←  Powrót do wszystkich aktualności

Aktualności

12.10.2020

Występy z Unsoundu 2020 czasowo dostępne w Internecie: “HOBO UFO (v. The New World)”, “Audio Virologies”, “AIDOL 爱道 LIVE”, “Echomaking” and “Weavings”

plakat shows 2020

11 dni tegorocznego Unsoundu dobiegło końca, a wraz z nimi wszystkie koncerty, performanse, warsztaty, dyskusje i wiele innych atrakcji. Festiwal dziękuje wszystkim występującym, jak i oglądającym i biorącym aktywny udział w tegorocznej edycji. Wkrótce więcej informacji na temat książki i albumu „Intermission” (w przedsprzedaży tutaj). Warto przypomnieć, że to jeden z głównych elementów tegorocznego programu.


Archiwum Unsoundu 2020 jest przepastne, ale nie wszystkie nagrania pozostaną w Internecie. Niektóre specjalne projekty będą dostępne tylko przez jakiś czas, dlatego lepiej się z nimi zapoznać już teraz. Do tej grupy zaliczają się:


„HOBO UFO (przeciw Nowemu Światu)” DeForresta Browna, Jr. i Jamesa Hoffa wraz z rozmową z artystami – dostępne w Internecie do 19 października.

„HOBO UFO (przeciw Nowemu Światu)” to niezwykle aktualny projekt audiowizualny, który z geograficznej perspektywy przedstawia burzliwą historię relacji rasowych w USA, wykorzystując do tego dźwięk, nagrania terenowe, wideo oraz przejmując komercyjne systemy map dostępnych w sieci. Jego problematykę omawiają tu następnie jego twórcy, DeForrest Brown, Jr. i James Hoff.


Audiowirologie Steve'a Goodmana i AIDOL 爱道 LIVE Lawrence'a Leka wraz z rozmową z artystami – wyświetlane tylko do 15 października.

„Audiowirologie” opowiadają o tym, jak odczytuje się wirusy za pomocą dźwięku, a „AIDOL 爱道 LIVE” prezentuje ścieżkę dźwiękową do filmu „AIDOL 爱道” Lawrence'a Leka, która niebawem ukaże się nakładem wytwórni Hyperdub.


Kristen Gallerneaux prezentuje pracę „Robiąc echo”, a Chris Watson „Unlocked”, następnie dyskusja z twórcami – w archiwum tylko przez jakiś czas.

„Robiąc echo” to wideoesej przedstawiający osobiste historie powiązane z pandemią, chroniczną bezsennością oraz tym, jak tłumiona i rozmontowywana jest tożsamość autorki, Kristen Gallerneaux, jako rdzennej Amerykanki, metyski z grupy Anishinaabe, a w ramach pracy „Unlocked” specjalista od nagrań dźwiękowych, Chris Watson, oprowadza po przestrzeniach, które nagrywał podczas lockdownu.


Weavings – projekt obmyślony i prowadzony przez Nicolása Jaara, jest jeszcze dostępny, ale niebawem zniknie z sieci. Do wspólnego występu zaprosił on Aho Ssan, Ka Baird, Angel Bat Dawid, Ellen Fullman, Dirara Kalasha, grupę Księżyc, Laraajiego, Resinę, Pawła Szamburskiego, Julianę Huxtable, Rolando Hernándeza Guzmána i Wukira Suryadiego oraz Rully'ego Shabarę z grupy Senyawa.


W tym tygodniu na stronie znajdzie się też bardziej rozbudowane podsumowanie festiwalu. Co ważne, znajdą się tam odnośniki do pełnego, rozbudowanego internetowego archiwum tegorocznej edycji.