Przeglądasz stronę archiwalną

Powrót do strony głównej
←  Powrót

Aktualności

25.06.2021

Program drugiej edycji festiwalu Ephemera w Warszawie ogłoszony

ephemera 2021

Pod koniec sierpnia w Warszawie odbędzie się 2. edycja Ephemery, festiwalu prezentującego muzykę, performans i sztuki wizualne. Wydarzenia będą się odbywać od 26 do 29 sierpnia 2021 roku w różnych punktach na mapie Warszawy, łącząc ze sobą artystki, artystów, instytucje oraz miejsca ważne dla stołecznego życia kulturalnego. Ephemera rozwija się i tegoroczna edycja – choć ciągle ograniczona sanitarnymi obostrzeniami oraz limitami osób – będzie większa niż ta z poprzedniego lata. A w 2022 roku planowany jest jeszcze bardziej rozbudowany program. 

 

„Organizowanie bezpiecznego festiwalu w ��rodku pandemii jest ogromnym wyzwaniem – mówią twórcy festiwalu Gosia Płysa i Mat Schulz. – Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, by było to możliwe. Współpracując z kuratorkami, kuratorami oraz animatorkami i animatorami życia kulturalnego stolicy, stworzyliśmy wielowymiarowy, multidyscyplinarny program, w którym pojawią się polskie i zagraniczne nazwiska.”  

 

Uwaga: wszystkie wydarzenia odbywające się w zamkniętych pomieszczeniach są przeznaczone dla osób, które zaszczepiły się przeciwko COVID-19. Jeśli jeszcze nie poddałaś/ nie poddałeś się szczepieniu, jest to idealny moment i okazja, by to nadrobić. Wymaganie to nie dotyczy osób, które z powodów zdrowotnych nie mogą poddać się szczepieniu. W takiej sytuacji prosimy o kontakt na adres [email protected].

 

Ephemera to festiwal pełen specjalnie zamówionych projektów. Jednym z takich wydarzeń będzie prezentacja sześciogodzinnej, ambientowo-eksperymentalnej kompozycji zatytułowanej „O godzinie ∞”, na którą składają się połączone ze sobą, improwizowane koncerty kilku artystów i artystek. Utwór powstał na zamówienie Unsoundu, ale do tej pory był wykonywany jedynie on-line. Tym razem usłyszymy go na żywo w siedzibie Nowego Teatru. Pomysłodawcą projektu jest Irlandczyk DAVID OREILLY – artysta, filmowiec i programista, znany głównie jako autor wciągającej gry „Everything”. Tego wieczoru na scenie pojawią się twórczynie i twórcy z całego świata: Francuzka FELICIA ATKINSON, pochodzący z Kenii KMRU, PERILA z Rosji, Bartosz Kruczyński aka EARTHTRAX oraz ALEKSANDRA SŁYŻ z Polski. Towarzyszyć im będą wizualizacje OReilly’ego. W programie pojawi się jeszcze kilka artystek i artystów, których występy rozpoczną się przed północą, a zakończą przed wschodem słońca.

 

Razem z Nowym Teatrem zapraszamy również na nowy performans duetu SIKSA zatytułowany „Cudowne i pożyteczne”. W trakcie wydarzenia uczestniczki i uczestnicy otrzymają specjalnie zaprojektowaną, kolekcjonerską książkę z tekstami Siksy oraz z ilustracjami ŁUKASZA PRZYTARSKIEGO.

 

Tajemniczy polski kompozytor muzyki elektronicznej ANDRZEJ NOWAK miał pojawić się na zeszłorocznej edycji festiwalu Ephemera, ale pandemia zatrzymała go w trakcie podróży na jednej z wysp Pacyfiku. Wydarzenie dojdzie do skutku w tym roku, a kompozytor wystąpi na żywo w ramach wydarzenia prezentowanego we współpracy z TR Warszawa. Przedstawienie wyreżyserowali ANNA KAWON i ANDRZEJ NOWAK, asystuje im GRZEGORZ JARZYNA, a za scenariusz odpowiadają FILIP LECH oraz PIOTR KUREK.

 

Z kolei w Palladium odbędzie się wydarzenie prezentujące różne podejścia do hip-hopu. Wystąpią tam: ALYONA ALYONA, jedna z ważniejszych postaci na ukraińskiej scenie muzycznej, BBYMUTHA, kontrowersyjna, bystra i opowiadająca w swobodny sposób o seksualności gwiazda amerykańskiego rapu oraz mocny, basowy 1988, czyli pochodzący ze Szczecina producent, współzałożyciel wytwórni Latarnia oraz połowa duetu Syny, który tworzył z Robertem Piernikowskim.


Punktem kulminacyjnym festiwalu będzie queerowa, wspierająca środowisko LGBTQ+ impreza odbywająca się przez całe popołudnie i wieczór w nadwiślańskim klubie Lunapark. Za nagłośnienie i scenografię wydarzenia odpowiada festiwal Ephemera. Zagrają LORAINE JAMES, AYA, JULIANA HUXTABLE, OCTO OCTA, YOUNG MAJLI oraz DOGHEADSURIGERI. W programie pojawi się jeszcze kilka nazwisk. Wydarzenie powstaje we współpracy z warszawskim producentem, dj-em i aktywistą AVTOMATEM, który również wystąpi tego dnia.


Zapraszamy także na wydarzenie otwierające festiwal, które przygotowywane jest we współpracy z warszawskim festiwalem muzyki alternatywnej Lado w Mieście i odbędzie się na Placu Zabaw. Pojawią się tam RESINA, polska artystka eksperymentująca z elektroniką i wiolonczelą oraz objawienie kenijskiego rapu, niezwykle energetyczna MC YALLAH. Następnie na Barce zagrają NAPHTA oraz FACHEROIA w secie B2B z ROBERTEM KAMIONKIEM.

 

W ramach festiwalu zostaną także otwarte dwie wystawy. W Galerii Leto pojawi się wystawa PRZEMKA BRANASA zatytułowana „Model głowy człowieka, którego w życiu ominęło wszystko”. Towarzyszyć jej będzie pokaz zdjęć ANJI RONACHER z serii „Ruach”. W galerii obok zobaczymy „Vviktorię” audiowizualną pracę RAFAŁA DOMINIKA powiązaną z oprawą graficzną festiwalu, którą artysta stworzył wraz z KAJĄ KUSZTRĄ

 

Festiwal jest także współorganizatorem imprezy zaplanowanej specjalnie na wernisaż wystawy AGNIESZKI POLSKIEJ, która otworzy się 2 lipca w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Wydarzenie odbędzie się w Palomie nad Wisłą. Z setami dj-skimi wystąpią DIS FIG, FOQL, NATHAN oraz TOMASZ KOWALSKI

 

Bilety dostępne za pośrednictwem Going.pl

Pełny program: www.ephemerafestival.com


Wydarzenie jest współorganizowane ze środków m.st. Warszawy.


Fundacja Tone jest częścią platformy SHAPE oraz WE ARE EUROPE współfinansowanej z programu Kreatywna Europa.