←  Powrót

Aktualności

06.06.2022

Znamy już pełny program Ephemery. Festiwal rozpoczyna się za niecałe 2 tygodnie!

Znamy już pełny program Ephemery. Festiwal rozpoczyna się za niecałe 2 tygodnie!

Ephemera to tworzony i produkowany przez zespół Unsoundu festiwal, który w tym roku odbędzie się między 16 a 19 czerwca w Warszawie. Celem Ephemery jest łączenie różnych środowisk artystycznych poprzez eksperymentalną muzykę, performans i projekty interdyscyplinarne.


Do programu dochodzi kilka wydarzeń. Już w czwartek, 16 czerwca zapraszamy na „Boskie ciała” – jadalną instalację oraz działania performatywne, które odbędą się w Komunie Warszawa. Jadalna instalacja – przygotowana przez Polę Salicką i Polę Sutryk we współpracy z Kuchnią Konfliktu – będzie pełna kolorów, ziół, kwiatów oraz rytuałów. Za scenografię odpowiedzialna jest ukraińska artystka Planeta. Uczestnicy i uczestniczki, chodząc pomiędzy boskimi ołtarzykami, będą dzielić się jedzeniem oraz doświadczać go przy pomocy wzroku, smaku i węchu. Alkohole, piwa i okowity, zaserwuje Browar Tenczynek. Zmysłem słuchu zajmie się amerykański duet Matmos, który stworzy muzykę samplując ze sobą zaserwowane jedzenie i napoje. Następnie, rytualnego seta zagra DJ-ka Facheroia. Razem z queerową artystką Bellą Ćwir zapraszamy na czytanie fragmentów nowego tłumaczenia „W poszukiwaniu utraconego czasu” Marcela Prousta. Skupimy się na początkowych stronach powieści, w których narrator opisuje efemeryczne doświadczenia cielesne, ulokowane pomiędzy rzeczywistością i snem. Zapraszamy do wspólnego świętowania jednego z najdłuższych dni w roku. Bilety na wydarzenie (obejmujące także całe jedzeniowo-drinkowe menu) będą dostępne w limitowanej ilości i trafią do sprzedaży 6 czerwca o godz. 18:00.


Jak już informowaliśmy wcześniej festiwal Ephemera otworzy poetycko-dźwiękowy performans Tarasa Gembika i Zoi Michailovej zatytułowany „O Ziemio utracona, zjaw się chociaż w chorym śnie”. Do dwójki artystów dołączą grające na ukraińskich kobzach Alina i Julia Dedenove. 50% przychodu z biletów w tym dniu (zarówno z wstępu na instalację, jak i koncert) przeznaczymy na organizację pomagającą osobom queerowym w Ukrainie. Organizacja zostanie osobiście wybrana przez Gembika i Michailovą.   


Z kolei drugiego dnia festiwalu, po ephemerowych koncertach w Teatrze Studio, przeniesiemy się do Palomy nad Wisłą na bezpłatną imprezę, którą Ephemera przygotowuje razem z warszawską wytwórnią Dom Trojga. W programie sety ukraińskiej producentki Poly Chain i Olivii – obie artystki właśnie wydały swoje najnowsze materiały w Domu Trojga. Ponadto, za dekami pojawi się Eltron – założyciel wytwórni i legenda polskiej sceny klubowej. Jego występ będzie pełen euforycznych i wakacyjnych brzmień. Tego samego dnia zapraszamy także do baru Loreta w Hotelu Puro Warszawa na basowy set DJ-ski b2b, którego zagrają Young Majli i Madikoptah. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. PURO Hotels jest partnerem festiwalu Ephemera.


Do programu dołącza również Wojciech Kosma, który wystąpi pod pseudonimem Spalarnia i zaprezentuje swój najnowszy, popowy materiał pt. „Usta”. Jak mówi sam artysta jest to „miłosny album na czasy trudne do miłości”. Koncert poprzedzi performans w wykonaniu absolwentek inauguracyjnej edycji Kem Szkoły, w reżyserii PRICE’A i oparty na zbiorze partytur zatytułowanych „*** (star star star)” autorstwa Miki Levi.


15 czerwca o 18.00, dzień przed oficjalnym otwarciem festiwalu Ephemera, odbędzie się także wernisaż wystawy „Dziurka z boku” Wiktora Striboga (feat. Aleksandra Waliszewska i Ignacy Kamiński) w galerii Leto. 


Tuż po wernisażu, o 20.00 zapraszamy do Komuny Warszawa na spotkanie z duetem Matmos, które poprowadzi Michał Mendyk. Po spotkaniu odbędzie się projekcja filmu „Solo” poświęconego twórczości polskiego kompozytora Bogusława Schaeffera. 


Pełny program Ephemery oraz bilety na koncerty i performensy dostępne są tutaj. Na większość wydarzeń bilety są jeszcze dostępne, choć niektóre są już prawie wyprzedane. Zostało jeszcze kilka karnetów. 


Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami o festiwalu na Instagramie oraz Facebooku.


LINEUP:


Alien Body 

Anna Pašić

Atelier Planeta

Azu Tiwaline 

Bella Ćwir

Bohdan Konakov

Caterina Barbieri 

Croatian Amor 

Ecko Bazz

Eltron

Facheroia 

hermeneia

Gwan

Jana Woodstock

Jacqueline Sobiszewski 

Karolina Kraczkowska

Katarina Gryvul

Katarzyna Korytowska 

Kelman Duran  

KEM 

Lee Gamble

Leggerezza 

Łukasz Wojtysko 

Machine Girl 

Madikoptah

Matmos 

Monster

Nazira 

Olivia

Paweł Sakowicz

Poly Chain 

Pola Sutryk

Pola Salicka

PRICE / Tobias Koch 

Spalarnia

Taras Gembik 

Wiktor Stribog

Young Majli

Zosia Hołubowska & Julia Giertz 

*** Mica Levi