←  Powrót

Aktualności

03.11.2020

Zmiana ostatniego wydarzenia festiwalu Ephemera. Występ Andrzeja Nowaka odbędzie się w 2021, a zamiast niego opera „Morderstwo Halita Yozgata” w reż. Bena Frosta. Na stronie TR online!

Ben Frost PL

Finałowym wydarzeniem tegorocznego festiwalu Ephemera miał być pierwszy w historii występ tajemniczego, quasi-legendarnego kompozytora Andrzeja Nowaka. Koncert ten nie dojdzie jednak do skutku. Artysta przysłał do nas list, w którym informuje, że nie uda mu się dotrzeć do Warszawy: „W listopadzie, dzięki zaproszeniu festiwalu Ephemera i TR Warszawa, miałem po raz pierwszy opowiedzieć o sobie publicznie. Niestety pandemia pokrzyżowała mój powrót na scenę. Czy może lepiej byłoby powiedzieć o debiucie? Przebywam teraz na wyspach Oceanu Spokojnego, nie mogę przylecieć do Polski.” – napisał kompozytor (cały list dostępny jest na stronie festiwalu). Liczymy, że w 2021 roku, w ramach drugiej edycji Ephemery, uda nam się w końcu spotkać z Andrzejem Nowakiem i wysłuchać koncertu na żywo. Na pocieszenie artysta przesłał nam krótki utwór „Goodbye Flute”. Możecie go posłuchać na Bandcampie wytwórni Dunno Recordings (tutaj).


Udało nam się jednak znaleźć godne zastępstwo – za pośrednictwem nowej platformy streamingowej TR online wyświetlimy rejestrację opery „Morderstwo Halita Yozgata” w reżyserii Bena Frosta. Nagranie będzie dostępne dla widzów Ephemery pod tym adresem przez 72 godziny. Premiera odbędzie się 15 listopada o godzinie 18. Wydarzenie poprzedzi spotkanie z twórcami, które odbędzie się na kanałach społecznościowych Ephemery oraz TR Warszawa.


Opera Bena Frosta opowiada o prawdziwym wydarzeniu, do którego doszło w Niemczech w 2006 roku. Inspiracją była również praca agencji badawczej Forensic Architecture zatytułowana „77sqm_9:26min”, przedstawiająca wyniki śledztwa w sprawie zabójstwa Halita Yozgata, który został zamordowany w kafejce internetowej w Kassel. Było to jedno z morderstw popełnionych przez członków neonazistowskiej organizacji Podziemie Narodowo-Socjalistyczne na imigrantach mieszkających w Niemczech. Ben Frost postanowił przełożyć efekty śledztwa Forensic Architecture na język opery. Prace nad przedstawieniem przerwała jednak pandemia. Zdając sobie sprawę, że premiery na żywo nie będzie, Frost zaprosił swoich współpracowników Richarda Mosse’a i Trevora Tweetena (znanych publiczności Unsoundu m.in. z wystaw „Incoming” czy „Enclave”) do zarejestrowania opery oraz tego, jak powstawała. To niezwykłe dzieło jest zarazem rekonstrukcją brutalnej zbrodni, jak i zapisem przedstawienia odegranego w pustych przestrzeniach opery w Hanowerze.


Bilety w cenie 14,90 zł dostępne pod tym adresem.