„Smartwoods” – nowy album Piotra Kurka ukazał się nakładem wydawnictwa Unsound. Wydarzenia na nowojorską edycję festiwalu trafiają dziś do sprzedaży formule „płać, ile chcesz”

Przeglądasz stronę archiwalną

Powrót do strony głównej
←  Powrót

Aktualności

15.09.2023

„Smartwoods” – nowy album Piotra Kurka ukazał się nakładem wydawnictwa Unsound. Wydarzenia na nowojorską edycję festiwalu trafiają dziś do sprzedaży formule „płać, ile chcesz”

avant garde contemporary music pitchfork new music piotr kurek unsound label

„Smartwoods” – nowy album Piotra Kurka właśnie ukazał się nakładem wydawnictwa Unsound. Wydarzenia na nowojorską edycję festiwalu trafiają dziś do sprzedaży formule „płać, ile chcesz”

 

Piotr Kurek to mieszkający w Warszawie muzyk, multiinstrumentalista oraz kompozytor. Na zeszłoroczną edycję Unsoundu artysta przygotował nową pracę zatytułowaną „Smartwoods”, teraz materiał ukazuje się na winylu oraz w formie cyfrowej nakładem unsoundowego wydawnictwa. Krążek dostępny jest na Bandcampie, Boomkacie oraz twoim ulubionym sklepie z płytami.

 

„Smartwoods” to fantasmagoryczny dźwiękowy żywopłot. Subtelnie ewoluujące instrumentalne zarośla, których rozległy system korzeniowy zbudowany jest z wijących się, drobnych melodyjnych fraz. Odwołania do muzyki barokowej i eksperymentalnego jazzu twórca splótł ze współczesnymi, komputerowymi elementami, całość zraszając brzmieniami z najbliższej przyszłości. Album składa się z siedmiu odrębnych części, zacierających granicę pomiędzy tym, co akustyczne i elektroniczne. Kurek grający tutaj na gitarze elektrycznej i keyboardach zaprosił do współpracy harfistkę Anną Pašic, basistę Wojtka Traczyka oraz specjalistę od instrumentów dętych drewnianych Tomasza Dudę. Razem udało im się stworzyć precyzyjnie spleciony żywy organizm.

 

Podobnie jak poprzedni krążek Kurka z 2021 roku zatytułowany „World Speaks”, także i ten najnowszy inspirowany jest sztuką wizualną, a zwłaszcza niesamowitą twórczością algiersko-francuskiego artysty Jeana Sariano. Okładkę do „Smartwoods” namalował polski malarz Tomasz Kowalski, którego zmiennokształtne stworzenia i malarskie mini-historie doskonale korespondują z dziką fantazją Kurka.


Pierwsze wykonanie „Smartwoods” odbyło się podczas festiwalu Unsound w Krakowie w 2022 roku, a za animacje odpowiedzialny był Francesco Marrello (twórca oprawy wizualnej dla singla „Harps”).

 

Przypominamy, że do sprzedaży trafiają dzisiaj bilety na nowojorską edycję Unsoundu – koncert w Lincoln Center. Wydarzenie dostępne w formule „płać, ile chcesz”. Unsound New York odbędzie się w dniach 1-4 grudnia. Wystąpią: eksperymentalna supergrupa Osmium (Hildur Guðnadóttir, Sam Slater, James Ginzburg oraz Rully Shabara), The Caretaker, Robin Fox z „Triptychem”, Moor Mother z „Black Encyclopedia of the Air” oraz reprezentujący polską scenę Martyna Basta i Raphael Rogiński.

 

Unsound odbywa się przy wsparciu Instytutu Polskiego w Nowym Jorku. Partnerem wydarzenia jest Instytut Adama Mickiewicza. Koncerty są częścią programu Lincoln Center Presents.