←  Powrót

Aktualności

14.10.2020

Unsound dołącza do maratonu muzycznego MorphinieXBeirut w 1. rocznicę początku rewolucji w Libanie, 17 października

Unsound Morphine PL

Tegoroczna, internetowa edycja Unsoundu dobiegła końca, ale w dzisiejszych czasach nie ma co narzekać z powodu końca festiwalu, tym bardziej, że zbliża się kolejne wyjątkowe wydarzenie.


W ramach MorphinexBeirut 17 października odbędzie się całodniowa transmisja na Twitchu. Wezmą w niej udział muzycy z Libanu, Berlina, Warszawy i innych miejsc - wszystko po to, by nagłośnić zbiórkę na Fundusz Muzyków z Libanu [Lebanon Musicians' Fund]. Unsound zaprosił do współpracy czworo artystów z Polski, a pojawią się oni obok wykonawców z kręgów wytwórni Morphine Rabiha Beainiego, CTM Festival, Iritijal Festival, wydawnictwa Ruptured, imprezy Frequent Defect i bejruckiego klubu The Ballroom Blitz.


Zagrają m.in.:


Abed Kobeissy / Albertine Sarges / Antonina Nowacka / Aya Metwalli & Calamita / Bakisa / Bel Loge & Shway Shway / Bird Painting Scum / Contagious / DJ DIE SOON / Drew McDowall / Fadi Tabbal / H.W.G.A / Jad Atoui / Jawad Nawfal / Julek Ploski / June As / Kid Fourteen / Marta De Pascalis / Marylou / May Berde / Mazen Krebaj & Raed Yassin / Mikołaj Trzaska & Balázs Pándi / Nâr & Akram Hajj / Rabih Beaini & Bill Kouligas / Renata / Sary Moussa / Senyawa / Terry Riley / Try Harder / Wacław Zimpel / Ziad Moukarzel / Ziad Nawfal / Zoë McPherson


Słowami Morphine:


„Nie dość, że w stolicy Libanu, Bejrucie, stykają się polityczne strefy wpływu i wciąż dochodzi tam do tarć, to w ciągu ostatniego roku doszło tam do załamania gospodarczego, fali protestów domagających się rewolucji a także zbrodniczego wybuchu, który zniszczył całe dzielnice miasta, trudno też nie wspomnieć tu o nowej fali zgonów na COVID-19. Ten niszczycielski ciąg zdarzeń unaocznił to, jak bardzo skorumpowana jest libańska klasa rządząca, złożona z bezwzględnych dygnitarzy, którzy ignorują pogarszającą się z dnia na dzień sytuację kraju, nie okazując choćby minimalnego zainteresowania naprawą sytuacji ani pomocą najbardziej poszkodowanym rejonom.


Naszym obywatelskim obowiązkiem jest sprzeciwiać się skorumpowanej władzy. Opór ten można wyrażać na wiele sposobów – poprzez masowe nieposłuszeństwo, jak i za pośrednictwem sztuki. Kierując się tymi motywacjami, wytwórnia Morphine Records zebrała libańskich muzyków i DJów oraz poprosiła ich, by kolektywnie, w ramach rozbudowanego wydarzenia muzycznego, wyrazili swoją złość w rocznicę wybuchu „rewolucji październikowej” 2019 roku. Ich występy zostaną zarejestrowane w jednym z najsłynniejszych klubów Bejrutu, The Ballroom Blitz, któremu, wraz z Ruptured Records, Irtijal Festival i z kolektywem Frequent Defect udało się na tę okazję zaprosić największe libańskie gwiazdy. Koncerty nagłośni Fadi Tabbal wraz ze swoim zespołem z bejruckiego studia Tunefork.


W geście solidarności z libańską sceną, Morphine oraz CTM Festival skrzyknęły w Berlinie pokaźną grupę artystów i artystek – z których część nadawać będzie wprost ze studia Morphine w stolicy Niemiec. Nie zabraknie także polskich artystów i artystek, których do współpracy zaprosił Unsound.


Wydarzenie MorphinexBeirut ma głównie na celu zbiórkę na Fundusz Muzyków z Libanu, czyli inicjatywę wspomnianego studia Tunefork, które pomaga muzykom i muzyczkom poszkodowanym przez morderczy wybuch 4 sierpnia tego roku.


Przygotuj się na rozbudowaną, ponadsiedemnastogodzinną sesję, wypakowaną po brzegi muzyką, kulturą, najnowszymi wiadomościami, eksperymentalnymi transmisjami, śmiechem oraz płaczem. Wiele wskazuje na to, że tym samym czasie Libańczycy i Libanki zgromadzą się na ulicach stolicy, by głośno domagać się upadku skorumpowanego rządu.”