Harmonogram / SUNDAY 08 DECEMBER
18:00

Soft Power

Opis

Felicita pochodzi z Londynu, a obecnie mieszka w Szanghaju. Jest jednym z najbardziej interesujących młodych producentów muzyki elektronicznej. Jego projekt “Soft Power” został zamówiony przez Unsound w 2016 roku. Artysta współtworzy go z tancerzami Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk” - jedną z najstarszych i najbardziej szanowanych grup tego typu. Wyjątkowemu brzmieniu Felicity towarzyszą tradycyjne tańce oraz stroje, czego efektem jest multimedialne widowisko. Pomysł na nie wywodzi się z młodzieńczych doświadczeń artysty, który ma polskie korzenie i poznawał tradycyjną kulturę ludową jako dziecko.


Ben Beaumont-Thomas napisał o koncercie dla The Guardiana: “Tańcom ludowym pełnym obrotów i romantycznej dramaturgii towarzyszą smutne melodie pianina, ostry hałas i o dziwo, dziki, syntetyczny pop. Pomimo (albo z tego właśnie powodu!) konfliktów estetycznych, wszystko składa się w spójną całość o niezwykłym klimacie. Projekt powstał w cieniu Brexitu i jest najlepszym dowodem na to, jak kultury mogą współistnieć, nie tracąc niczego ze swojego charakteru”. 


Do programu wydarzenia dołączył Speaker Music - projekt DeForresta Browna Jra., który zaprezentuje nową improwizowaną kompozycję. To utwór, który czerpie z wyjątkowej energii „Of Desire, Longing”, debiutu solowego artysty. Materiał ukaże się 6 grudnia nakładem Planet Mu. Materiał nawiązuje do dorobku free jazzowego trębacza, Eddie’go Galesa, zwłaszcza jego albumu z 1969 roku, „Black Rhythm Happening". Speaker Music zapuszcza się dalej w dźwiękowych poszukiwaniach narracji Afroamerykańskiej ekspresji w nowoczesnych brzmieniach rytmicznych oraz romantyzmu i abstrakcji w różnych wibracjach oraz częstotliwościach.


Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022. Dofinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

Program