You are in the archives

Go back to the current page
←  Powrót

Aktualności

06.10.2020

Unsound 2020: Intermission – dzień 6.

unsound dzień 6

Uf! Festiwal jest na półmetku internetowej, 11-dniowej edycji. Dziś, we wtorek, zaprezentowane zostaną dwie transmisje, a ich tematem będzie opór i nieposłuszeństwo.


Pierwsza zaczyna się o 20:00 czasu środkowoeuropejskiego letniego. Jej autorem jest kolektyw Nine Nights, odpowiedzialny za cykl nagrań poświęconych Czarnej kulturze. Członkowie tej grupy wyświetlą wideo-esej pod tytułem „The Defiant Ones” [ci, którzy się opierają]. Opowiada on o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Czarnej eksperymentalnej elektroniki oraz o artystach i artystkach, ich nowych formach nonkonformistycznej dźwiękowej ekspresji oraz o tym, jak sprzeciwiają się skategoryzowaniu. Dyskusji z udziałem Elijah, Shannen SP, Iceboy Violet oraz gości specjalnych, towarzyszyć będą abstrakcyjne wizualizacje pomagają odnaleźć się w filozofii, emocjach i techno-polityce, które wciąż inspirują Czarną eksperymentalną elektronikę. Film i ścieżkę do niego nakręcili GAIKA wraz z Nine Nights i TSE Records. Gdy projekcja dobiegnie końca, GAIKA zagości na Unsoundowym Discordzie (zaproszenie tutaj), by zamienić parę słów z festiwalowiczami i festiwalowiczkami.


Następnie, o 21:00, festiwal zaprezentuje na żywo dyskusję „Nieposłuszeństwo: Białoruś, kultura, aktywizm”. Jej celem jest spojrzenie świeżym okiem na to, jak władze tłamszą białoruskie społeczeństwo i jak ono na tę przemoc odpowiada oraz jak właściwie przebiega starcie między archaicznym, XX-wieczny reżimem, a zaznajomionymi z technologią XXI-wieku obywatelami i obywatelkami. Skąd biorą tyle siły, by się konsekwentnie opierać i czy sztuka może się przydać w walce z dyktaturą? Rozmowę poprowadzi Kaja Puto, dziennikarka specjalizująca się w tematyce Europy Środkowo-Wschodniej, a wezmą w niej udział polsko-białoruska artystka wizualna Jana Shostak, wykładowca i muzyk eksperymentalny Pavel Niakhayeu oraz Ana Lok, kuratorka, menedżerka i aktywistka mieszkająca w Mińsku. W trakcie dyskusji oraz po niej festiwal zaprasza na platformę Discord (otwarte zaproszenie tutaj), gdzie będzie można zadawać pytania panelistom a także wejść z nimi w dialog.


Aby wziąć aktywny udział w dyskusji wideo, należy dołączyć do niego na platformie Zoom (klikając tutaj). Wszystkie organizowane przez Unsound dyskusje są także transmitowane za pośrednictwem YouTube, Facebooka i Twitcha i tam można je też sobie odtwarzać później.


Warto też odnotować, że wczoraj ruszyło Efemeryczne Unsound Radio. W jego ramach festiwal puścił niezapomniany występ Lorenzo Senniego z centrum Manggha w 2014. Dziś, po zakończeniu zwykłego harmonogramu, jak i w następnych dniach, można się jeszcze spodziewać paru innych niespodzianek oraz głośnych nazwisk. Wszystko to dzieje się na platformie Discord (rejestracja pod tym linkiem).