You are in the archives

Go back to the current page
←  Powrót

Aktualności

11.07.2019

Unsound współtworzy program muzyczny Solidarity of Arts Festival w Gdańsku

Unsound współtworzy program muzyczny Solidarity of Arts Festival w Gdańsku

Festiwal Solidarity of Arts odbywa się co roku w Gdańsku. Jego celem jest reagowanie na palące współczesne problemy przy pomocy muzyki i sztuki. Magdalena Sroka, dyrektorka artystyczna festiwalu, zaprosiła Unsound, byśmy w tym roku wspólnie ułożyli program. Jego tematem jest „odwaga”. A jak wiadomo - bez odwagi nie ma solidarności.

Unsound współpracował już z kuratorami i festiwalami na całym świecie. Współorganizowaliśmy wydarzenia w Nowym Jorku, Londynie, Mińsku, Kijowie, Tbilisi czy Władywostoku. To jednak pierwszy raz, gdy na taką skalę Unsound współpracuje z partnerami w Polsce. Wydarzenia Solidarity of Arts odbędą się w klubie B90, 100czni a także Europejskim Centrum Solidarności, przestrzeniach założonych w dawnej gdańskiej stoczni - miejscu solidarnościowych protestów.

Jedną z gwiazd festiwalu będzie grupa TANGERINE DREAM. Występ Niemców, pionierów muzyki elektronicznej, ma dla nas szczególne znaczenie. Tangerine Dream była przecież jedną z pierwszych zachodnich grup, które mogły koncertować za żelazną kurtyną i cieszyły się u nas popularnością. W 1983 roku zespół zagrał dwa razy w Warszawie, a rok później wydał koncertowy album zatytułowany „Poland”.

W Gdańsku pojawi się także PUSSY RIOT, rosyjska formacja, która zasłynęła performansem w Katedrze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie w 2012 roku. Artystki zostały po nim aresztowane i uwięzione na blisko dwa lata. Grupa zaprezentuje „RIOT DAYS”, widowisko łączące w sobie elementy koncertu i sztuki teatralnej. Pussy Riot opowiadają w nim o swoim aktywizmie politycznym, aresztowaniach oraz czasie spędzonym w więzieniu.

Zespół SIKSA odważnie poddaje krytyce patriarchalne struktury. Alex, liderka zespołu, sama o sobie mówi, że jest dziewczyną z misją. Siksa wywodzi się ze środowiska punkowego, ale działa także na polu literackim i teatralnym. W Gdańsku zaprezentuje materiał specjalnie przygotowany na Solidarity of Arts.

Specjalnie na zaproszenie Europejskiego Centrum Solidarności i krakowskiego Unsoundu została powołana THE ROUND TABLE ORCHESTRA. Nazwa projektu odnosi się do wydarzeń z 1989 roku. Członkami orkiestry są muzycy REMONTU POMP- zespołu perkusyjnego składającego się z artystów z formami niepełnosprawności oraz bez - a także czołowi artyści polskiej sceny jazzowej i eksperymentalnej: MIKOŁAJ TRZASKAMIKE MAJKOWSKIRAPHAEL ROGIŃSKITOMASZ GADECKI i TOMASZ ZIĘTEK. Wstęp na ich koncert w ECS będzie darmowy.

W B90 wystąpi również HOLLY HERNDON. Artystka niedawno wydała album „Proto” (wytwórnia 4AD), który spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem. Jego tematem jest relacja pomiędzy sztuką tworzoną przez człowieka oraz sztuką generowana przez sztuczną inteligencję. Na bardziej ogólnym poziomie Herndon opowiada o wspólnocie i tradycji. Nad materiałem pracowali nie tylko ludzie, ale też AI o nazwie Spawn, który artystka nazywa własnym dzieckiem. Na scenie towarzyszyć im będzie chór.

BEN FROST tworzy muzykę instrumentalną, ale jest również artystą zaangażowanym politycznie. Wykorzystuje sztukę, by opowiadać o zagrażającej współczesnemu światu katastofie klimatycznej. Współpracuje z Amnesty International - nagrał ścieżkę dźwiękową do serii filmów „The Invisibles” opowiadających o trudnej sytuacji uchodźców w Ameryce Centralnej. Wraz z Richardem Mossem współtworzył „Incoming”, pracę dokumentującą kryzys uchodźczy w Europie. W Gdańsku zaprezentuje materiał z płyty „The Centre Cannot Hold” wspólnie z artystą wizualnym MFO.

FELICITA - brytyjski artysta o polskich korzeniach i współpracownik wytwórni PC Music - ponownie pojawi się na scenie z ZESPOŁEM PIEŚNI I TAŃCA “ŚLĄSK”. To wyjątkowe spotkanie zostało zainicjowane przez festiwal Unsound. Ich projekt nazywa się „SOFT POWER”. Artyści łączą w nim elektronikę z folkiem. Opowiadają o kulturze ludowej i tożsamości narodowej z perspektywy drugiego pokolenia emigrantów.

Polska wokalistka MARY KOMASA zaprezentuje muzykę z nadchodzącego albumu. W swoich nowych piosenkach Mary zajmuje się problemem wykluczenia i dyskryminacji, jej tematami są wolność i godność osób o nieheteronormatywnej tożsamości.

„Sleep concerts” są coraz bardziej popularne, ale warto pamiętać, że wymyślił je w latach 80. twórca muzyki eksperymentalnej ROBERT RICH. Artysta zajmuje się wpływem dźwięku na fazę snu REM. W trakcie swoich koncertów wykorzystuje to zjawisko, by wpływać na świadomość słuchaczy i percepcję rzeczywistości. Unsound prezentował jego „sleep concerts” już w 2013 roku w Krakowie - było to wyjątkowe wydarzenie, ponieważ artysta po latach przerwy wrócił do dawnego formatu. Teraz festiwal zaprasza na nocne wydarzenie w gdańskim ECS.

W 100czni usłyszymy LOTTO, zespół znany ze swojego minimalistycznego brzmienia oraz POLMUZ, grupę wykorzystującą polską muzykę ludową w nowatorski sposób. Przy okazji wydarzeń w 100czni działać będzie wspólnotowa kuchnia, w której artyści oraz członkowie lokalnej społeczności przygotują posiłki.

Solidarity Of Arts odbędzie się w dniach 22 - 25 sierpnia w Gdańsku. Więcej informacji na stronie festiwalu. Bilety można nabyć poprzez stronę B90. Więcej informacji znajduje się na wydarzeniu facebookowym.

Unsound Solidarity odbędzie się w dniach 6-13 października w Krakowie. Więcej informacji na stronie unsound.pl oraz na wydarzeniu facebookowym. Karnety tygodniowe i weekendowe są już wyprzedane, ale wciąż można nabyć karnety na noce klubowe w Hotelu Forum oraz koncert Sunn O))). Dostępne są na platformie Going. Bilety na pozostałe wydarzenia trafią do sprzedaży w sierpniu. Wstęp na część wydarzeń jest darmowa.