←  Powrót
zdjęcie przedstawia Jlin & SOPHIE

Jlin & SOPHIE

Jlin – amerykańska artystka tworząca muzykę elektroniczną. Pochodzi z Gary w stanie Indiana, miejscowości położonej kilkadziesiąt kilometrów od Chicago. Pierwsze nagrania Jlin były footworkowe, ale różniły się od house’owej muzyki z tamtych okolic. Albumy „Dark Energy” (2015) i „Black Origami” (2017) trafiły na czołówki list na całym świecie. Dzisiaj artystka jeszcze bardziej oddala się w stronę eksperymentalnego, polirytmicznego grania. Na swoim koncie ma wspołpracę z wieloma artystami, m.in. z grupą taneczną Wayne McGregor’a oraz zespołami Kronos Quartet and Third Coast Percussion. Jej muzyka jest jednocześnie klubowa i rytualna, lekka i podporządkowania potężnym perkusyjnym ładunkom, którymi Jlin wręcz zalewa publiczność. 


SOPHIE – szkocka, transgenderowa producentka, wokalistka i dj-ka. Wydając serię kapitalnych singli („Bipp”, „Hard”, „Lemonade”) Sophie stała się jedną z najbardziej cenionych producentek muzyki elektronicznej na świecie. Do współpracy zapraszali ją nie tylko młodzi, progresywni artyści, tacy jak Kyary Pamyu Pamyu czy Charlie XCX, ale również sama Madonna. W 2019 roku ukazał się jej debiutancki album zatytułowany „Oil of Every Pearl’s Un-Insides”. Sophie brawurowo połączyła na nim pop z muzyką eksperymentalną, tworząc w ten sposób dzieło wielowymiarowe i na wskroś współczesne. W swoich utworach artystka opowiada o problemach osób transseksualnych, czyniąc z nich przyczynek do szerszej dyskusji, na temat kondycji człowieka w XXI wieku. 


2020 był rokiem, w którym praca online przeszła do mainstreamu i objęła wszystkich, zarówno artystów, jak i pracowników biurowych. Efektem takiej zdalnej pracy jest „JSLOIPNHIE”, numer łączący Londyn i miejscowość Gary w Indianie.