You are in the archives

Go back to the current page

Bilety

WSTĘP WOLNY

Zespół Księżyc powstał w latach 90. i otoczony jest kultem. Wyjątkowa część oddawana grupie jest wynikiem niepodrabialnego brzmienia, które łączy inspiracje słowiańszczyzną, psychodelią, minimalizmem oraz awangardowym teatrem. Księżyc zawiesił działalność na blisko dwadzieścia lat. Pierwszy koncert po przerwie odbył się na Unsoundzie 2014 w Krakowie. Od tamtego momentu ukazał się nowy album studyjny, a brzmienie formacji zaczęło ewoluować podczas niezliczonych koncertów w Polsce i na świecie. Pierwszy koncert Księżyca odbędzie się w St. Peter's Church w Chelsea. Wstęp jest wolny, ale wszystkie zaproszenia zostały już wydane. Osoby bez zaproszeń będą wpuszczane po godz. 20:00 - jeśli zostaną wolne miejsca. 


Wydarzenie prezentowane jest wspólnie z Blank Forms i Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

23.11.2019
18:00
Knockdown Center

Jlin pochodzi z Gary w stanie Indiana. Artystka była mocno kojarzona z chicagowską sceną footworkową, ale szybko wypracowała swoje unikatowe brzmienie. Współpracowała m.in. z Wayne'em McGregorem, Kronos Quartetem i West Coast Percussion czy też Holly Herndon i Williamem Basinskim. Raperka Miss Red karierę rozpoczęła spontanicznie chwytając za mikrofon w trakcie występu The Buga w Izraelu. Z miejsca stała się jego bliską współpracowniczką, a następnie rozpoczęła solowe działania. Obie twórczynie porozmawiają o mentorstwie, współpracy, tempie nauki i nie tylko. Moderuje Antònia Folguera, kuratorka Sónar+D, konferencji festiwalu Sónar poświęconej technologiom kreatywnym.

23.11.2019
19:00
Knockdown Center

Rozmowa na temat inspiracji tradycyjną polską muzyką i tańcem. Niektóre z ich form mają po kilkaset lat, jednak nabierają nowego kształtu dzięki działaniom współczesnych artystów. Robert Niziński, multiinstrumentalista oraz Katarzyna Smoluk-Moczydłowska, wokalistka i pianistka z grupy Księżyc opowiedzą o łączeniu słowiańskiej pogańskości z muzyką eksperymentalną. Felicita jest związany z wytwórnią PC Music. Artysta opowie o zamówionym przez Unsound projekcie „Soft Power", w którym do szalenie hiperrealnej muzyki tańczy Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk". W rozmowie wezmą udział również dyrektorka wykonawcza Unsoundu Gosia Płysa oraz moderator, Andy Battaglia, redaktor ARTnews i kurator-doradca Unsoundu.

23.11.2019
20:00
Knockdown Center

Podczas pierwszej edycji Unsoundu New York od trzech lat wystąpią artyści z dziewięciu różnych krajów. Zaprezentują muzykę od ambientu przez noise po klubowe rytmy. 


W głównej przestrzeni Knockdown Center wybrzmi najpierw muzyka eksperymentalna. Pierwsza występuje Liz Harris z Portland, artystka znana również jako Grouper. Tej nocy wystąpi jako Nivhek, to jej nowy projekt, który jest po części efektem rezydencji artystycznej w Murmańsku w ramach Unsoundu Dislocation. Caterina Barbieri zabierze słuchaczy w podróż zmieniającą stany świadomości za sprawą swojej muzyki tworzonej na syntezatorach modularnych. Tim Hecker wystąpi z japońskimi muzykami dworskimi, łącząc swoje brzmienie z gagaku - najstarszą formą muzyki klasycznej z Kraju Kwitnącej Wiśni.


Druga część nocy poświęcona jest muzyce klubowej. The Bug zagra w Stanach po raz pierwszy od czterech lat. Legendarnemu producentowi muzyki basowej towarzyszyć będzie raperka Miss Red, znana ze swojego ognistego flow i niezwykłej charyzmy. Jlin zaprezentuje znany już materiał z cenionych albumów oraz zupełnie nowe kawałki, udowadniając dlaczego jej polirytmiczne eksperymenty należą do najciekawszych na tanecznej scenie. Sophie zaciera granice między muzyką eksperymentalną, taneczną i popem. Zagra wyjątkowy, dwugodzinny live act. 


Drugą salę współprezentujemy z wieloletnim partnerem festiwalu, inicjatywą The Bunker a także ekipą Quo Vadis. Większość występów to duety lokalnych artystów, projekty, które łączą muzykę noise i techno. Zagrają: Further Reductions (Rose E. Kross i Shawn O’Sullivan), Abby Echiverri i Leisure Muffin, rrao i Clay Wilson, January Hunt i Octonomy, Via App i Bookworms, Shredded Nerve i Jackson-Pratt oraz Pedestrian Deposit z Los Angeles. Wizualizację przygotował kolektyw Funelled Smoke. 


Caterina Barbieri i Miss Red występują przy wsparciu platformy We Are Europe.

08.12.2019
18:00
Knockdown Center

Felicita pochodzi z Londynu, a obecnie mieszka w Szanghaju. Jest jednym z najbardziej interesujących młodych producentów muzyki elektronicznej. Jego projekt “Soft Power” został zamówiony przez Unsound w 2016 roku. Artysta współtworzy go z tancerzami Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk” - jedną z najstarszych i najbardziej szanowanych grup tego typu. Wyjątkowemu brzmieniu Felicity towarzyszą tradycyjne tańce oraz stroje, czego efektem jest multimedialne widowisko. Pomysł na nie wywodzi się z młodzieńczych doświadczeń artysty, który ma polskie korzenie i poznawał tradycyjną kulturę ludową jako dziecko.


Ben Beaumont-Thomas napisał o koncercie dla The Guardiana: “Tańcom ludowym pełnym obrotów i romantycznej dramaturgii towarzyszą smutne melodie pianina, ostry hałas i o dziwo, dziki, syntetyczny pop. Pomimo (albo z tego właśnie powodu!) konfliktów estetycznych, wszystko składa się w spójną całość o niezwykłym klimacie. Projekt powstał w cieniu Brexitu i jest najlepszym dowodem na to, jak kultury mogą współistnieć, nie tracąc niczego ze swojego charakteru”. 


Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022. Dofinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.