Bilety

15.10.2021
19:00
ICE Kraków

W poprzednich latach Unsound prezentował już ścieżki dźwiękowe do takich seriali jak „Czarnobyl” i „Stranger Things”. Podczas koncertów skupialiśmy się nie na obrazie filmowym, lecz na dźwiękach i pochłaniającej, budującej klimat grze światła. Tak będzie i tym razem. Na tegorocznym festiwalu odbędzie się premiera muzyki do horroru zatytułowanego „Candyman”, będącego remakiem produkcji z lat 90. Jej autorem jest amerykański kompozytor i multiinstrumentalista Robert Aiki Aubrey Lowe. Jak mówi sam artysta: „Ta praca to elektroakustyczna ścieżka, które powstała dzięki współpracy wielu ludzi oraz jest efektem badań nad doświadczeniem traumy wpisanym w czarne ciala i obecnym w kulturze tworzonej przez czarną społeczność”. Robert Aiki Aubrey Lowe to twórca znany z solowych nagrań, dokonywanych pod pseudonimem Lichens. Przy pomocy syntezatora modularnego artysta tworzy idealne do głębokiego słuchania futurystyczne pejzaże, pełne odgłosów natury i tajemniczych wokali. Na scenie będzie mu towarzyszyć piętnastoosobowy zespół, w którego składzie znaleźli/znalazły się: Matthew Morandi, Randall Dunn, Brent Arnold, perkusista Hubert Zemler, wiolonczelistka Resina, oraz muzycy z krakowskiej Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble. Będzie to wyjątkowe wydarzenie, dedykowane nie tylko fanom horrorów. Projekt realizowany jest we współpracy z Krakowskim Festiwalem Muzyki Filmowej. Wieczór otworzy Aleksandra Słyż – polska kompozytorka, sound designerka i realizatorka dźwięku zafascynowaną relacją pomiędzy ciałem, technologią i dźwiękiem. 


Wydarzenie prezentowane wspólnie z Krakowskim Festiwalem Muzyki Filmowej.13.10.2021
19:30
Manggha

Koncert otwierający Unsound 2021 odbędzie się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Wystąpi na nim Off License, czyli queerowy zespół złożony z takich gwiazd jak Juliana Huxtable, Ziúr i Theresa Baumgartner. Będzie to wyjątkowy audiowizualny poemat pełen dźwiękowych fajerwerków. Tego wieczoru na scenie pojawi się także norweski artysta Bendik Giske, znany z grania na saksofonie przy pomocy techniki oddechu cyrkulacyjnego oraz używania mikrofonów kontaktowych zbierających każdy dźwięk, łącznie z uderzeniami palców w klawisze. W rękach Giskego saksofon staje się czymś więcej niż instrumentem dętym – dowodem jest wydany niedawno niesamowity album pt. „Cracks”. Na scenie towarzyszyć mu będzie Bridgit Ferrill (instrumenty elektroniczne). Wieczór rozpocznie chińsko-malezyjska artystka i pisarka Flora Yin-Wong. Jej najnowsza praca „Blinding Utterance”, łącząca w sobie czytanie i muzykę (w tym nagrania terenowe), poświęcona jest tradycyjnym, japońskim maskom używanym w teatrze Noh (a dokładnie masce Deigan – kobiety zmieniającej się w demona).

14.10.2021
18:00
Teatr Łaźnia Nowa

Wyjątkowy koncert Eartheater, amerykańskiej artystki o rosyjskich korzeniach, która pisane przez siebie senne melodie grane na akustycznym instrumentarium łączy z eksperymentalną warstwą cyfrową i trzyoktawowym głosem. Usłyszymy na żywo wydany pod koniec 2020 roku (nakładem berlińskiej wytwórni PAN) piękny album zatytułowany „Phoenix: Flames Are Dew Upon My Skin”. Eartheater pojawi się na scenie w towarzystwie świeżo utworzonego Phoenix Ensemble – kameralnego zespołu złożonego z krakowskich muzyczek. Spodziewajcie się czegoś wyjątkowego. Tego wieczoru posłuchamy także wspólnego koncertu Bastardy, polskiego zespołu zajmującego się reinterpretowaniem średniowiecznej muzyki pogrzebowej oraz pochodzącego z miejscowości Nalchik w Rosji Jrpjeja, grającego post-tradycyjną muzykę czerkieską.

14.10.2021
21:00
Nowa Rezydencja

Mówi się, że mniej znaczy więcej i tak jest w przypadku tego wydarzenia. Pomimo mniejszej niż zwykle liczby artystów i artystek, podczas Firewall usłyszymy wyjątkowo dużo różnorodnej muzyki: od eksperymentalnej elektroniki, przez rap aż po techno. W towarzystwie perkusisty pojawi się warszawski producent Lutto Lento – będziemy mieli okazję posłuchać na żywo jego ostatniego albumu „Legendo”, który jest dźwiękową opowieścią z gatunku weird fiction. Na scenie pojawi się także pochodząca z Tennessee raperka bbymutha. Artystka odwołała swój występ na warszawskim festiwalu Ephemera, ale udało nam się zaprosić ją ponownie, tym razem do Krakowa. Ponadto, po 10 latach nieobecności na Unsound wraca MMM, uwielbiany przez publiczność projekt tworzony przez Errorsmith oraz Fiedela, rezydenta berlińskiego klubu Berghain. Będzie to pierwsze wykonanie ich nowego materiału, który za niedługo zostanie wydany na płycie. Reszta wydarzenia należy do techno, ponieważ za dekami pojawi się wyjątkowy duet: polska gwiazda techno VTSS zagra w premierowym secie z kanadyjską Chippy Nonstop. Czy to będzie ostatni występ tej nocy? Sprawdzajcie nasze kolejne ogłoszenia!

15.10.2021
21:00
Hype Park

Na drugie nocne wydarzenie w ramach Unsoundu zapraszamy do Hype Parku, czyli dawnych magazynów przy Dworcu Towarowym w Krakowie. To jedyna impreza, w trakcie której pojawią audiowizualne prace, stanowiące w tym roku mniejszość. Na dwóch scenach (mniejszej i większej) wystąpią artyści oraz artystki z całego świata. Podczas „Hold on for dear life” odbędzie się premiera „The Harlecore Experience” – wspólnego widowiska dwóch amerykańskich artystów: muzyka Danny’ego L. Harle’a oraz artysty wizualnego Sama Rolfesa. Będziemy mieli okazję zapoznać się z koncept albumem p.t „Harlercore”, pełnym fikcyjnych postaci, za którymi ukrywa się sam Harle. Towarzyszyć mu będą wizualizacje Rolfesa, pełne przerysowanych, groteskowych postaci i dziwnych przestrzeni. Rolfes to także autor oprawy graficznej Unsoundu 2021: dəəp authentic. W audiowizualnym show zobaczymy również nowy materiał Julka Płoskiego. Tej nocy wystąpi także japoński producent o pseudonimie Scotch Rolex (aka Scotch Egg), który na scenie pojawi się z ugandyjską raperką MC Yallą i kenijskim artystą Lordem Spikeheartem. Przed nami również europejska premiera live actu LSDXOXO – amerykańskiego producenta mieszkającego w Berlinie. Tematami jego ostatniej EP-ki zatytułowanej „Dedicated 2 Disrespect” są rasa, seksualność, płeć oraz kultura rave’owa. Ostatni występ na dużej scenie, łączący w sobie Jamajkę i techno, należy do Tygapaw. Z kolei na małej scenie z live setem wystąpi krakowska artystka o pseudonimie Charlie. Przed nami także: premierowy występ Menziego, czyli jednego z pierwszych twórców, którzy zaczęli wykonywać ciężką odmianę house’u z RPA o nazwie gqom oraz wyjątkowy duet składający się z włoskiego producenta TSVI oraz mieszkającej w Londynie Object Blue. Do obecnego line-up’u dołączy jeszcze kilka artystek / artystów. 


16.10.2021
14:30
Teatr Łaźnia Nowa

Wspólnotowe słuchowisko Zosi Hołubowskiej i Julii Giertz powstało na zeszłoroczną, online’owa edycję festiwalu. W tym roku artystki przygotowały wspólnotowe doświadczenie w realu, łączące w sobie głos, muzykę, choreografię i elementy scenograficzne. Twórczynie opisują swój projekt, jako „dźwiękową ceremonię godzenia się ze stanem zawieszenia”. To zarazem medytacja, muzyczna opowieść, ale i esej dźwiękowy, inspirowany lamentacjami oraz nieszporami. 

Ze względu na ograniczenia dotyczące liczby osób w Łaźni Nowej, koncert „Community of Grieving” nie jest objęty karnetem i wymaga zakupu dodatkowego biletu.

16.10.2021
16:30
Teatr Łaźnia Nowa

Wspólnotowe słuchowisko Zosi Hołubowskiej i Julii Giertz powstało na zeszłoroczną, online’owa edycję festiwalu. W tym roku artystki przygotowały wspólnotowe doświadczenie w realu, łączące w sobie głos, muzykę, choreografię i elementy scenograficzne. Twórczynie opisują swój projekt, jako „dźwiękową ceremonię godzenia się ze stanem zawieszenia”. To zarazem medytacja, muzyczna opowieść, ale i esej dźwiękowy, inspirowany lamentacjami oraz nieszporami. 

Ze względu na ograniczenia dotyczące liczby osób w Łaźni Nowej, koncert „Community of Grieving” nie jest objęty karnetem i wymaga zakupu dodatkowego biletu.

16.10.2021
18:30
ICE Kraków

Wieczór w ICE otworzy solowy występ chicagowskiej kompozytorki, klarnecistki i wokalistki działającej pod pseudonimem Angel Bat Dawid. To jedna z ciekawszych postaci we współczesnej muzyce. Sławę przyniósł jej solowy album „The Oracle” oraz zaskakujący „Live”, w którym artystka stanęła na czele jazzowego zespołu. Następnie premiera stworzonego specjalnie na tegoroczny Unsound wspólnego projektu polskich perkusistów – Huberta Zemlera oraz Miłosza Pękały. Artyści zagrają utwory amerykańskiej producentki Jlin oraz własne kompozycje inspirowane muzyką filmową i teatralną Krzysztofa Pendereckiego. Towarzyszyć im będzie polski pianista i kompozytor Grzegorz Tarwid oraz artysta wizualny Wiktor Podgórski VTR. Przed nami także nowy projekt Shackeltona & Wacława Zimpela napisany na klarnet, elektronikę oraz głos. Na scenie pojawią się wokalistki Barbara Kinga Majewska oraz Aleksandra Klimczak. Jak sugeruje sam tytuł „The Spirit Still Remains” jest to muzyka rytualna, opowiadająca o relacji pomiędzy życiem i śmiercią. 

16.10.2021
21:00
Hype Park

Ostatnie nocne wydarzenie w ramach tegorocznego festiwalu odbędzie się w Hype Parku. Na dużej scenie zagra brytyjski artysta Kevin Martin aka The Bug. W ostatnim roku wydał on dwa kolektywne albumy, w tym narkotyczny, dubowy „In Blue” z mieszkającą w Berlinie Dis Fig. Na specjalnym unsoundowym koncercie The Bug pojawi się właśnie w towarzystwie Dis Fig (wokal) oraz dwóch MC – Flowdanem i Saint Hilare’ym. Tej nocy wystąpi również szwedzki artysta ecco2K, znany z łączenia ze sobą eksperymentalnych brzmień, rapu i popu. Przed nami także premiera wspólnego występu amerykańskiej legendy szybkich, footworkowych rytmów RP BOO oraz brytyjskiej DJ-ki Sherelle, która footworki łączy z takimi gatunkami jak jungle i drum’n’bass. Będzie to set b2b łączący pokolenia, kontynenty i muzyczne wrażliwości. Kolejny punkt programu to AceMoMa, czyli dwa gorące nazwiska z nowojorskiej sceny klubowej. AceMo oraz MoMa Ready to specjaliści od techno, house’u, jungli i hip-hopu. Ponadto, tej nocy wystąpią dwie niezwykle uzdolnione polskie DJ-ki. Wieczór otworzy Young Majli, a zamknie go euforyczny set w wykonaniu DJ Monster. 


W drugiej sali pojawi się pochodzący z Mali producent i DJ o pseudonimie Diaki. Gatunek muzyczny, który uprawia Diaki nazywa się balani, a jego cechą charakterystyczną są szaleńczo szybkie, mocne uderzenia. Z live setem pojawi się De Schuurman – specjalista od bulgoczących dźwięków i house’owych wokali zmiksowanych z rapem, R&B, trancem oraz płynącym nad ziemią, wobblującym basem. Przed nami także występ wrocławskiego producenta o pseudonimie Naphta, który mocne, klubowe brzmienia łączy z folkowymi elementami. Tej samej nocy po raz drugi wystąpi Dis Fig, tym razem z setem DJ-skim. 


17.10.2021
18:30
Teatr Łaźnia Nowa

Jednym z elementów ubiegłorocznej edycji Unsoundu było „WEAVINGS” – rozciągnięta w czasie improwizacja, wymyślona i kuratorowana przez NICOLÁSA JAARA. Artyści i instrumentaliści z całego świata występowali wówczas za pośrednictwem aplikacji Zoom. Tym razem „Weavings” wysłuchamy na żywo! Jaar przygotował wizualno-dźwiękowy materiał, który zostanie zaprezentowany z udziałem 16 artystek/artystów. Każda z zaproszonych osób zagra ze swoją poprzedniczką i następczynią. Oren Ambarchi, Angel Bat Dawid, Pak Yan Lau, Valentina Magaletti, Antonina Nowacka, Tomoko Sauvage, Aho Ssan, Paweł Szamburski, Raphael Roginski oraz Resina.

Koncert potrwa 90 minut.