←  Powrót

Aktualności

08.10.2020

Unsound 2020: Intermission – dzień 8.

unsound dzien 8 zdj

Rok temu o tej samej porze wszyscy festiwalowicze i festiwalowiczki byli w Krakowie, gdzie zaczynał się długi Unsoundowy weekend: czyli 4 dni koncertów, gorących klubowych nocy, burzliwych dyskusji, podtrzymywania starych i budowania nowych znajomości. W tym roku trzeba działać trochę inaczej, ale bez obaw! Tegoroczny program ma sporo do zaoferowania, wszystko jest za darmo, a otwarta festiwalowa wspólnota rośnie w siłę na kanale Unsoundu na Discord (rejestracja tutaj).


Wszystkie osoby, które poszukują bliższego kontaktu ze swoim ciałem i między sobą, mogą też dołączyć do queerowego warsztatu taneczno-ruchowego, prowadzonego na platformie Zoom. Zajęcia „Bliskość ciał obcych” zaczną się dziś o 17:00 czasu środkowoeuropejskiego letniego, a poprowadzi je choreograf Rafał Pierzyński. Pomoże mu w tym DJ set Facheroi, warszawskiej didżejki z kolektywu Kem. Na te zajęcia obowiązują zapisy – pod tym adresem.


Następnie o 18:00 odbędzie się dyskusja o „Zdrowiu psychicznym w długim pandemicznym zawieszeniu”, w której paneliści i panelistki omówią to, jak pandemia odcisnęła się na ich życiach. Wystąpią Uwe Schmidt (czyli Atom™), pisarka i krytyczka Agata Pyzik, członkowie kolektywu Power Makes Us Sick, jak i aktywista i badacz pantxo ramas. Oprócz tego odtworzony zostanie performans grupy teatralnej Academia della Follia z okolic Triestu, złożonej z osób po i w kryzysie psychicznym. Spotkanie to odbywa się dzięki wsparciu Pirate Care, międzynarodowego projektu badawczego, jak i sieci łączącej działaczy, akademiczek oraz praktyków. Do Unsoundowej dyskusji można dołączyć za pośrednictwem tego linku.


Gdy dobiegnie ona końca, przyjdzie pora na dwie transmisje w jednym rzucie. Najpierw projekcja z pisarką, kuratorką i artystką Kristen Gallerneaux, która zaprezentuje wideoesej będący zapisem pandemii, zaburzeń snu, jak i tego, jak w tym samym czasie próbowano wymazać jej metyską tożsamość Anishinaabe. Po tym, o 20:20, mistrz nagrań terenowych Chris Watson zabierze festiwalowiczów i festiwalowiczki w podróż ze swojego przydomowego ogródka w kierunku znajdujących się nieopodal stromych klifów i ruin zamku. Pokaże w ten sposób, z jakich technik korzystał nagrywając utwór do Unsoundowego albumu „Intermission” w trakcie pandemicznego lockdownu. Ta transmisja odbędzie się za pośrednictwem Unsoundowych mediów społecznościowych.


Po swoich prezentacjach, o 20:40 Gallerneaux i Watson wejdą w dyskusję, którą poprowadzi dziennikarz Dave Tompkins. Co tak naprawdę zmieniło się w ich postrzeganiu i rozumieniu otoczenia w trakcie pandemii? A jakie przeobrażenia czekają nas w przyszłości?


W tym miejscu warto przypomnieć, że Unsound Radio prężnie działa na Discordzie (dołacz tutaj) i znów będzie dziś nadawać. Festiwal znów wyemituje dziś w jego ramach nagrania-niespodzianki, tuż przed rozpoczęciu dzisiejszego harmonogramu, jak i od razu po nim. Unsound wyemitował już w tym roku występy Umfang, Lorenzo Senniego, RP Boo i Alessandra Cortiniego.