„Weavings 2” - druga płyta Unsound i Other People wychodzi dzisiaj

Przeglądasz stronę archiwalną

Powrót do strony głównej
←  Powrót

Aktualności

27.10.2023

„Weavings 2” - druga płyta Unsound i Other People wychodzi dzisiaj

weavings rysunek

„Weavings 2” ma dziś swoją premierę. Wspólne wydawnictwo wytwórni Unsound i Other People, jest już dostępne w formie cyfrowej na platformie Bandcamp.


“Weavings” to improwizacja zainicjowana przez Nicolása Jaara rozpisana na kilkunastu artystów, których materiały przeplatają się i łączą ze sobą jak włókn tkaniny. Pierwsza wersja projektu została nagrana w 2020 roku podczas pandemii z udziałem wykonawców łączących się zdalnie z różnych zakątków świata. Wydany jako album w formie cyfrowej, jest on dźwiękowym zapisem tego dziwnego czasu.


„Weavings 2” zostało zarejestrowane rok później, gdy pandemia jeszcze wciąż trwała, ale udało się im się spotkać na żywo, w Krakowie podczas koncertu zamykającego festiwal Unsound. Wykonawcy zebrali się na scenie i łącząc różnorodność swoich technik i podejść do improwizacji, stworzyli niezwykłą kompozycję, której zapis teraz udostępniamy.


Koncepcja „Weavings 2” pozostała taka sama: uczestnicy nie mieli wcześniejszych prób i występowali w duecie i grupach zgodnie z partyturą wizualną Jaara. Skład obejmował czterech artystów z pierwszej, online, wersji Weavings: Aho Ssana, Angel Bat Dawid, Pawła Szamburskiego, Resinę - oraz Jaara, który ponownie prowadził koncert. Po raz pierwszy występowali - lub tkali - Antonina Nowacka, Khyam Allami, Oren Ambarchi, Pak Yan Lau, Raphael Rogiński, Tomoko Sauvage i Valentina Magaletti. Muzycy zostali więc nie tylko „spleceni" między sobą podczas jednego koncertu, ale niektórzy z nich także między pierwszym, a drugim występem, online i na żywo.


Głębokie słuchanie i koncepcja oczekiwania łączą również występy, zarówno z perspektywy publiczności, jak i wykonawców, którzy często siedzieli w ciszy, zgodnie z instrukcjami partytury.


Na potrzeby wydawnictwa „Weavings 2” koncert został zmiksowany i podzielony na osobne utwory, i podobnie jak jego poprzednik, tworzy spójny album, gdzie całość jest większa niż suma jego części. Ponownie jest to poniekąd dokumentacja czasu pandemii, tym razem przyglądająca się okresowi, w którym wyszliśmy ze swojej izolacji i zbliżyliśmy się do siebie.


„Weavings 2”, improwizacja, łącząca dwunastu artystów z różnych stron świata i kultur, ponownie jest dowodem niezwykłej zdolności muzyki do łączenia ludzi językiem pozbawionym słów.


Autorzy:

Koncepcja: Nicolás Jaar

Kuratela projektu: Nicolás Jaar, Mat Schulz, Gosia Płysa

Artyści: Aho Ssan, Angel Bat Dawid, Antonina Nowacka, Khyam Allami, Nicolás Jaar, Oren Ambarchi, Pak Yan Lau, Paweł Szamburski, Raphael Rogiński, Resina, Tomoko Sauvage, Valentina Magaletti

Mix: Pantxo Bertin w Loom Audio

Mastering: Stefan Betke / scape mastering

Okładka: Susanna Gonzo

Zamówienie: Unsound

Wydane przez: Other People i Unsound

Wsparcie: Instytut Adama Mickiewicza i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej

Weavings zostało nagrane w Teatrze Łaźnia Nowa 17 października 2021 roku jako koncert zamknięcia Unsound Kraków 2021.