Przed nami szósty dzień Unsoundu. Co w programie?
←  Powrót

Aktualności

14.10.2022

Przed nami szósty dzień Unsoundu. Co w programie?

Przed nami szósty dzień Unsoundu. Co w programie?

Po długiej klubowej nocy zapraszamy do PURO, naszego partnerskiego hotelu, na ambientowy brunch. W jego trakcie zagra polska artystka Martyna Basta, która zabierze nas w dwugodzinną dźwiękową podróż. Start: godzina 12:00. Na miejscu jak zawsze, pyszne jedzenie i coś do picia. 

 

W tym samym czasie w Pałacu Krzysztofory rozpocznie się program dyskusyjny. Na początku, o godzinie 12:00 Paul Purgas (z duetu Emptyset) opowie o pierwszym w historii studiu nagraniowym w Indiach, założonym w 1969 w Narodowym Instytucie Designu w Ahmedabad. Następnie spotkanie, którego tematem będzie westsplaining. Udział wezmą: artystka wizualna Yulia Krivich, dziennikarka Tatiana Koza, politolog Jan Smoleński. Prowadzenie: Kaja Puto. Przed nami także dyskusja poświęcona gatunkom muzycznym z udziałem Yung Singh, Mariny Herlop oraz Eris Drew. Prowadzenie: Philip Sherburne z magazynu „Pitchfork”. Zapraszamy także na warsztaty, w trakcie których będziemy szukać nowych sposobów myślenia o Polsce przyszłości, szczególnie potrzebnych w związku z kryzysem zachodnioeuropejskich narracji. Poruszymy takie tematy jak: katolicka cybernetyka, erotyczna technologia, awangardowy retro-futuryzm i współczesna oneironautyka. Zapoznamy się także z wideo-esejem Bogny Konior. Dyskusję poprowadzi Paweł Korzeb i Patrick Leftwich. Rejestracja przez naszą stronę unsound.pl. O godzinie 16:00 rozmowa o współpracy poprzez muzykę i dźwięk. W spotkaniu wezmą udział artystki i artysta, ktorzy mają na koncie zarówno solowe, jak i kolektywne projekty: Kali Malone, Stephen O’Malley oraz Lucy Railton. Prowadzenie: Andy Battaglia. Na zakończenie „God Mode” – przygotowany przez duet dmstfctn interaktywny wykłado-performans, odbywający się w symulacji 3D, której używa się do trenowania komputerowych systemów wizualnych w celu wykonywania zadań w świecie rzeczywistym.

 

W dawnym budynku Poczty Głównej w Krakowie odbędą się dwa kameralne koncerty: solo Ksawerego Wójcińskiego, którego występy na kontrabasie są minimalistyczne, ale jednocześnie pełne emocji oraz duet Naaljos Ljom, który zaprezentuje „mikrotonalną muzykę taneczną”, tworzoną przy pomocy syntezatorów, modyfikowanej elektrycznej gitary, drumli oraz langeleika, czyli norweskiej cytry. To wydarzenie nie jest objęte karnetem i wymaga zakupu dodatkowego biletu. Wydarzenie jest wyprzedane, ale na bramce mogą pojawić się pojedyncze wejściówki. 

 

W Łaźni Nowej na scenie pojawi się Marina Herlop – katalońska pianistka, wokalistka i klasycznie wykształcona kompozytorka. Na jej ostatniej płycie zatytułowanej „Pripyat” (wydana przez PAN) słychać inspiracje południowoindyjską muzyką i barokiem, a hipnotyczne brzmienia zostały zderzone z kosmicznym rytmem i warstwami przetworzonego głosu. Tego wieczoru Herlop wystąpi z zespołem, w tym m.in. z wokalistkami z zespołu Tarta Relena. Następnie Shygirl, która choć jest gwiazdą pop, to w swoich utworach chętnie porusza się pomiędzy hip-hopem, eksperymentalną muzyką klubową oraz R&B. Koncert na Unsoundzie to pierwszy występ po wrześniowej premierze jej najnowszej płyty „Nymph”, będącej niezwykłą produkcją, do której rękę przyłożyły takie osoby jak Bloodpop, Danny L. Harle, Mura Masa, Sega Bodega, Arca i inni. Niestety, z przyczyn od nas niezależnych, Pavel Milyakov pojawi się dzisiejszego wieczoru, Perila wystąpi z materiałem solowym. Bilety na to wydarzenie są nadal dostępne w sprzedaży online oraz będzie je można zakupić na bramce. 

 

Drugiej nocy na Kamiennej zaprezentuje się grono artystów i artystek zacierających granice pomiędzy muzyką taneczną a eksperymentalną.  Slikback z Kenii w przestrzeni Main Bubble zaprezentuje nowy, gorący efekt współpracy z Weirdcore’m z Wielkiej Brytanii. Loraine James, mistrzyni przełamywania granic gatunkowych zagra w swoim autorskim stylu, łączącym drill, rave i jungle. Najnowszy, radosny album Eris Drew „Quivering in Time” przyniesie okazję do zobaczenia jej w wersji live. Perkusyjny duet składający się z Valentiny Magaletti i João Pais Filipe z samego centrum sali zaprezentuje potężny miks minimalizmu, jazzu, no wave’u i polirytmicznej muzyki klubowej. Noc domkną DJ sety – wystąpią madikoptah (Warszawa), Yung Singh (Londyn), DJ SWISHA (Nowy Jork) oraz gwiazdy lokalnej sceny Eltron i Charlie (b2b). 


Na Side Bubble usłyszymy eksperymentalną muzykę Ursuli Sereghy z Pragi, dekonstrukcję dubstepu, hip-hopu i jungli w wykonaniu Krenza (Warszawa) i nowatorskie bassowe mutacje Amazondotcom. Za sprawą Nyege Nyege (wieloletniego partnera Unsoundu), usłyszymy Phelimuncasi – pochodzące z Durbanu trio, łączące żywiołowe partie wokalne z mrocznymi bitami. DJ seta zagra multidyscyplinarna artystka Slim Soledad, a Side Bubble zamknie set b2b dwóch ukraińskich artystek Diany Azzuz i Riny Priduvalovej z kijowskiego wydawnictwa Standard Deviation.


Uwaga: z przyczyn od nas niezależnych, Tobzy nie pojawi się podczas tegorocznego Unsoundu. Niestety, musimy odwołać jego dzisiejszy występ. W zastępstwie pojawi się mieszkający w Manchesterze kolumbijski DJ i producent Florentino, założyciel wytwórni Club Romantico, którego debiutancka płyta ukazała się niedawno nakładem wydawnictwa XL Recordings.


Bilety na wydarzenie na Kamiennej są już wyprzedane, poinformujemy dziś po południu, jeśli do sprzedaży trafi dodatkowa pula biletów. Nie będziemy sprzedawać biletów na bramce na początku imprezy na Kamiennej, więc radzimy poczekać z pojawieniem się na miejscu aż do momentu, w którym ogłosimy ponowną sprzedaż biletów, najprawdopodobniej po godzinie 1:30. Sprawdzaj najświeższe informacje na naszym Telegramie. 


Przypominamy, że w Hype Parku dostępna jest darmowa woda – znajdziecie ją za namiotem, obok głównego wejścia. 


Z przyjemnością informujemy również o dodatkowym wydarzeniu, które odbędzie się jutro i jest kontynujacją wyjątkowej kolacji, która miała miejsce podczas tegorocznej Ephemery. O godzinie 17:00 zapraszamy do Baru Bałtyk na zmysłowe i wielosmakowe wydarzenie Fizzy Aperitivo, idealne do złapania oddechu przed kolejnymi koncertami. Przygotowana przez Polę Salicką i Polę Sutryk jadalna instalacja jest inspirowana tematem tegorocznego Unsoundu, czyli Bubbles. Będziemy poruszać się pomiędzy koloniami i konstelacjami bąbli i bąbelków tworzących musujący ekosystem. Wegetariańskiego i wegańskiego aperitivo będzie można smakować w towarzystwie naturalnego wina z Baru Bałtyk. Biletem wstępu na Fizzy Aperitivo jest cegiełka w wysokości 20 zł (lub więcej). 


Śledź nas Instagramie, Facebooku i Telegramie.