←  Powrót

Aktualności

16.05.2022

20 edycja Unsoundu w Krakowie odbędzie się pod hasłem Bubbles. Otwarty nabór do programu dziennego ogłoszony.

bubbles

Tegoroczna edycja Unsoundu w Krakowie potrwa przez tydzień od 9 do 16 października, a wydarzenie odbędzie się pod hasłem „BUBBLES”.

 

Z jednej strony, „bubbles” to szampańskie bąbelki i jubileuszowe balony ulatujące do góry, Unsound świętuje w tym roku – aż trudno w to uwierzyć – dwudzieste urodziny! Z drugiej strony, w przewodnim temacie kryje się odniesienie do społecznych baniek, w których wszyscy funkcjonujemy, będąc jednocześnie odizolowanymi i połączonymi ze sobą poprzez media, geografię i politykę. Z trzeciej, hasło stanowi odwołanie do teorii kryzysu finansowego głoszonego w połowie minionego wieku przez amerykańskiego ekonomistę Hymana Minsky’ego, która w ostatnich latach przeżyła renesans. Minsky wyróżnił 5 faz życia bańki spekulacyjnej: przemieszczenie/ nierównowaga, boom, euforia, zbieranie zysków i panika. I choć współczesny świat przepełniony jest spekulacjami (od nieruchomości przez akcje aż po krypotowaluty) chcemy traktować te słowa jako źródła inspiracji w szerszym ich sensie, także w odniesieniu do kultury, muzyki i życia społecznego. Interesują nas zarówno wizje pozytywne, jak i te mroczne.

 


Razem z tym ogłoszeniem rozpoczynamy komunikację wizualną tegorocznej edycji festiwalu – jej pierwsze wcielenie to stworzone przez warszawskiego artystę Ernesta Borowskiego tajemnicze infografiki. Za jakiś czas podzielimy się kolejną, zupełnie inną wizualną odsłoną Unsoundu 2022. Informujemy również, że pierwsze nazwiska artystów i artystek poznamy 27 czerwca. Wtedy również do sprzedaży trafią karnety.

 

Wszystkich zapraszamy do wzięcia udziału w otwartym naborze do programu dziennego. Czekamy na propozycje projektów, które odnoszą się do naszego motywu przewodniego, jednej z podkategorii lub infografik. Zgłoszenia nie powinny przekroczyć objętości 1 strony znormalizowanego maszynopisu (łącznie z linkami). Z nadesłanych zgłoszeń wybierzemy od 2 do 5 prac i zaprezentujemy podczas tegorocznego festiwalu. Wybrane uczestniczki i uczestnicy otrzymają wynagrodzenie w wysokości 2000 zł (około 450 Euro). Festiwal pokryje również koszty podróży i zakwaterowania. Termin nadsyłania prac mija 15 czerwca.