Przeglądasz stronę archiwalną

Powrót do strony głównej

Bilety

15.10.2021
19:00
ICE Kraków

W poprzednich latach Unsound prezentował ścieżki dźwiękowe do takich seriali jak „Czarnobyl” i „Stranger Things”. Podczas koncertów skupialiśmy się nie na obrazie filmowym, lecz na dźwiękach i budującej klimat grze światła. Tak będzie i tym razem. Na tegorocznym festiwalu odbędzie się premiera muzyki do horroru „Candyman”, będącego remakiem produkcji z lat 90. Jej autorem jest amerykański kompozytor Robert Aiki Aubrey Lowe. Jak mówi sam artysta: „Ta praca to elektroakustyczna ścieżka, które powstała dzięki współpracy wielu ludzi. Jest efektem badań nad doświadczeniem traumy wpisanym w czarne ciala i obecnym w kulturze tworzonej przez czarną społeczność”. Lowe to twórca, który przy pomocy syntezatora modularnego tworzy futurystyczne pejzaże, pełne odgłosów natury i tajemniczych wokali. Na scenie pojawi się z piętnastoosobowym zespołem, w którego składzie znaleźli/znalazły się: Matthew Morandi, Randall Dunn, Brent Arnold, perkusista Hubert Zemler, wiolonczelistka Resina, muzycy z krakowskiej Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble oraz wokaliści z Chóru Polskiego Radia. Będzie to wyjątkowe wydarzenie, dedykowane nie tylko fanom horrorów. Projekt realizowany jest we współpracy z Krakowskim Festiwalem Muzyki Filmowej. Wieczór otworzy Aleksandra Słyż – polska kompozytorka, sound designerka i realizatorka dźwięku zafascynowaną relacją pomiędzy ciałem, technologią i dźwiękiem. Towarzyszyć jej będzie artysta wizualny Maks Posio.

13.10.2021
19:30
Manggha

Koncert otwierający Unsound 2021. Wystąpi na nim Off License, zespół złożony z queerowych gwiazd: Juliany Huxtable i Ziúr oraz z artystki wizualnej Theresy Baumgartner. Będzie to wyjątkowy audiowizualny poemat pełen dźwiękowych fajerwerków. Tego wieczoru na scenie pojawi się także norweski artysta Bendik Giske, znany z grania na saksofonie przy pomocy techniki oddechu cyrkulacyjnego. W jego rękach saksofon staje się czymś więcej niż instrumentem dętym – słychać to na ostatnio wydanym, niesamowitym albumie pt. „Cracks”. Towarzyszyć mu będzie Bridgit Ferrill (instrumenty elektroniczne). Wieczór rozpocznie chińsko-malezyjska artystka i pisarka Flora Yin-Wong, która zaprezentuje „Blinding Utterance”, pracę łączącą w sobie czytanie i muzykę (w tym nagrania terenowe). Jest ona poświęcona tradycyjnym, japońskim maskom używanym w teatrze Noh, a dokładnie masce Deigan, czyli kobiety zmieniającej się w demona.

14.10.2021
18:00
Teatr Łaźnia Nowa

Wyjątkowy koncert Eartheater, która senne melodie grane na akustycznym instrumentarium łączy z eksperymentalną warstwą cyfrową i trzyoktawowym głosem. Usłyszymy na żywo wydany pod koniec 2020 roku (berlińska wytwórnia PAN) piękny album zatytułowany „Phoenix: Flames Are Dew Upon My Skin”. Eartheater pojawi się na scenie w towarzystwie świeżo utworzonego Phoenix Ensemble – kameralnego zespołu złożonego z krakowskich muzyczek. Spodziewajcie się czegoś wyjątkowego. Tego wieczoru posłuchamy także wspólnego koncertu Bastardy, polskiego zespołu zajmującego się reinterpretowaniem średniowiecznej muzyki pogrzebowej oraz pochodzącego z miejscowości Nalchik w Rosji Jrpjeja, grającego post-tradycyjną muzykę czerkieską.

14.10.2021
21:00
Nowa Rezydencja

Mówi się, że mniej znaczy więcej i tak jest w przypadku tego wydarzenia. Pomimo mniejszej niż zwykle liczby artystów i artystek, podczas Firewall usłyszymy wyjątkowo dużo różnorodnej muzyki. W towarzystwie perkusisty o pseudonimie Jan wystąpi warszawski producent Lutto Lento – będziemy mieli okazję posłuchać na żywo jego ostatniego albumu „Legendo”, który jest dźwiękową opowieścią z gatunku weird fiction. Na scenie pojawi się także pochodząca z Tennessee raperka bbymutha. Artystka odwołała swój występ na warszawskim festiwalu Ephemera, ale udało nam się zaprosić ją ponownie, tym razem do Krakowa. Ponadto, po 10 latach nieobecności na Unsoundzie wraca MMM, uwielbiany przez publiczność projekt tworzony przez Errorsmith oraz Fiedela, rezydenta berlińskiego klubu Berghain. Będzie to pierwsze wykonanie ich nowego materiału, który za niedługo zostanie wydany na płycie. W Nowej Rezydencji usłyszymy także królową gatunku o nazwie Jersey club, czyli UNIIQU3. Reszta wydarzenia należy do techno. Za dekami pojawi się wyjątkowy duet: polska gwiazda VTSS zagra w premierowym secie z kanadyjską Chippy Nonstop. Wieczór otworzy warszawski DJ i producent Lensk, a zamknie go pochodząca z Krakowa Virtual Geisha.

15.10.2021
21:00
Hype Park

Drugie nocne wydarzenie w ramach Unsoundu odbędzie się w Hype Parku, czyli w dawnych magazynach przy Dworcu Towarowym w Krakowie. To jedyna tegoroczna impreza, w ramach której pojawią się audiowizualne prace, stanowiące w tym roku mniejszość. Na dwóch scenach wystąpią artyści oraz artystki z całego świata. Przed nami premiera „The Harlecore Experience”. W trakcie widowiska mistrz wirtualnych marionetek Sam Rolfes powoła do życia postaci fikcyjnych muzyków z najnowszego albumu amerykańskiego producenta Danny’ego L. Harle’a. Rolfes to autor oprawy graficznej Unsoundu 2021: dəəp authentic. W audiowizualnym show zobaczymy również nowy materiał Julka Płoskiego. Tej nocy wystąpi także japoński producent Scotch Rolex (aka Scotch Egg), a towarzyszyć będzie ugandyjska raperka MC Yallah i kenijski artysta Lord Spikeheart. Zapraszamy również na europejską premierę live actu LSDXOXO – amerykańskiego producenta mieszkającego w Berlinie. Tematami jego ostatniej EP-ki zatytułowanej „Dedicated 2 Disrespect” są rasa, seksualność, płeć oraz kultura rave’owa. Kolejny występ na dużej scenie, łączący w sobie Jamajkę i techno, należy do Tygapaw. A na koniec ikony polskiego techno – Dtekk oraz Olivia, którzy zagrają set b2b. 

Na małej scenie pojawią się Evita Manji – wokalistka i producentka z Aten oraz Speaker Music (DeForrest Brown, Jr.) – znany z eksperymentalnego brzmienia pełnego połamanych rytmów. Przed nami także premierowy projekt Menziego, jednego z pierwszych twórców, którzy zaczęli wykonywać ciężką odmianę house’u z RPA o nazwie gqom. Sety zagrają: Shannen SP – ​​uznana DJ-ka, która niedawno dała się poznać również jako wydawczyni ciekawej kompilacji „Ampiano Now”, warszawski artysta Phatrax, duet składający się z włoskiego producenta TSVI i mieszkającej w Londynie Object Blue oraz Hermeneia, DJ-ka i twórczyni platformy Progrefonik.

16.10.2021
14:30
Teatr Łaźnia Nowa

Słuchowisko Zosi Hołubowskiej i Julii Giertz powstało na zeszłoroczną, online’ową edycję festiwalu. W tym roku artystki przygotowały wspólnotowe doświadczenie w realu, łączące w sobie głos, muzykę, choreografię i elementy scenograficzne. Twórczynie opisują swój projekt, jako „dźwiękową ceremonię godzenia się ze stanem zawieszenia”. To zarazem medytacja, muzyczna opowieść, ale i esej dźwiękowy, inspirowany lamentacjami oraz nieszporami. 

UWAGA: ze względu na ograniczenia dotyczące liczby osób w Łaźni Nowej, koncert „Community of Grieving” nie jest objęty karnetem i wymaga zakupu dodatkowego biletu.

16.10.2021
16:30
Teatr Łaźnia Nowa

Wspólnotowe słuchowisko Zosi Hołubowskiej i Julii Giertz powstało na zeszłoroczną, online’owa edycję festiwalu. W tym roku artystki przygotowały wspólnotowe doświadczenie w realu, łączące w sobie głos, muzykę, choreografię i elementy scenograficzne. Twórczynie opisują swój projekt, jako „dźwiękową ceremonię godzenia się ze stanem zawieszenia”. To zarazem medytacja, muzyczna opowieść, ale i esej dźwiękowy, inspirowany lamentacjami oraz nieszporami. 

Ze względu na ograniczenia dotyczące liczby osób w Łaźni Nowej, koncert „Community of Grieving” nie jest objęty karnetem i wymaga zakupu dodatkowego biletu.


Projekt realizowany jest we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza.


Praca powstała we współpracy z performerkami Vezą Fernandez, Edką Jarząb, muzyczką Isabellą Forciniti oraz choreografką Claire Lefevre. Projekt jest wspierany przez Ministerstwo Kultury Austrii oraz Nadal Lokal z Wiednia. Reżyseria: Joanna Nordahl. Animacje/ design 3D: Hamed Hajmolaali.

16.10.2021
18:30
ICE Kraków

Wieczór w ICE Kraków otworzy krótki materiał amerykańskiego artysty Giant Claw, który przygotował online’ową wersję swojej najnowszej pracy pełnej syntetycznego piękna. Następnie solowy występ chicagowskiej kompozytorki, klarnecistki i wokalistki działającej pod pseudonimem Angel Bat Dawid. To jedna z ciekawszych postaci we współczesnej muzyce, sławę przyniósł jej solowy album „The Oracle” oraz zaskakujący „Live”, w którym artystka stanęła na czele jazzowego zespołu. Później premiera stworzonego specjalnie na tegoroczny Unsound wspólnego projektu polskich perkusistów – Huberta Zemlera oraz Miłosza Pękały. Artyści zagrają utwory amerykańskiej producentki Jlin oraz własne kompozycje inspirowane muzyką filmową i teatralną Krzysztofa Pendereckiego. Towarzyszyć im będzie polski pianista i kompozytor Grzegorz Tarwid oraz artysta wizualny Wiktor Podgórski VTR. Przed nami także nowy projekt Shackeltona i Wacława Zimpela napisany na klarnet, elektronikę oraz głos. Na scenie pojawią się razem z nimi wokalistki: Barbara Kinga Majewska oraz Aleksandra Klimczak. Jak sugeruje sam tytuł „The Spirit Still Remains” jest to muzyka rytualna, opowiadająca o relacji pomiędzy życiem i śmiercią.

16.10.2021
21:00
Hype Park

Ostatnie nocne wydarzenie w ramach Unsoundu 2021 odbędzie się w Hype Parku. Na dużej scenie zagra brytyjski The Bug, a towarzyszyć mu będzie dwóch MC: Flowdan i Saint Hilary oraz wokalistka Dis Fig, z którą ostatnio wydał narkotyczny, dubowy album „In Blue”. Tej nocy wystąpi również szwedzki artysta ecco2K, znany z łączenia ze sobą eksperymentalnych brzmień, rapu i popu. Przed nami także premiera wspólnego występu amerykańskiej legendy szybkich, footworkowych rytmów RP BOO oraz brytyjskiej DJ-ki Sherelle, która footworki łączy z takimi gatunkami jak jungle i drum’n’bass. Będzie to set b2b łączący pokolenia, kontynenty i muzyczne wrażliwości. Kolejny punkt programu to gorący, nowojorski duet AceMoMa – jedno z ciekawszych zjawisk na światowej scenie muzyki klubowej. Ich sety to wybuchowa mieszanka techno, house’u, jungli i hip-hopu. Ponadto, tej nocy wystąpią dwie niezwykle uzdolnione polskie DJ-ki: wieczór otworzy Young Majli, a zamknie go euforyczny set w wykonaniu DJ Monster. W drugiej sali pojawi się pochodzący z Mali DJ o pseudonimie Diaki. Gatunek muzyczny, który uprawia Diaki nazywa się balani, a jego cechą charakterystyczną są szaleńczo szybkie, mocne uderzenia. Z live setem pojawi się De Schuurman – specjalista od tak zwanego „bubbling house’u”, w którym bulgoczące dźwięki i wokale zmiksowane są z rapem, R&B, trancem oraz woblującym basem. Przed nami także występ wrocławskiego producenta o pseudonimie Naphta, który mocne, klubowe brzmienia zestawia z folkowymi elementami. Tej samej nocy na scenę po raz drugi wkroczy Dis Fig, tym razem z setem DJ-skim. Wieczór otworzą Qba Janicki – polski twórca muzyki elektro-akustycznej oraz We Will Fail – warszawska artystka, która zaprezentuje nowego live seta.

17.10.2021
18:30
Teatr Łaźnia Nowa

Jednym z elementów ubiegłorocznej edycji Unsoundu było „Weavings” – rozciągnięta w czasie improwizacja, wymyślona i kuratorowana przez Nicolása Jaara. Artyści i artystki z całego świata występowali wówczas za pośrednictwem aplikacji Zoom, a każda z zaproszonych osób grała ze swoją poprzedniczką i następczynią. Tym razem „Weavings” wysłuchamy na żywo! Jaar przygotował wizualno-dźwiękowy materiał, który zostanie zaprezentowany z udziałem takich gości i gościń jak: Aho Ssan, Angel Bat Dawid, Antonina Nowacka, Khyam Allami, Oren Ambarchi, Pak Yan Lau, Paweł Szamburski, Raphael Rogiński, Resina, Tomoko Sauvage oraz Valentina Magaletti. Sam Jaar również pojawi się na scenie oraz będzie odpowiedzialny za zmiksowanie całej kompozycji.

12.10.2021
21:00
Kino Pod Baranami

Praktyki opresyjne mają swoje przedłużenie w świecie online. Cenzura i systemy służące do inwigilacji w sieci są stosowane powszechnie – służą do marginalizowania grup społecznych oraz uciszania aktywistów, m.in. w Palestynie, Afganistanie, Rosji czy Białorusi. Podczas spotkania będziemy rozmawiać o roli technologii w zarządzaniu polityczną narracją, o wyłączaniu internetu i ograniczaniu dostępu do portali społecznościowych oraz o programie do szpiegowania o nazwie Pegasus. To, jak będzie wyglądał internet w przyszłości zależy od tego, jakie będą nasze żądania i o co teraz jesteśmy w stanie zawalczyć. W wydarzeniu wezmą udział członkinie Access Now, międzynarodowej inicjatywy non-profit walczącej o prawa cyfrowe ludzi na całym świecie: Eliška Pírkova, Marwa Fatafta oraz Natalia Krapiva. Wydarzenie będzie miało charakter hybrydowy – odbędzie się fizycznie oraz zostanie transmitowane online, a publiczność będzie mogła zadawać pytania. 


13.10.2021
22:00
89

Pierwsza taneczna impreza w ramach tegorocznego Unsoundu odbędzie się w podziemiach Hotelu Forum – w przestrzeni, która kiedyś funkcjonowała pod szyldem Klub 89. Wieczór otworzy Charlie – lokalna DJ-ka i producentka, której synthowy live idealnie pasuje do wystroju wnętrza, utrzymanego w ejtisowej estetyce. Następnie, z live setem zapowiadającym nowy album pojawi się AYA. Tego wieczoru na scenie zobaczymy także LCY, brytyjską producentkę znaną z mrocznych, perkusyjnych brzmień oraz twórców związanych z wydawnictwem Tańce: krakowskiego Sempreya oraz pochodzącego z Warszawy queerowego artystę Avtomata. Wydarzenie nie jest objęte karnetem i wymaga zakupu dodatkowego biletu.

Pokaz filmów dwójki młodych artystów z Krakowa. Pierwszy z nich to quasi-dokumentalna praca Eweliny Węgiel, która znalazła się w programie tegorocznego Unsoundu za pośrednictwem otwartego naboru. „Ludzie stąd” to historia społeczności, która w czasach PRL-u doprowadziła do powstania Arki Pana – pierwszego nowo zbudowanego kościoła na terenie Nowej Huty. Ten eksperymentalny i zarazem niezwykle osobisty film skupia się na codziennym życiu niewielkiej wspólnoty. Drugi tytuł to „Greed for Speed” (work in progress) Jana Moszumańskiego. Moszumański opowiada o singeli – gatunku muzycznym ze wschodniej Afryki, ukazując jego narodziny jako efekt transformacji ustrojowej, która wydarzyła się w Tanzanii po 1999 roku.

17.10.2021
16:30
Alchemia

W trakcie tegorocznego Unsoundu zapraszamy także do klubu Alchemia na koncert polskiego eksperymentalnego perkusisty, Adama Gołębiewskiego. Gołębiewski gra na bębnach oraz na autorskich obiektach, badając granice dźwięku oraz jego właściwości, takie jak głośność, tembr, rejestr i czas trwania oraz ich wpływ na ciało performera. To niewielkie wydarzenie nie jest objęte karnetem i wymaga zakupu dodatkowego biletu, który będzie dostępny na bramce.