←  Powrót

Aktualności

16.07.2020

Unsound 2020. Ogłaszamy przedfestiwalową serię dyskusji i warsztatów w ramach Unsound Lab. Razem z platformą SHAPE oraz Radiem Kapitał rozpoczynamy również Intermission Studio.

Unsound 2020. Ogłaszamy przedfestiwalową serię dyskusji i warsztatów w ramach Unsound Lab. Razem z platformą SHAPE oraz Radiem Kapitał rozpoczynamy również Intermission Studio.

Przemysł muzyczny przeżył wiele wstrząsów w całej swojej historii, ale żaden z nich nie miał tak bezpośredniego i tak dalekosiężnego wpływu, jak ten związany z wirusem SARS-CoV-2. Pandemia, zamknięcie granic i zakaz podróżowania sprawiły, że ​​wydarzenia na żywo stały się niemożliwe lub bardzo skomplikowane w produkcji. Ponadto, protesty Black Lives Matter przypomniały nam, że scena muzyczna i programy festiwali ciągle wymagają bardziej sprawiedliwego podziału. 


Od początku pandemii wielu artystów, promotorów, właścicieli klubów, twórców festiwali i agentów spotyka się ze sobą online w ramach różnych konferencji i dyskusji. Wszyscy razem nieustannie głowimy się nad tym, jak funkcjonować w nowych warunkach oraz jak przygotować się na to, co nas jeszcze czeka. Co się zmieni, a co wróci do dawnego kształtu? Czy uda nam się jeszcze ściślej ze sobą współpracować, wspierać się nawzajem, wymieniać się wiedzą (pomiędzy światami i sektorami) oraz wzmacniać sieci relacji? Czy też w nowej rzeczywistości wielu z nas nieuchronnie wypadnie poza margines muzyczny i ekonomiczny? Na te pytania będziemy próbowali odpowiedzieć w ramach Unsoundu 2020.


Podjęliśmy decyzję, by tegoroczne działania rozpocząć wcześniej – nazwaliśmy je Unsound LAB. Będą się one składały z dwóch części: otwartych dyskusji oraz warsztatów wymagających wcześniejszego zgłoszenia i rejestracji. 


Pierwszą dyskusję zatytułowaliśmy „Black Techno Futures: Local and Global Perspectives/ Przyszłość czarnego techno: perspektywa lokalna i globalna”. Panel odbędzie się 23 lipca i poprowadzi go Frankie Decaiza Hutchinson znana z Discwoman czy nowojorskiego Dweller Festival. Tematem będą warunki pracy osób czarnoskórych w przemyśle muzycznym oraz wyzwania stojące przed całą branżą, aby te osoby mogły przetrwać i rozwijać się artystycznie. Zaprosiliśmy: Jasmine Infiniti (Brooklyn), Lakuti (Berlin / Londyn), Axmed Maxamed (Amsterdam), Authentically Plastic (Kampala) i Onirica (Rio).


O kolejnych dyskusjach będziemy informowali na bieżąco, wśród nich znajdą się spotkania moderowane przez Lisę Blanning i Philipa Sherburne'a.


Druga część projektu Unsound Lab to 5-dniowe warsztaty weekendowe poświęcone pracy w branży muzycznej, ze szczególnym uwzględnieniem pracy w czasie pandemii. Zajęcia online odbędą się w dniach 19-20 września oraz 26-28 września 2020 roku. Poprowadzą je przedstawiciele agencji artystycznych, menedżerowie, wydawcy, dziennikarze muzyczni, prawnicy i przedstawiciele instytucji kultury. Nabór zgłoszeń trwa do 21 sierpnia. Pierwszeństwo uczestnictwa w warsztatach mają osoby z Polski oraz z Europy Środkowej i Wschodniej. Formularz zgłoszeniowy, prawie pełną listę prelegentów oraz harmonogram wykładów i zajęć można znaleźć TUTAJ. Koszt warsztatów to 300 PLN, jednak w przypadku trudnej sytuacji materialnej istnieje możliwość zniesienia opłaty za udział (szczegóły w formularzu zgłoszeniowym). Liczba miejsc jest ograniczona. Uwaga: wszystkie warsztaty prowadzone są ONLINE, w języku angielskim.


Z wielką przyjemnością ogłaszamy również projekt Intermission Studio, stworzony wspólnie przez Festiwal Unsound, platformę SHAPE oraz warszawskie Radio Kapitał. Będzie to seria miksów przygotowanych przez wybranych artystów platformy SHAPE, transmitowanych przez Radio Kapitał na przestrzeni najbliższych trzech miesięcy. Zaczynając od 22 lipca kolejno na antenie usłyszymy miksy i nową muzykę Fausto Merciera, VTSS, Poly Chain, Svetlany Maras, FOQL, Rojin Sharafi, Object Blue i Aquariana.


Więcej informacji na temat kolejnych działań Unsound 2020: dyskusji, książki, albumu i programu festiwalowego, podamy wkrótce.