Pierwsze ogłoszenie programowe Unsoundu 2024 – edycji Noise. Karnety tygodniowe i na długi weekend festiwalowy w sprzedaży od 12 czerwca
←  Powrót

Aktualności

11.06.2024

Pierwsze ogłoszenie programowe Unsoundu 2024 – edycji Noise. Karnety tygodniowe i na długi weekend festiwalowy w sprzedaży od 12 czerwca

unsound 1 ogłoszenie

Dotychczas ogłoszony program:

1127 (EG) / Actress b2b Skee Mask (UK/DE) / Aïsha Devi x Slikback ft. special guests (CH/KE) / Ash Fure prezentuje Animal (US) / bela, Theresa Baumgartner i Lukas Feigelfeld prezentują Noise and Cries (​​​굉​​​음​​​과 울​​​음​​​) (KO/DE) / Chris Watson & Izabela Dłużyk prezentują Białowieża (UK/PL) / Crystallmess – live (FR) / DJ /rupture (US) / DJ Anderson Do Paraíso (BR) / Florence Sinclair (UK) / FUJI||||||||||TA (JP) / Heinali & Andriana-Yaroslava Saienko prezentują Гільдеґарда (UA) / Ka Baird oraz Henry Fraser, Artur Majewski & Paulina Woś (US/PL) / Kali Malone prezentuje All Life Long (na organy, chór i sekcję dętą blaszaną) z udziałem Capelli Cracoviensis (US/SE/PL) / Kode9 prezentuje History of Hyperdub DJ set (UK) / Lankum (IE) / Lasse Marhaug (NO) / Lord Spikeheart (KE) / Marco Fusinato prezentuje DESASTRES (AU) / Mica Levi & Sinfonietta Cracovia (UK/PL) / ML Buch (DK) / MOPCUT (US/AT/FR) / Piotr Kurek prezentuje Songs and Bodies (PL) / Rafael Toral (PT) / Rick Farin & Actual Objects (US) / sideproject (IS) / Still House Plants (UK) / Surusinghe b2b TSVI (AU/IT) / Tarta Relena prezentuje És pregunta (ES) / Tayhana (AR/MX) / The Body & Dis Fig (US/DE) / upsammy & Valentina Magaletti (NL/IT) / Wolf Eyes & Anthony Braxton (US) / Zamilska (PL)

+ WIĘCEJ WKRÓTCE!

 

Tegoroczna edycja Unsoundu odbędzie się od niedzieli 29 września do niedzieli 6 października, z tematem przewodnim NOISE. Główny program muzyczny dla odmiany rozpocznie się kontemplacyjnie – poniedziałkowym porannym koncertem z serii Morning Glory, po którym w pełni rozszaleje się dzienny program dyskursywny oraz wieczorne wydarzenia. W niedzielę 29 września odbędzie się maraton filmowy i inne wydarzenia. Karnety tygodniowe i na długi weekend będą w sprzedaży na platformie Going od 12 czerwca od godziny 15 – ich cena to 790 złotych (karnet tygodniowy) i 670 złotych (karnet weekendowy).


Jutro, 12 czerwca, wchodzą również do sprzedaży bilety na podwójny koncert w sobotę 5 października w Sali Audytoryjnej ICE. Po raz pierwszy wystąpi w Polsce dubliński zespół Lankum, eksplorujący mroczne i współczesne podejście do tradycyjnych form irlandzkiej muzyki ludowej. Z kolei Kali Malone zaprezentuje swój głośny album All Life Long na organy, chór i kwintet dęty blaszany. Wystąpią z nią Stephen O’Malley (organy), Capella Cracoviensis (chór) oraz lokalni muzycy w sekcji instrumentów dętych blaszanych (to wydarzenie jest objęte karnetem festiwalowym).


Wśród innych projektów specjalnych: Mica Levi, jeden z najbardziej niezwykłych głosów muzyki współczesnej, odpowiedzialnx za stworzenie ścieżki dźwiękowej do filmu Strefa interesów, wraz z orkiestrą Sinfonietta Cracovia zaprezentuje na Unsoundzie suitę orkiestrową, a także nowy utwór na specjalne zamówienie. Ukraiński kompozytor Heinali wraz z Andrianą-Yaroslavą Saienko przedstawi nową produkcję pod nazwą Гільдеґарда, stworzoną na zamówienie Unsoundu, berlińskiego festiwalu CTM oraz organizacji GMEA. Projekt oparty jest na pracach Hildegardy z Bingen, XII-wiecznej przeoryszy benedyktyńskiej, kompozytorki, filozofki i wizjonerki, a spotykają się w nim syntezatory modularne, ukraiński śpiew ludowy oraz polifonia i monofonia charakterystyczne dla pełnego średniowiecza. Chris Watson i Izabela Dłużyk przedstawią rozwinięcie swojego projektu Białowieża, opartego na nagraniach terenowych z ostatniego w Europie lasu pierwotnego położonego na granicy Polski i Białorusi. Ten projekt powstał na zlecenie Unsoundu oraz festiwali Atonal, Semibreve i Sónar jako część inicjatywy TIMES.


Wspólnie zagrają również legenda jazzu Anthony Braxton oraz noise’owa ekipa z Detroit Wolf Eyes; nowojorskx eksperymentalistx Ka Braid wystąpi z basistą Henrym Fraserem, wrocławskim trębaczem Arturem Majewskim oraz skrzypaczką i altowiolistką Pauliną Woś (Uwaga: te dwa koncerty odbędą się w ciągu dnia w sobotę 5 października w Sali Teatralnej ICE. Nie są objęte karnetem festiwalowym i wymagają zakupu osobnego biletu). Z innych sojuszy prosto spod igły: po wydaniu wspólnego albumu Dis Fig i amerykański duet metalowy The Body połączą siły także na scenie.


Aïsha Devi i Slikback wystąpią premierowo w nowym projekcie. Na zlecenie Unsoundu, Le Guess Who? oraz Lunchmeat koreańskx artystx bela zaprezentuje we współpracy z Theresą Baumgartner nowy show oparty na albumie Noise and Cries (​​​굉​​​음​​​과 울​​​음​​​). Za wizualizacje odpowiedzialny będzie Lukas Feigelfeld. W premierowych występach zobaczymy także kataloński duet Tarta Relena, który przedstawi projekt És pregunta oparty na ich najnowszym albumie, jak również Crystallmess, która zadebiutuje z pokazem na żywo w towarzystwie Oxhy – ten projekt współkuratorowany jest przez Le Guess Who jako część inicjatywy TIMES. Piotr Kurek wróci na Unsound z nowym projektem Songs and Bodies, w którym swoje szczególne brzmienie wzbogaci o ansambl złożony z gitary, elektrycznej gitary basowej oraz perkusji – i jeszcze bardziej przybliży się do songwritingu.


Artysta wizualny i muzyk noise’owy Marco Fusinato zaprezentuje DESASTRES, występ na gitarę i wizualizacje stworzony na weneckim Biennale w 2022 roku, gdzie Fusinato występował przez łącznie 200 dni. Norweski muzyk noise’owy Lasse Marhaug czerpie z jazzu, rocka i ekstremalnego metalu, a jego koncert na festiwalu poprzedzi premierę nowego albumu. Lord Spikeheart, członek duetu Duma, przejmie scenę z mroczną fuzją metalu i muzyki klubowej. Wystąpi także eksperymentalne trio MOPCUT złożone z perkusisty Lukasa Königa, gitarzysty Juliena Despreza i wokalistki Audrey Chen. Kompozytorka i artystka dźwiękowa Ash Fure przywoła pierwotne moce muzyki, prezentując projekt Animal. Z kolei Zamilska zatrze swoim występem granice między industrialem, noiseʼem i techno. Na cichszym skraju tego muzycznego spektrum znajdą się japoński eksperymentalny organista FUJI​|​|​|​|​|​||​|​|​|​|​TA oraz portugalski gitarzysta ambientowy Rafael Toral.


Eksperymentalny zespół rockowy Still House Plants udowodni, że nie bez powodu należy dziś do projektów, o których dyskutuje się najczęściej; ML Buch, duńska sensacja eksperymentalnego alt rocka, dostarczy tętniące życiem brzmienia; Valentina Magaletti i upsammy zaprezentują wspólny występ stapiający elektronikę i perkusję; Actual Objects i Rick Farin, znani z tworzenia wizualizacji dla takich postaci jak Jai Paul czy J Balvin, zaprezentują na żywo swój pokaz audiowizualny; brytyjskx raperx i producentx Florence Sinclair nadciągnie z wyjątkową mieszanką postmodernistycznych sampli; młody, ale już teraz wspierany przez Björk zespół sideproject zagra materiał z nowego albumu wydanego przez SVBKVLT.


Jeśli zaś chodzi o sety didżejskie, w tym roku nastąpi długo wyczekiwany występ wpływowego Jace’a Claytona, znanego jako DJ /rupture, który zagra na Unsoundzie w związku ze wznowieniem jego kultowego mixtape’u 1 + 1 = 3. Brazylijczyk DJ Anderson Do Paraíso zadebiutuje z minimalistyczną i mroczną wersją funku mineiro. Brytyjski innowator techno Actress – który właśnie wypuścił świetny nowy album – po raz pierwszy zagra b2b z niemieckim czarodziejem breakbeatu Skee Maskiem, czeka nas także set Surusinghe b2b TSVI. Na Unsound powróci również współpracująca z Rosalíą argentyńska didżejka i producentka Tayhana, podobnie jak Kode9 ze specjalnym setem didżejskim, rodzajem przewodnika po 20 latach historii wytwórni Hyperdub.


Jednym z artystów wyłonionych w unsoundowym naborze otwartym jest mieszkający w Kairze 1127, łączący grime, techno i muzykę egipską. W następnym ogłoszeniu przedstawimy pozostałe postaci wybrane z otwartego naboru do programu muzycznego oraz dyskursywnego. Niebawem skontaktujemy się również ze wszystkimi osobami, które nadesłały zgłoszenia.

Wśród pierwszych potwierdzonych postaci biorących udział w programie dyskursywnym znajduje się artysta i badacz Eryk Salvaggio, który wgryzie się w kakofonię hałasu generowanego przez SI; w rozmowie z Jace'em Claytonem, znanym jako DJ /rupture, prześledzimy jego inspirującą karierę i idee; spotkamy się również z artystkami i muzykami noise’owymi Marco Fusinato oraz Ash Fure; wystąpi Daniel Muzyczuk, kurator Muzeum Sztuki w Łodzi; dziennikarze Seb Wheeler oraz Cyryl Rozwadowski wezmą udział w dyskusji o szumach usznych; wreszcie Chris Watson i Izabela Dłużyk porozmawiają o swoim wspólnym projekcie nagrań terenowych.


W programie dyskursywnym zagości również wszechstronny kolektyw Noise Research Union, którego osoby członkowskie – Martina Raponi, Sonia de Jager, Cécile Malaspina, Mattin, Miguel Prado oraz Inigo Wilkins – poprowadzą warsztaty diagramatyczne pozwalające na wkroczenie w multidyscyplinarne reinterpretacje noise’u. W dyskusji o obcym hałasie do reprezentacji kolektywu dołączy badacz i tłumacz Patrick Leftwich.


W tym roku, w następstwie Szkoły Letniej Unsound Lab w Sokołowsku odbywającej się na przełomie lipca i sierpnia, w programie dyskursywnym znajdą się również wydarzenia sygnowane przez Unsound Lab, poszerzające i pogłębiające dyskusje oraz tematy podejmowane na szkole letniej.


Z przyjemnością ogłaszamy również powrót sławetnego Unsoundowego Maratonu Filmowego, w tym roku pod kuratelą znakomitego duetu złożonego z Natalii Sielewicz (historyczki sztuki i kuratorki w Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie) oraz Dašy Anosovej (ukraińskiej kuratorki i badaczki).


Do zobaczenia jesienią w Krakowie! Niebawem wypuścimy następne ogłoszenie, w którym zapowiemy kolejne nazwiska, które dołączą do programu Unsoundu!