←  Powrót

Aktualności

24.08.2020

Sercem Unsoundu 2020 jest nagrywany właśnie album i książka pt. „Intermission”. Ogłaszamy szczegółowe informacje dotyczące wydarzeń online. Festiwal uruchamia również Patreon.

intermission-ogloszenie

Unsound 2020 odbywać się będzie online od 1-ego do 11-ego października. Najważniejszym punktem tegorocznego programu będzie wydawnictwo zatytułowane „Intermission”, na które składają się specjalnie zamówione eseje oraz premierowe utwory (muzyka i sound art).


Celem publikacji jest sportretowanie czasów, w których koronawirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się po całej ziemi, a fale protestów i strajki wybuchają w kolejnych krajach. „Intermission” to antrakt, przerwa między dwoma częściami koncertu lub przedstawienia. Coś, co jest jednocześnie „po” i „przed”. Tytuł publikacji dobrze oddaje charakter 2020 roku, pełnego sprzeczności i napięć, kiedy wszystko zostało wstrzymane, ale z drugiej strony, wcale się nie zatrzymało. Roku pełnego zmian, które prowadzą w niewiadomym kierunku.


Publikacja ukaże się 16 listopada. Już teraz można zamówić dwupak (czyli książkę w wersji fizycznej oraz kod do pobrania albumu) albo sam album w wersji cyfrowej. Zapraszamy do naszego sklepu.


Zachęcamy też do wspierania naszych bieżących działań. Na naszym profilu na Patreonie znajdziecie festiwalowe rarytasy. Można także zarezerwować karnet na Unsound 2021! Na Patreonie znajdziecie również książkę i album „Intermission” – tutaj!

 

Unsoundowa składanka zawiera wyłącznie specjalnie zamówione, premierowe utwory – muzykę i sound art, w tym: nagrania terenowe z nowojorskich protestów, pejzaże z Północnej Anglii, zapis życia w berlińskim mieszkaniu w trakcie lockdownu, a także nagrania z Internetu oraz dialogi urządzeń inteligentnych.

   

Zależało nam na stworzeniu wydawnictwa pełnego kontrastów: spójnego i wielowarstwowego. Czegoś tymczasowego i ponadczasowego. Złożonego z dźwięków otwartych przestrzeni i tych, które rezonują w domach. Albumu opowiadającego o pogodzeniu się z rzeczywistością, ale też o tym, jak się jej przeciwstawiać. „Intermission” raz zaprasza do medytacji, a kiedy indziej wybucha z niespotykaną wręcz siłą, niepokoi, ale i daje nadzieję.

   

Na albumie znajdą się m.in.: 33EMYBW / BASTARDA / CHRIS WATSON / DEFORREST BROWN JR. & JAMES HOFF / JANA WINDEREN / JLIN / LUTTO LENTO / MOOR MOTHER & GENG SAM SLATER, HILDUR GUÐNADÓTTIR & KÁRI GRISEY / SLIKBACK / TIM HECKER, AGATA HARZ & KATARZYNA SMOLUK / VARGTSS (VARG X VTSS). Niebawem ogłosimy nazwiska pozostałych artystów i artystek!

  

O Unsoundowej książce myśleliśmy i myślałyśmy już od dawna. Zawsze jednak brakowało nam czasu, by się nią zająć. Rok 2020 przyniósł ze sobą gwałtowne zmiany i sprawił, że postanowiliśmy i postanowiłyśmy więcej z tym nie czekać. Do jej współtworzenia zostały zaproszone autorki i autorzy o różnorodnych zainteresowaniach i metodologiach.


Na książkę „Intermission” składają się teksty gości i gościń Unsoundu, znanych z poprzednich edycji. Znalazły się w niej również nowe głosy, które poszerzą naszą dotychczasową perspektywę. Wszyscy opowiadają o 2020 roku, poruszając takie tematy, jak: tworzenie muzyki i nagrań terenowych w dobie pandemii, protesty, intymność oraz solidarność w Internecie, ekologia, zdrowie psychiczne, audio-wirusologia, nostalgia, teorie spiskowe, maski, rozmowy na Zoomie, nasłuch maszynowy i inne. Większość tekstów to eseje, ale znalazły się tam również pamiętnik, spekulatywne science fiction, poezja oraz prace wizualne.

   

Autorzy i autorki tekstów to: AGATA PYZIK / ANDY BATTAGLIA / AYESHA HAMEED / DAVE TOMPKINS / DEFORREST BROWN JR. / EWA MAJEWSKA / GAMALL AWAD / ARMEN AVANESSIAN w rozmowie z kolektywem HOMAR / JACE CLAYTON / JAY SPRINGETT / JENNIFER LUCY ALLAN / JOEL STERN & JAMES PARKER z LIQUID ARCHITECTURE / KRISTEN GALLERNAUX / LUKE TURNER / MOOR MOTHER / OLGA DRENDA / PHILIP SHERBURNE / S.J.NORMAN / STEVE GOODMAN i SYLWIA CHUTNIK.

   

Książka ukaże się w języku angielskim.


Unsound 2020 odbywać się będzie od 1-ego do 11-ego października. Niektórzy z obecnych na składance i w książce artystów oraz artystek wystąpią także online na tegorocznym festiwalu. Zaprezentują projekty specjalnie przygotowane na tę okazję.


Podczas swojego występu DEFORREST BROWN JR. i JAMES HOFF przedstawią z perspektywy geograficznej burzliwą historię relacji rasowych w USA, wykorzystując do tego dźwięk, nagrania terenowe, video oraz przejmując komercyjne systemy map dostępnych w sieci. MOOR MOTHER oraz DJ HARAM wystąpią jako 700 BLISS. Ich muzyka zostanie wkomponowana w internetowe dzieło polskiego duetu wizualnego PUSSYKREW, mieszkającego w Nowym Jorku.


Kompozycje JLIN zostaną zaś zreinterpretowane na żywo, w formie występu na platformie Zoom, przez duet warszawskich perkusistów: HUBERTA ZEMLERA i MIŁOSZA PĘKALĘSTEVE GOODMAN aka KODE9 rozwinie swój esej z książki „Intermission” w formie audiowizualnego performansu, a KRISTEN GALLERNAUX wyświetli film nakręcony specjalnie na tegoroczną edycję Unsoundu.


Legendarny realizator nagrań i muzyk CHRIS WATSON zabierze nas w podróż spod starej jabłoni w swoim przydomowym ogródku do królestwa morskich ptaków, żyjących na klifach w hrabstwie Northumberland. Artysta zaprezentuje także techniki, z których korzystał nagrywając utwór „Interlocked” z albumu „Intermission”.

   

JOEL STERN JAMES PARKER z kolektywu LIQUID ARCHITECTURE nie tylko napiszą esej o nasłuchu maszynowym do książki „Intermission”, ale także przygotują ważną część tegorocznego programu on-line, zatytułowaną MACHINE LISTENING.


Z kolei, program dyskusji i warsztatów w ramach Unsoundu 2020 będzie związany z tematami, które podjęliśmy w naszej książce „Intermission”, a naszymi gośćmi będą między innymi zaproszone autorki i autorzy.


Wkrótce przedstawimy więcej informacji na temat tegorocznych projektów. Spodziewajcie się nowych ogłoszeń dotyczących wydarzeń online oraz programu warsztatów i dyskusji.