Unsound wraca do Nowego Jorku, by w Lincoln Center zaprezentować „Weavings” Nicolása Jaara, Aho Ssana i Resinę oraz Antoninę Nowacką. Dodatkowe wydarzenie w Public Records.

Przeglądasz stronę archiwalną

Powrót do strony głównej
←  Powrót

Aktualności

04.11.2022

Unsound wraca do Nowego Jorku, by w Lincoln Center zaprezentować „Weavings” Nicolása Jaara, Aho Ssana i Resinę oraz Antoninę Nowacką. Dodatkowe wydarzenie w Public Records.

Unsound wraca do Nowego Jorku, by w Lincoln Center zaprezentować „Weavings” Nicolása Jaara, Aho Ssana i Resinę oraz Antoninę Nowacką. Dodatkowe wydarzenie w Public Records.

 

Unsound wraca do Nowego Jorku, by na początku grudnia razem z wieloletnim partnerem Lincoln Center for the Performing Arts, zaprezentować dwa wyjątkowe wieczory. Dodatkowe wydarzenie odbędzie się w Public Records. Całość jest współorganizowana przez Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku i dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza, który od długiego czasu wspiera działania festiwalu.

 

W czwartek 10 grudnia zapraszamy na bezpłatny koncert do David Rubenstein Atrium w Lincoln Center. Przed nami zainicjowany przez Unsound wspólny projekt polskiej wiolonczelistki i kompozytorki Resiny oraz francuskiego dźwiękowego alchemika Aho Ssana. Premiera ich niesamowitego materiału miała miejsce podczas festiwalu w Krakowie i była jednym z ważniejszych punktów tegorocznego programu. Wieczór otworzy polska eksperymentalna wokalistka Antonina Nowacka, której ostatnia płyta – nagrana wspólnie z Sofie Birch – ukazała się nakładem wydawnictwa Unsound oraz oficyny Mondoj. Magazyn Pitchfork napisał, że głos Nowackiej jest jak „samotny organizm żłobiący niespieszną ścieżkę”.   

 

W piątek 2 grudnia w Alice Tully Hall w Lincoln Center zapoznamy się z trzecią, najnowszą iteracją „Weavings” – kolektywnej improwizacji, wymyślonej i kuratorowanej przez chilijskiego artystę Nicolása Jaara.

 

Pierwsza wersja projektu powstała w ramach online’owej, pandemicznej edycji Unsoundu. Jej bazą był wizualny zapis nutowy przeznaczony na grupę przeplatających się ze sobą artystek i artystów z całego świata. Efektem tej współpracy był niezwykły koncert oraz świetnie przyjęta płyta, której można posłuchać tutaj. Druga improwizacja odbyła się już w sposób fizyczny podczas krakowskiego Unsoundu w 2021 roku.

 

Koncert w Nowym Jorku będzie kolejnym etapem projektu Jaara. Weźmie w nim udział dwanaście wyjątkowych postaci reprezentujących scenę impro, eksperymentalną, jazzową, elektroniczną oraz taneczną. Dwie pierwsze wersje „Weavings” były pozbawione rytmu, tym razem w kolektywnym utworze pojawi się beat.

 

2 grudnia wystąpią: Nicolás Jaar, który zagra oraz będzie odpowiedzialny za zmiksowanie całości; włosa perkusitka Valentina Magaletti z kwintetu Vanishing Twin; katalońska eksperymentalna wokalistka i autorka piosenek Marina Herlop; mieszkający w Norwegii południowo-afrykański saksofonista Linda Sikhakhane; nowojorski kompozytor i eksperymentalny muzyk Robert Aiki Aubrey Lowe (działający także pod pseudonimem Lichens); polska wokalistka Antonina Nowacka; mieszkający w Nowym Jorku legendarny, brazylijski perkusista Cyro Baptista; Dormeshia – nowojorska tancerka stepująca; włoski perkusista Luca Rossi; nowojorski perkusista i twórca perkusyjnego software’u o nazwie Sensory Percussion – Tlacael Esparza; filipińsko-amerykańska kompozytorka, perkusistka oraz artystka dźwiękowa Susie Ibarra oraz palestyńska artystka i badaczka Bint Mbareh. Bilety na wydarzenia dostępne są poprzez Lincoln Center.

 

Unsoundowe wydarzenia odbywające sie w David Rubenstein Atrium oraz Alice Tully Hall są współorganizowane przez Lincoln Center oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Partnerami są Instytut Adama Mickiewicza, Pioneer Works, Trust For Mutual Understanding oraz Music Norway.