Przed nami piąty dzień Unsoundu. Co w programie?
←  Powrót

Aktualności

13.10.2022

Przed nami piąty dzień Unsoundu. Co w programie?

Przed nami piąty dzień Unsoundu. Co w programie?

Witamy wszystkich posiadaczy i posiadaczki karnetów weekendowych. Pamiętajcie, aby wymienić swoje karnety na opaski w naszym biurze festiwalowym w Pałacu Krzysztofory.

 

Czwarty dzień Unsoundu rozpoczynamy o godzinie 11:00 od ostatniego koncertu z serii Morning Glory.  Mamy nadzieję, że da wam odrobinę wytchnienia. W pięknej auli na ul. Kopernika 15 wystąpi Ale Hop – urodzona w Peru artystka, badaczka oraz twórczyni muzyki eksperymentalnej, która przy pomocy gitary przepuszczonej przez syntezatory tworzy wielowarstwowe kompozycje, pełne głębokiej, fizycznej intensywności. Wydarzenie jest bezpłatne!

 

Program dyskusyjny zaczynamy o godzinie 12:00 od spotkania z Joanną Welsh, autorką książki „Girl Online” oraz dziennikarką Karoliną Sulej. Nasze gościnie będą rozmawiały o obecności kobiet w sieci oraz o tym, czy Internet może być miejscem emancypacji. Przed nami także grupa czytelnicza, którą o godzinie 13:00 poprowadzi filozof i fotograf Matt Colquhoun, autor bloga xenogothic.com. Wybrane teksty, czyli „Anty-Edyp. Kapitalizm i schizofrenia” Deleuze’a i Guattariego oraz „Żądanie Antygony” Butler posłużą nam do rozmowy o tym, jak doświadczenie wygnania wpływa na różne rodzaje międzyludzkich więzi. By wziąć udział w wydarzeniu konieczna jest rezerwacja na naszej stronie. Następnie spotkanie wokół książki „Assembling a Black Counter Culture” DeForresta Browna, Jr., w której autor przypomina Detroit lat 80. XX wieku i pokazuje związek muzyki klubowej z transformacją ośrodków miejskich oraz nowymi formami kapitalizmu, które zapoczątkowały istnienie afro-amerykańskiej klasy robotniczej. W spotkaniu weźmie udział także NIKS, DJ-ka i współzałożycielka Black Artist Database. Zapraszamy także na prezentację muzykologa Michaela Spitzera, autora książki „The Musical Human”. Nasz gość będzie opowiadał o ewolucji muzyki: od samych początków w komunikacji zwierząt, przez Neandertalczyków, ich pieśni oraz pierwszy instrument wykonany z kości, aż po rozprzestrzenienie się różnych kultur muzycznych na całym świecie. Ponadto, rozmowa o utopijnych założeniach i zderzeniu z rzeczywistością w kontekście relacji pomiędzy siecią 3.0 i światem sztuki. W dyskusji uczestniczą badaczka i pisarka Laura Lotti oraz artysta i projektant interakcji Paul Seidler. Prowadzenie: Wassim Z. Alsindi. Program dyskusyjny kończymy tego dnia lekturą queerowych pamiętników. Porozmawiamy z osobami autorskimi, Olgą Górską i Tomaszem Janotą oraz Julią Bednarek i Łukaszem Mikołajewskim z zespołu redakcyjnego książki „Cała siła, jaką czerpię na życie”. Prowadzenie: Agata Pyzik.

 

Program muzyczny rozpoczynamy o 18:30 w Kinie Kijów. Przed nami kilka wyjątkowych audio-wizualnych projektów, w tym premiera „Smartwoods” – współprodukowanej przez Unsound najnowszej pracy kompozytora i multiinstrumentalisty Piotra Kurka. Na scenie towarzyszyć mu będzie włoski artysta wizualny Francesco Marrello oraz przedstawiciele i przedstawicielki warszawskiej sceny jazz/impro: harfistka Anna Pašic, basista Wojtek Traczyk i odpowiedzialny za instrumenty dęte Tomasz Duda. Następnie „Does Spring Hide Its Joy” – immersyjny utwór stworzony przez kompozytorkę Kali Malone, który artystka wykona przy współudziale zajmującej się sztuką wideo Niki Milano, Stephena O’Malleya z sunn O))) oraz Lucy Railton.

 

Nocne imprezy Unsound 2022 odbędą się przy ul. Kamiennej 12, gdzie zlokalizowane będą dwie sceny (Main Bubble i Side Bubble) oraz rozległa przestrzeń barowa wewnątrz.

 

Na scenie Main Bubble wystąpi pole – pionier muzyki elektronicznej, który powraca na Unsound z nowym audiowizualnym show, zapowiadającym album „Tempus” (wytwórnia Mute). Obiecujący brytyjski raper, muzyk i choreograf Blackhaine zaprezentuje autorską mieszkankę drill rapu, noise’u i surrealistycznej poezji. Wanton Witch z Bangkoku rozpali parkiet, przełamując granice IDM-u, hardstyle’u i dubstepu. Imprezę będą dalej rozkręcać DJ-e i DJ-ki: śmiały, bezkompromisowy i ostatnio bardzo głośny duet Two Shell, a także CCL (Kanada) i aya (Wielka Brytania) oraz VTSS (Polska) i Crystallmess (Francja) w premierowych setach b2b.

 

Do Side Bubble zapraszamy na potężne live shows w wykonaniu artystów i artystek z całego świata. Paszka z Polski zaprezentuje rytmiczny noise i popsuty ambient, a Poly Chain z Ukrainy wycieczki w kierunku IDM i electro; bela z Korei zaadaptuje tradycyjną muzykę koreańską do warunków klubowych; związany z szanghajską wytwórnią SVBKVLT egipski producent Abadir wystąpi z perkusistą. Usłyszymy też queerowy techno-punkowy duet Deli Girls, a związany z Nyege Nyege DJ Travella przedstawi nową falę producentów singeli, którzy udowadniają, że ten tanzański gatunek może brzmieć jeszcze radykalniej.

 

 

Najświeższe informacje na temat biletów znajdują się na stronie festiwalowej, w specjalnej zakładce „dostępność biletów”. Śledź nas Instagramie, Facebooku i Telegramie.