←  Powrót
zdjęcie przedstawia Tim Hecker, Agata Harz & Katarzyna Smoluk

Tim Hecker, Agata Harz & Katarzyna Smoluk

Agata Harz i Katarzyna Smoluk-Moczydłowska zaczęły wspólnie śpiewać w połowie lat 80-tych, kiedy to występowały na scenie studenckiego teatru “POGA”. Później powiększyły skład o jeszcze jeden głos, a gdy w 1992 roku dołączył do nich Remek Hanaj, Lechosław Polak i Robert Niziński, powstał legendarny zespół “Księżyc”. W ich niepowtarzalnej i onirycznej muzyce słychać fascynacje archaiczną muzyką Europy środkowo-wschodniej, muzyką dawną oraz współczesnym minimalizmem.  


Tim Hecker – kanadyjski producent muzyki ambientowej. Od 2001 roku współpracuje z Kranky i 4AD. Stworzył unikatowe, ewoluujące z każdym kolejnym wydawnictwem brzmienie, które jest połączeniem delikatnego noise'u, dronów i podniosłych dźwięków elektroakustycznych. Hecker był jednym z artystów odpowiedzialnych za materiał dźwiękowy do olfaktorycznego projektu „Ephemera" – nagrał motyw, który stał się inspiracją dla Gezy Schoena do stworzenia perfum „Drone". Na swoim koncie ma również ścieżki dźwiękowe do filmów („The North Water”w reżyserii A. Haigh oraz „Lucifer” w reżyserii P. Brunnera).


Podczas drugiej fali zarażeń koronawirusem w Polsce w 2020 roku, wokalistki Agata Harz i Katarzyna Smoluk nagrały improwizowane utwory oparte na, jak same to ujęły, starożytnym słowiańskim zaklęciu, zauroczeniu, którego celem jest przywołanie wiosny po mrocznej, przerażającej zimie. Autorem kompozycji jest Tim Hecker, Harz i Smoluk odpowiedzialne są za warstwę wokalną.