You are in the archives

Go back to the current page
←  Powrót

Aktualności

22.10.2019

Unsound powraca do Nowego Jorku

Unsound powraca do Nowego Jorku

Unsound odwiedza Nowy Jork regularnie - między 2010 a 2016 rokiem w amerykańskim mieście odbyło się aż pięć odsłon festiwalu. Była to pierwsza tego typu inicjatywa na Manhattanie i Brooklynie, powołana do życia dzięki współpracy z takimi instytucjami jak Lincoln Center, Brooklyn Academy of Music, ISSUE Project Room czy The Bunker.

Unsound New York 2019 to początek nowego rozdziału. Wydarzenie potrwa dwa dni, a jego główna część odbędzie się 23 listopada w Knockdown Center. Centrum jest głównym partnerem festiwalu. Program poświęcony jest w całości koncertom i live actom. 

W Knockdown Center wystąpią artyści z dziewięciu różnych krajów. Spotkają się ze sobą ambient, noise oraz muzyka klubowa. Kanadyjczyk TIM HECKER wystąpi razem z KONOYO ENSEMBLE - japońskim zespołem wykonującym muzykę gagaku, najstarszą formę tamtejszej muzyki klasycznej. Swój ostatni projekt zaprezentuje również Liz Harris, znana lepiej jako Grouper. NIVHEK to efekt rezydencji artystycznej w Murmańsku. Muzyka grana przez artystkę pod tym aliasem cechuje się minimalizmem, surowością oraz marzycielskim klimatem. Projekt miał swoją premierę na unsoundowym wydarzeniu z cyklu Dislocation. Swój pierwszy koncert w Nowym Jorku zagra CATERINA BARBIERI, jedna z osób najciekawiej posługujących się syntezatorem modularnym. Brzmienie artystki opiera się na przepięknych arpeggiach. 

THE BUG to dobry znajomy Unsoundu. Producent prezentował swoje eksperymenty z różnymi odmianami muzyki basowej już na wielu edycjach festiwalu, nie tylko w Polsce. Na scenie towarzyszyć mu będzie raperka, MISS RED, znana z niesamowitej charyzmy i ze swoich pełnych werwy występów na żywo. AMNESIA SCANNER to również projekt bardzo mocno związany z Unsoundem - występują na nim regularnie od kiedy tylko pojawili się na scenie. Duet zaprezentuje swoje widowisko audiowizualne, w którym dźwięki tworzą przyszłościową hybrydę muzyki rozrywkowej - od trapu przez metal po stadionową muzykę taneczną. 

Wieczór otworzy występ FELICITY oraz ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA „ŚLĄSK” pod tytułem „SOFT POWER”. Kojarzony z wytwórnią PC Music producent przygotował muzykę dla tancerzy specjalizujących się w ludowym repertuarze, czego efektem jest zaskakujące zderzenie żywiołowych ruchów, posępnych melodii, hałasu i dziwnej muzyki syntetycznej. The Guardian napisał o występie, że to „poruszający dowód na to, że kultury mogą istnieć obok siebie i nie zatracić swojej wyrazistości”. Widowisko powstało na zamówienie Unsoundu oraz Instytutu Adama Mickiewicza. 

Druga sala w Knockdown Center zaprogramowana została z wieloletnim partnerem Unsoundu - The Bunker oraz organizacją Quo Vadis. Większość z zaproszonych artystów wystąpi w specjalnych projektach powstałych na potrzeby festiwalu. ROSE E. KROSS i SHAWN O’SULLIVAN zagrają jako FURTHER REDUCTIONS, ABBY ECHIVERRY wystąpi z LEISURE MUFFINEM, RRAO z CLAYEM WILSONEM, JANUARY HUNT z OCTONOMY, VIA APP z BOOKWORMSEM (koncert ma tytuł „Asthyna”) a SHREDDED NERVE z JACKSONEM-PRATTEM. W programie jest również występ duetu PEDESTRIAN DEPOSIT z Los Angeles.  

Dzień wcześniej, 22 listopada, zapraszamy na koncert grupy KSIĘŻYC do St. Peter’s Church w Chelsea. Formacja powstała w latach 90 i łączy wokalizę, muzykę instrumentalną, czerpiąc z awangardowego teatru, minimalizmu, słowiańskiego folku i psychodelii. Wydarzenie prezentujemy wspólnie z Blank Forms i Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Wstęp jest wolny!

Bilety na wydarzenie w Knockdown Center kosztują 20/25/30 dolarów w przedsprzedaży, 35 dolarów na bramce. Przedsprzedaż prowadzą Eventbrite i Resident Advisor.


Unsound New York 2019 jest organizowany przez Unsound i Knockdown Center we współpracy z Blank Forms, The Bunker i Quo Vadis. Koncert „Soft Power” organizowany jest we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w ramach programów Polska Music i POLSKA 100 - międzynarodowego programu kulturalnego w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Działanie finansowane jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach wieloletniego programu NIEPODLEGŁA 2017-2022. Koncert Księżyca organizowany jest we współpracy z Blank Forms i Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Koncerty Cateriny Barbieri i Miss Red są organizowane we współpracy z We Are Europe.