Przeglądasz stronę archiwalną

Powrót do strony głównej
←  Powrót

Aktualności

25.05.2021

Hasłem tegorocznego Unsoundu jest dəəp authentic, czyli głęboka autentyczność. Festiwal będzie się odbywać w Krakowie od 13 do 17 października 2021 roku.

banner Unsound Deep Authentic

Pandemia odizolowała nas fizycznie od siebie i uczyniła nasze społeczeństwo jeszcze bardziej zatomizowanym. Jednocześnie dzięki technologii mogliśmy łączyć się ze sobą w świecie wirtualnym. Wszystko zaczęło się wydarzać przede wszystkim pomiędzy komputerami i podlegało dalszej tokenizacji: władza, pieniądze, sztuka i relacje. Z kolei teraz, po ponad roku pandemicznego życia przechodzimy – częściowo zaszczepieni i stęsknieni głębokiego, autentycznego kontaktu – do nowego etapu. Dlatego tematem krakowskiego Unsoundu 2021 jest właśnie dəəp authentic – nasza reakcja na hiperrealną rzeczywistość.

 

dəəp authentic to przejście od bycia online do wydarzeń odbywających się w realnym życiu, choć samo to rozróżnienie budzi wątpliwości, skoro świat cyfrowy ma realny wpływ na nasze życie, a wydarzenia fizyczne od dawna są digitalizowane, transmitowane i udostępniane. Ostrożnie i powoli planujemy tegoroczny festiwal w Krakowie. Koncerty i dyskusje będą bardziej lokalne i kameralne, niż te sprzed lat, ale nie możemy doczekać się przebywania w jednym pomieszczeniu. Zastanawiamy się, jak to będzie doświadczać razem muzyki i dzielić się wrażeniami.

 

Samo wyrażenie „głęboka/ głęboki” ma w sobie podwójność. Z jednej strony, naszą inspiracją jest pojęcie głębokiego słuchania stworzone przez amerykańską kompozytorkę Pauline Oliveros. Według artystki głębokie słuchanie polega na zintensyfikowanym wsłuchiwaniu się we wszystko, co można usłyszeć i nie ogranicza się do tradycyjnie rozumianej muzyki, lecz otwiera się na odgłosy natury, codziennego życia i myśli. Z drugiej strony, naszym punktem odniesienia są zjawiska charakterystyczne dla XXI wieku – głębokie uczenie, dzięki któremu AI rozpoznaje głosy i obiekty (deep learning), głęboka sieć, czyli ta część www, która nie jest indeksowana przez standardowe wyszukiwarki (deep web), głęboko tajny sojusz globalnej finansjery (deep state). I nasza największa zmora – głębokie fejki, zasilane sztuczną inteligencją i teoriami spiskowym. 


W trakcie trwania Unsoundu będziemy przyglądać się temu, co realne i fejkowe, cielesne i technologiczne, organiczne i syntetyczne, zwracając szczególną uwagę na takie aspekty, jak unikatowość, szczerość, powtórzenie, przejęcie czy komercjalizacja. Będziemy rozmawiać o tym, co kryje w sobie tęsknota za prawdziwymi doświadczeniami i prawdziwym „ja” w świecie ulepszania ciała, mikrodawkowania psychodelików, neuroinżynierii, botów i krypto-sztuki. Interesuje nas także to, jak technologia wpływa na ideę unikatowego, pojedynczego głosu. Czym może być dziś szczerość jako kategoria estetyczna? Co może oznaczać autentyczność w kontekście naszych wirtualnych tożsamości oraz społeczności skupionych wokół muzyki i sztuki? Jak używa się dziś kategorii „prawdy” i „lokalności” w sprzedawaniu produktów (w turystyce, gastronomii, branży spa & wellness oraz w sztuce)? A może powinniśmy te opozycje wziąć w nawias i porzucić dychotomie, które nie potrafią już opisać naszego świata?


Jeśli chodzi o samą formułę wydarzeń, Unsound będzie eksperymentować z tradycyjnymi formami prezentacji muzyki na żywo, zacierając granice pomiędzy gatunkami i formatami. Spróbujemy na nowo odzyskać utracone w pandemii doświadczenie wspólnotowego wydarzenia. 


Artystki/ artystów, pisarki/ pisarzy, teoretyczki/ teoretyków oraz aktywistki/ aktywistów zapraszamy do wzięcia udziału w otwartym naborze. Czekamy na propozycje, które odnoszą się do naszego motywu przewodniego dəəp authentic i swoją formułą zacierają granicę pomiędzy wykładem (teorią) i performansem (praktyką). Z nadesłanych zgłoszeń wybierzemy od 3 do 5 prac i zaprezentujemy podczas tegorocznego festiwalu. Wybrane uczestniczki i uczestnicy otrzymają wynagrodzenie w wysokości 2000 zł. Ponieważ cały czas nie jest jasne, jak jesienią bieżącego roku będzie wyglądało podróżowanie, a nasze możliwości, by zapraszać osoby spoza Europy są ograniczone, zgłoszone projekty mogą mieć charakter offline’owy i online’owy. Jeśli nasza gościni lub gość będzie mogła/ mógł pojawić się osobiście w Krakowie, festiwal pokryje koszty podróży oraz noclegu. Na zgłoszenia czekamy do 25 czerwca pod adresem [email protected] Powinny one zawierać wstępny opis na maksimum 500 słów, wliczając to w linki do prac.

 

Uwaga: ograniczona liczba karnetów pojawi się w sprzedaży w czerwcu. Więcej informacji wkrótce. Tymczasem zapraszamy na stronę FB tegorocznej edycji: Unsound 2021: dəəp authentic.