnia festiwalu od 12:00 do 18:00.

W tym roku festiwal odbywa się pod hasłem przewodnim Solidarity. Co znaczy dziś to słowo dociekać będą muzycy, artyści, pisarze, filozofowie i publiczność. W całym mieście odbędzie się szereg interdyscyplinarnych wydarzeń poświęconych zagadnieniu.

Na początek zapraszamy do Bunkra Sztuki, gdzie zobaczyć można otwartą już instalację “Incoming” Richarda Mosse’a. Jak być empatycznym? Jak wyobrażać sobie życie drugiego człowieka? Dlaczego jest to tak ważne w obliczu kryzysu uchodźczego? - to najważniejsze pytania stawiane przez tę pracę. W hotelu PURO otwiera się dzisiaj wystawa pocztówek dźwiękowych z lat 60., 70., i 80.. Uświetni ją występ Bambino Sound System. W galerii Jak Zapomnieć otwiera się z kolei “Everything” Davida OReilly’ego. To interaktywny symulator rzeczywistości. Pozwala na przemierzanie wszechświata i obserwowanie go z różnych perspektyw.

Richard Mosse będzie dziś obecny w Krakowie, by razem ze Stefanosem Levidisem odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób sztuka może nam dziś pomagać w analizowaniu międzynarodowych polityk bezpieczeństwa. Później, prezentację wygłosi Ewa Majewska, która wraca do pojęcia solidarności oraz bogatego repozytorium teorii i praktyk feministycznych, które wykorzystuje do analizy apokaliptycznej kondycji współczesnego świata.

W Kinie Pod Baranami można zobaczyć dziś filmy: “Honeyland” o jednej z ostatnich pszczelarek w Północnej Macedonii oraz “Midnight Traveler”, dokument o ucieczce Hassana Fazili z talibańskiego Afganistanu i próbie znalezienia azylu w Niemczech. Pokazy filmowe wymagają dodatkowego biletu, nie są objęte karnetem.

Jeśli chodzi o muzykę, nasi znajomi z Alchemii mają dla was niespodziankę. Popołudniu koncert zagra japoński zespół avant-rockowy Kukangendai, który na scenie pojawi się wspólnie z Hubertek Kostkiewiczem z The Kurws. Współpracę zainicjował Avant Art Festival.

Wieczorem oficjalne otwarcie festiwalu w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Sote zaprezentuje “Parallel Persia”, projekt o którym mówi, że to “ścieżką dźwiękowa do futurystycznej wizji Iranu. Po nim wystąpi Moor Mother w towarzystwie London Contemporary Orchestra w premierze materiału “The Great Bailout”. To utwór, którego tematami są sprawiedliwość społeczna i ekonomiczna oraz historia niewolnictwa w Wielkiej Brytanii i w Brytyjskiej Wspólnocie Narodów. Będzie to światowa premiera. Bilety są wyprzedane. 

Na koniec dnia zapraszamy do wspólnego świętowania startu festiwalu podczas darmowej imprezy w Zet Pe Te. Zagrają Facheroia, YPY, Bambounou b2b Lutto Lento, Schacke i Nastya Muravyova. Do zobaczenia!

Po szczegóły dotyczące wszystkich dzisiejszych wydarzeń odsyłamy do harmonogramu.

Ważna informacja na koniec -niestety z powodów niezależnych od nas, swoje występy odwołać musieli Citizen Boy i Shackleton. Pierwszego zastąpi Zuli, egipski DJ i producent, który słynie ze swojego innowacyjnego podejścia do muzyki elektronicznej. Drugi miał zagrać nowy materiał wspólnie z Wacławem Zimplem. Zostanie zastąpiony przez Jamesa Holdena, który z polskim klarnecistą również wykona premierowy koncert. Po festiwalu artyści zamierzają opublikować wspólnie wydawnictwo.