You are in the archives

Go back to the current page
←  Powrót

Aktualności

06.01.2020

Podsumowanie dekady Unsoundu

Podsumowanie dekady Unsoundu

Wejście w nową dekadę to zawsze czas podsumowań. Dla Unsoundu ostatnie dziesięć lat było okresem ogromnego rozwoju. Aż trudno uwierzyć, jak wiele się u nas zmieniło!

 

Dokładnie dziesięć lat temu podjęliśmy decyzję, by każda edycja festiwalu miała swój motyw przewodni. Wtedy, w 2010 roku, naszym hasłem był Horror. Rozmawialiśmy wówczas o niepokoju, ale też o przyjemności, jaką czerpiemy z odczuwania strachu. Koncentrowaliśmy się na mrocznej stronie muzyki. Od tamtego czasu co roku zmieniamy perspektywę, starając się odpowiadać na palące problemy współczesności.

 

Również w 2010 roku odbyła się pierwsza nowojorska odsłona naszego festiwalu. Potem pojawiały się kolejne miasta. Współpracowaliśmy z niesamowitymi ludźmi, kuratorami i kuratorkami, dzięki którym mogliście uczestniczyć w festiwalach w: Nowym Jorku (6 edycji), Adelajdzie (6 edycji), Toronto (3 edycje), Londynie (2 edycje), Tbilisi, Batumi, Erywaniu, Baku, Ałmatach, Biszkeku, Duszanbe, Władywostoku, Murmańsku, Kazaniu, Mińsku, Lwowie i Barcelonie. Z całego serca dziękujemy wszystkim naszym współpracownikom i pomocnym dłoniom.

 

Naszym celem było stworzenie wydarzenia, które będzie się nieustannie rozwijać artystycznie i geograficznie. Które zredefiniuje takie pojęcia jak „centrum” i „peryferia” w odniesieniu do współczesnej muzyki.

 

Tymczasem, krakowska edycja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania – w ciągu ostatniej dekady stała się bowiem czymś więcej niż festiwal muzyczny. Zamiast organizować coraz większe koncerty w coraz większych miejscach, postanowiliśmy rozbudować program dyskusyjny, filmowy, a przede wszystkim stworzyć twórczą platformę i miejsce współpracy dla polskich twórców i artystów z całego świata. Zamówiliśmy, wyprodukowaliśmy i zabraliśmy w trasy koncertowe niezliczoną ilość projektów.

 

Dekadę rozpoczęliśmy od prezentacji muzyki pełnej niepokoju, ale w kolejnych edycjach nie stroniliśmy od pozytywnych, kojących i szalonych dźwięków. Dziś zapraszamy artystów z odległych zakątków świata, którzy tworzą muzykę, o jakiej kiedyś nawet nam się nie śniło. Naszym ostatnim motywem przewodnim była Solidarność. Rozmawialiśmy o solidarności zarówno w kontekście walki o wolność w wielu miejscach na świecie, jak i w odniesieniu do wydarzeń w samej branży muzycznej

 

Teraz, na początku 2020 roku, jeszcze raz chcemy podziękować wszystkim artystom i naszej wspaniałej publiczności. Bez waszego zaufania nie bylibyśmy w stanie organizować Unsoundu w takiej formie, w jakiej to robimy. Wciąż nie wierzymy, że tysiące ludzi przybywają każdego roku do Krakowa, by słuchać tych dziwnych i wspaniałych dźwięków. Niezmiennie nas to zaskakuje i niewyobrażalnie cieszy.


Niedawno ogłosiliśmy datę tegorocznej edycji. Unsound Kraków 2020 będzie miał miejsce od 4 do 11 października. Dołącz do wydarzenia na Facebooku.

 

Na koniec mała niespodzianka. Pierwszy tegoroczny podcast – jedno z nagrań z zeszłorocznej edycji. Posłuchajcie pełnego niespodzianek setu Tekiego Lateksa i Betty, którzy wystąpili w Sali Żyrandolowej w Hotelu Forum. Na naszym soundcloudzie znajdziecie również całą historię naszych podcastów, która sięga 2008 roku.