Unsound ogłasza drugą partię artystów i artystek. Karnety klubowe i bilety na wszystkie wydarzenia w sprzedaży od piątku, 26 sierpnia
←  Powrót

Aktualności

25.08.2022

Unsound ogłasza drugą partię artystów i artystek. Karnety klubowe i bilety na wszystkie wydarzenia w sprzedaży od piątku, 26 sierpnia

Unsound ogłasza drugą partię artystów i artystek. Karnety klubowe i bilety na wszystkie wydarzenia w sprzedaży od piątku, 26 sierpnia

AKTUALNY LINEUP (nowe nazwy pogrubione)

1988 X TONFA (PL) / 700 Bliss (Moor Mother, DJ Haram) (US) / ABADIR (EG/DE) / Aho Ssan & Resina present Ego Death (FR/PL) / Aleksander Wnuk (PL) / Alyona Alyona (UA) / Amazondotcom (US) / aya b2b CCL (UK/CA) / bela (KR) / Blackhaine (UK) / Bored Lord b2b Ariel Zetina (US) / Caroline Polachek (US) / Coby Sey (UK) / CZN (Valentina Magaletti & João Pais) (IT/PT) / Debit (MX) / Deli Girls (US) / DJ Narciso (PT) / DJ Swisha (US) / DJ Tobzy (NG) / DJ Travella (TZ) / Eris Drew - live & direct A/V with Jeisson Drenth (US/NL) / EXPAT (Mykki Blanco & Sam Acevedo) (US) / FOQL (PL) / Ghosted (Oren Ambarchi, Johan Berthling, Andreas Werliin) (AU/SE/DE) / Heinali (UA) / HEITH feat Declino (IT) / Kali Malone presents: Does Spring Hide Its Joy with Lucy Railton & Stephen O'Malley z wizualizacjami Nika Milano (US/SE/FR/UK/MX/VZ) / Kode9 presents Escapology (UK) / KRENZ (PL) / Lila Tirando a Violeta (UY) / Loraine James (UK) / Lucrecia Dalt (CO) / Lydian Dunbar (AU) / madikoptah (PL) / Marina Herlop (ES) / Martyna Basta (PL) / Nikolaienko (UA) / Osmium (Hildur Guðnadóttir, Sam Slater, James Ginzburg, Rully Shabara) (IS/UK/DE/ID) / Paszka (PL) / Perila & Pavel Milyakov (DE/FR/RU) / Phelimuncasi (SA) / Phew (JP) / Pimpon (PL) / Piotr Kurek presents Smartwoods with visuals by Francesco Marrello (PL/IT) / pole (DE) / Poly Chain (UA) / Raja Kirik (ID/LT) / Robin Fox presents Triptych (AU) / Slikback x Weirdcore present VOID (KE/UK) / Slim Soledad (BZ) / Sofie Birch & Antonina Nowacka present Languoria (DK/PL) / Space Afrika (UK) / The Ephemeron Loop (UK) / Two Shell (UK) / Ursula Sereghy (CZ) / VTSS b2b Crystallmess (PL/FR) / Wanton Witch (TH/MY) / Wojciech Rusin & Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble present Vitriolum (UK/PL) / Yung Singh (UK) + TBC


Dwudziesta edycja festiwalu Unsound zawładnie Krakowem za niecałe dwa miesiące – w dniach od 9 do 16 października. Jubileuszowym tematem przewodnim są Bubbles, czyli bąbelki i bańki. Pojedyncze bilety trafią do sprzedaży w piątek, 26 sierpnia, podobnie jak trzydniowe karnety na wydarzenia klubowe (czwartek, piątek i sobota, 13-15 października). Linki do odpowiednich podstron w serwisie Going oraz do programu festiwalu zostaną opublikowane tego samego dnia.


Pełny program festiwalu pojawi się w połowie września. Czeka nas wówczas jeszcze więcej informacji dotyczących artystów, artystek oraz wydarzeń – w tym imprez na otwarcie i zamknięcie festiwalu, a także obszernego programu spotkań i dyskusji.


Teraz ogłaszamy kolejne premierowe wykonania i zamówienia specjalne. „Languoria” to wspólny album Sofie Birch z Danii oraz Polki Antoniny Nowackiej, który ukaże się nakładem wydawnictwa Unsound oraz oficyny Mondoj. Oficjalne, premierowe wykonanie płyty odbędzie się w ramach tegorocznej edycji festiwalu. Ważnym elementem wydarzenia będą również kostiumy i scenografia przygotowana przez ukraińską artystkę Planetę oraz światła, za które odpowiedzialna jest mieszkająca w Polsce Jacqueline Sobiszewski. Australijski artysta, Robin Fox, przedstawi Triptych, pracę inspirowaną twórczością Stanisława Ostoi-Kotkowskiego – polskiego artysty, który mieszkał w Australii i był jednym z pionierów sztuki laserowej. Niemiecki twórca o pseudonimie pole powróci na Unsound po raz pierwszy od 2015 roku z premierowym materiałem, przygotowanym wspólnie z artystą wizualnym Rainerem Kohlbergerem. Album zatytułowany Tempusukaże się nakładem wytwórni Mute. Premierę zaprezentuje również Kode9, a jego audiowizualny show zapowie nadchodzący krążek pt. Escapology. Slikback wspólnie z tajemniczym brytyjskim artystą Weirdcorem wystąpią z materiałem VOID, a Perila i Pavel Milyakov (aka Buttechno) pojawią się z nowymi nagraniami opartymi na elektronice, gitarach i głosie. Rzadko wykonywana na żywo immersyjna kompozycja Does Spring Hide Its JoyKali Malone zabrzmi na scenie w wykonaniu wiolonczelistki Lucy Railton i Stephena O’Malleya z Sunn O))) z towarzyszeniem wizualizacji Niki Milano. FOQL z Polski zaprezentuje z kolei materiał z nadchodzącego albumu Wehikuł. HEITH, którego album ukaże się w październiku nakładem PAN, wystąpi z premierowymi kompozycjami w towarzystwie Jacopo Battaglii z ZU, Leonardo Rubbolego i studia projektowego Declino.


EXPAT to nowy projekt dwójki artystów: performera i rapera Mykki Blanco oraz Samuela Acevedo, a ich wspólny materiał stanowi zaskakującą mieszankę czarnej, queerowej poezji oraz gotyckich i heavy metalowych brzmień z Ameryki Łacińskiej. Coby Sey wystąpi z pełnym składem, prezentując utwory z debiutanckiego albumu Conduit. Sensacyjnych występów możemy spodziewać się po trzech duetach: queerowym techno-punkowym Deli Girls z Nowego Jorku i Raja Kirik z Indonezji, który korzysta z jawajskich tradycji, by tworzyć własną, mroczną i euforyczną muzykę, a także perkusyjnego CZN Valentiny Magaletti z Włoch i João Paisa z Portugalii. Specjalnie z okazji Unsoundu siły połączą także polskie składy hiphopowe: 1988 i TONFA.


Wyprawy w rejony eksperymentu czekają nas za sprawą: Space Afrika z Wielkiej Brytanii i ich nowego audiowizualnego show; Ursuli Sereghy z Czech; krakowian Paszki, Martyny Basty i perkusisty Aleksandra Wnuka oraz Heinali z Ukrainy. Polski perkusista i muzyk elektroniczny Pimpon zajmie się samplowaniem napojów gazowanych w ramach ćwiczenia z gatunku deep listening. Usłyszymy też Lydiana Dunbara z australijskiej grupy Tralala Blip, który niedawno wydał solowy album nakładem Room40.


Premierowe sety b2b przygotują: VTSS (Polska) i Crystallmess (Francja), aya (Wielka Brytania) i CCL (Kanada) oraz Bored Lord i Ariel Zetina (po raz pierwszy b2b w Europie). Długotrwała współpraca z ugandyjskim festiwalem Nyege Nyege zaowocowała tym razem wizytą młodego DJ Travelli z Tanzanii, poszerzającego granice gatunku singeli, oraz premierowym występem DJ Tobzy’ego z Nigerii, który reprezentuje freebeat – swobodny wielogatunkowy kolaż tanecznych sampli zyskujący popularność za sprawą TikToka. Amazondotcom, innowatorka basowych mutacji z labelu Subreal, zagra swój set, a Slim Soledad, DJ-ka i performerka z Brazylii zapewni wymagające i połamane brzmienia. Zapowiadana wcześniej Eris Drew połączy siły z holenderskim artystą wizualnym Jeissonem Drenthem na potrzeby rzadko granego seta Live&Direct.


Artyści wybrani w ramach naszego open callu to wspomniany już wcześniej Pimpon, duet dmstfctn z interaktywnym wykładem-performansem umiejscowionym w trójwymiarowej symulacji supermarketu oraz Kat Zawada i Martix Nawrot z performansem Metaverse Consulting. Abbey Pusz i Jak Ritger spędzą miesiąc na wirtualnej rezydencji artystycznej na festiwalowym Discordzie. Rezydencja, bazująca na poprzednich działaniach z Do Not Research i New Models, rozpocznie się 9 września i będzie dotyczyć wątków dewirtualizacji i budowania społeczności w ewoluującym środowisku medialnym. Więcej informacji o tym projekcie już wkrótce.


Przypominamy, że pełny program - rozpiska festiwalu ukaże się w połowie września. W międzyczasie zachęcamy do śledzenia naszych kanałów na Instagramie, Facebooku, Twitterze, Telegramie i Discordzie.