Unsound wraca do Adelajdy

Przeglądasz stronę archiwalną

Powrót do strony głównej
←  Powrót

Aktualności

19.04.2023

Unsound wraca do Adelajdy

banner music unsound australia music festival electronic music avantgarde

Trudno w to uwierzyć, ale australijski Unsound obchodzi swoje dziesiąte urodziny – pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2013 roku, a teraz, po raz kolejny, powraca dzięki współpracy z Illuminate Adelaide.


W tegorocznym programie znalazło się wiele wydarzeń specjalnych oraz premierowych projektów, które po raz pierwszy zostaną zaprezentowane australijskiej publiczności. Całość, jak zwykle, poświęcona awangardzie muzyki elektronicznej oraz eksperymentalnej. Wydarzenia będą się odbywać od 14 do 16 lipca. Więcej informacji na temat koncertów oraz linki do biletów znajdują się na stronie Illuminate.


14 i 15 lipca, w Domu Polskim pojawi się ukraiński artysta Heinali, który swoje kontemplacyjne i poruszające kompozycje zagra na syntezatorze modularnym, oraz niezwykły duet składający się z duńskiej twórczyni Sofie Birch i polskiej wokalistki Antoniny Nowackiej. Ponadto, Robin Fox przedstawi nową laserową pracę „Triptych”, a Kode9 zaprezentuje audiowizualne show „Escapology”. Na scenie zobaczymy także undergroundową raperkę bbymuthę, australijski doom metalowy zespół Divide // Dissolve, brytyjski duet Space Afrika, a pochodząca z Gwatemali wiolonczelistka, wokalistka i kompozytorka Mabe Fratti wystąpi z kwartetem. Przed nami także wyjątkowy live Huerco S. i koncert Otima Alphy związanego z ugandyjskim festiwalem Nyege Nyege. 


Z kolei podczas nocy w The Lab @ Light zagrają osoby reprezentujące różne gatunki muzyki klubowej. DJ sety zaserwują: pochodzacy z Mali i związany z Nyege Nyege DJ Diaki, mistrzyni latynoamerykańskich rytmów Tayhana, Kode9, Huerco S. oraz reprezentanci i reprezentantki australijskiej sceny: C. Frim, DJ Plead, Female Wizard i Travis Cook.


16 lipca w Hindley Street Music Hall z audiowizualnym show wystąpi Oneohtrix Point Never. Tuż przed nim, na scenie pojawi się australijska artystka Corin (również z audiowizualnym materiałem). Bilety dostępne są tutaj.


Przypominamy również, że 6 maja rozpocznie się brytyjska wersja Unsoundu. W programie m.in. koncert w Barbicanie, na którym pojawi się eksperymentalna supergrupa Osmium współtworzona przez Hildur Guðnadóttir, Sama Slatera, Jamesa Ginzburga (Emptyset) oraz Rully’ego Shabarę (Senyawa), którzy swoją zaskakującą i hipnotyczną muzyke zagrają na specjalnie zaprojektowanych instrumentach. W Londynie pojawią się również Sofie Birch i Antonina Nowacka oraz Robin Fox. Więcej informacji o koncercie oraz link do biletu znajduje się tutaj. Ponadto, w klubie The Glove That Fits odbędzie się wydarzenie organizowane wspólnie z brytyjską inicjatywą Tropical Waste, zajmującą się eksperymentalnymi brzmieniami klubowymi. Po raz pierwszy na Wyspach zagrają specjalista od gorących latynoskich brzmień Safety Trance i pochodzący z Kairu producent ABADIR, oraz polska DJ-ka Hermeneia i twórca Tropical Waste Seb Wheeler. Bilety dostępne są tutaj.


To nie koniec wiadomości, bo już za tydzień ogłoszenie programowe Ephemery – warszawskiego multidyscyplinarnego festiwalu, stworzonego przez zespół Unsoundu, a który w tym roku odbędzie się w połowie czerwca.