You are in the archives

Go back to the current page
←  Powrót

Aktualności

11.10.2019

Szósty dzień Unsoundu 2019

Szósty dzień Unsoundu 2019

Zanim przejdziemy do dzisiejszego programu, musimy zdradzić, że wczorajszą niespodziankę w Hotelu Forum przygotował Paweł Kulczyński. Złowieszczy kurant nad palarnią to Kasandra, jego instalacja dźwiękowa, która przypomina natrętnie, że już niedługo stracimy szansę powstrzymania szóstego wielkiego wymierania gatunków. Instalacja będzie otwarta również dzisiaj i jutro.

Program dyskusyjny otworzy dziś Jan Sowa. Będziemy szukać odpowiedzi na pytanie czy możemy jeszcze działać z podobną energią do tej, która cechowała oryginalną Solidarność w latach 80. Emma Warren opowie o chronieniu naszych społeczności przez dokumentację ich działań. Ayesha Hameed będzie mówić o Afrofuturyzmie i antropocenie. Punktem wyjścia będzie dla niej Drexciya, duet electro z Detroit. The Caretaker, Ivan Seal i Weirdcore opowiedzą o swoim wspólnym projekcie i wyjątkowym połączeniu dźwięku i obrazu podczas wczorajszego koncertu. Na koniec, John Doran będzie rozmawiać z gośćmi o dziwnej muzyce na dziwne czasy. Dyskusje odbywają się codziennie w Pałacu Krzysztofory. Wstęp jest wolny!

W Kinie Pod Baranami zobaczyć dziś można film “Push” opowiadający o kryzysie mieszkaniowym spowodowanym przez światową finansjerę. Drugi z obrazów to “Bellingcat”. To historia tytułowego kolektywu, który prowadzi za pośrednictwem internetu własne dochodzenie dotyczące katastrofy samolotu MH17. Pokazy filmowe wymagają dodatkowego biletu, nie są objęte karnetem.

Will Lynch, redaktor Resident Advisor, poprowadzi w Buszu kolejne warsztaty z dziennikarstwa muzycznego. W Buszu spotkamy się dziś również z Crack Magazine. Gośćmi będą: Betty i Chino. Wstęp jest wolny. Można oglądać online.

Po południu wyruszamy do Nowej Huty.

Robert Henke jest jedną z najbardziej wpływowych postaci w świecie muzyki elektronicznej. Na Unsoundzie w 2013 roku odbyła się światowa premiera „Lumiere” – widowiska, które następnie prezentowane było na całym świecie. Tym razem czeka nas premiera„CBM 8032”, audiowizualnego koncertu zagranego w całości na odrestaurowanych komputerach Commodore CBM 8032. Projekt powstawał przez ostatnie trzy lata. Jak mówi sam artysta: „Technicznie był on możliwy do zrealizowania już w latach 80. Ale estetycznie osadzony jest we współczesności, dlatego powstał dzisiaj. Chciałem, by moja praca pokazała ten kontrast.” Koncert odbędzie się podwójnie w Auli AWF i nie jest objęty karnetem. Bilety są wyprzedane i nie będą dostępne na bramce.

Następnie, w Teatrze Łaźnia Nowa wystąpi legendarny drone metalowy zespół Sunn O))). Zespół przyjeżdża do Krakowa po premierze świetnie przyjętego albumu „Life Metal” i tuż przed premierą kolejnego krążka zatytułowanego „Pyroclasts”. Ich koncerty są rytualne i transowe, mają wyjątkowo wspólnotowy charakter. Zapraszamy również na zamówione przez Unsound wspólne widowisko przygotowane Roly’ego Portera i MFO. „Kistvaen” przy pomocy najnowszych technologii opowiada o pogańskch wierzeniach. Porterowi i MFO towarzyszyć będą wokalistki inspirujące się dawną muzyką słowiańską: Katarzyna Smoluk-Moczydłowska i Agata Harz z grupy Księżyc oraz Barbara Wilińska. Przed nami także premierowy koncert Lyry Pramuk, artystki, dla której najważniejszym narzędziem jest sam głos. Jej nowy materiał zostanie zagrany na wielokanałowym systemie specjalnie przygotowanym przez Bena Frosta. Koncert jest wyprzedany.

W nocy wracamy do Hotelu Forum, na kolejną imprezę pełną eklektycznej muzyki z całego świata. W Sali Balowej, Żyrandolowej i Kuchni usłyszeć będzie można m.in. indonezyjski gabber, industrialne techno, footwork, klubową muzykę z Afryki oraz nowoczesną elektronikę z Szanghaju. To nie wszystko! Dziś otwiera się również The Secret Lodge, czwarta scena poświęcona muzyce eksperymentalnej. Kolejna pula biletów będzie dostępna na bramce po 2 w nocy. Ich liczba zależy od ilości wolnego miejsca w środku. Muzyka będzie grać do 7 rano, będzie jeszcze sporo czasu, by się nią nacieszyć.

Ważna informacja: do Krakowa nie doleciał niestety duet Rudeboyz. W ostatniej chwili w ich miejsce wchodzi wspaniały zespół Giant Swan! Grupa wyda 4 listopada swój debiutancki album.

Po szczegóły dotyczące wszystkich dzisiejszych wydarzeń odsyłamy do harmonogramu. 

Biuro Festiwalowe jest otwarte każdego dnia do końca festiwalu, od 12:00 do 18:00. Posiadacze karnetów mogą odebrać tu opaskę. W biurze można nabyć również bilety na poszczególne koncerty. Odsyłamy do podstrony biletowej w celu sprawdzenia dostępności. Adres biura to Pałac Krzysztofory, Szczepańska 2.